Життя в танці Якщо музика подобається, ноги самі йдуть в пляс

Tags :

Человечество танцювало завжди. Спочатку, мабуть, під бій барабанів навколо багаття на стоянці племені.

Потім для розваги глядачів - фрески з фігурами танців знаходять і на пірамідах в Єгипті, і на стінах похованою Помпеї. Танець - мистецтво, де засобами пластики і ритму можна без слів сказати дуже багато. По суті, танець - квінтесенція емоцій і образів людини, пише http://moi-skazki.ru/.

Напередодні міжнародного Дня танцю, який весь світ святкує 29 квітня, ми попросили розповісти про таке явище, як танець, суддю другої категорії Асоціації спортивного хастла Росії, провідного тренера однієї з найбільших танцювальних шкіл краю Олену Селіванову.

Культура, яка об'єднує людей

- Альона, танцювати в дитинстві люблять багато хто, але не всі вибирають танець справою свого життя. Як, прийшовши в танець, залишаються в ньому на все життя?

- У мене з дитинства було непереборне бажання танцювати. З'явилося воно в шість років, коли ми з мамою сходили балет «Лускунчик». Мама хотіла, щоб я закінчила художню школу, але було нестерпно сидіти годинами за мольбертом - хотілося рухатися. Пробувала різні напрямки - і сучасний, і класичний танець, і бальний, займалася для себе і завжди залишалася в танці. А потім це стало професією - після школи вступила до інституту культури на хореографічне відділення. Себе я бачила тренером зі спортивних і бальних танцях.

- Це було тоді затребуване?

- У Росії бальні танці дуже розвинені, ними займаються сотні тисяч людей, і вони мені подобалися. З другого курсу почала працювати тренером. Утворився танцювально-спортивний клуб, де вела заняття для дорослих і для дітей. Року півтора в клубу не було імені, але потім, щоб виставляти дітей на змагання з бальних танців, швидко придумали назву, вступили в федерацію танцювального спорту Алтаю. І так вийшло, що саме 29 квітня, в міжнародний День танцю сім років тому офіційно зареєстрували школу танців.

- Для чого створювалася школа танців?

- Спочатку ми займалися дітьми і готували їх як спортсменів з бальних танців. У якийсь момент з'явилося бажання спробувати щось нове. Якраз в моду почали входити соціальні танці, ми дізналися про них, ідея сподобалася. За півтора року змінили всю структуру школи. Відмовилися від занять з дітьми, повністю перейшли на сучасні соціальні танці, тепер займаємося популяризацією хастл-культури, сальса-культури і взагалі танцювальної культури Латинської Америки.

- Що таке соціальні танці?

- Танці для спілкування. Культура, яка покликана об'єднувати людей. На відміну від спортивних бальних танців, де чітко виражена націленість на результат, тут перемоги і досягнення на другому місці. На першому - бажання спілкуватися. У соціальних танцях на початковому етапі менше вимог до виконавській майстерності, люди швидко, вже через 8-10 уроків, розучують прості рухи і вже можуть танцювати в компанії на вечірці.

У профі за 10 років

- Є різниця вчити танцю дітей або дорослих?

- Звичайно. Це різні речі. Сприйняття дитини відрізняється від сприйняття дорослого. З дітьми потрібно бути іноді суворим, при цьому вміти зацікавити і тримати їх увагу - адже дітям полювання пограти, побавитися. У дорослих цієї проблеми немає. Вони приходять на заняття цілком усвідомлено і націлені на певний результат. Іноді вони теж хочуть відпочити, тому ми легко жартуємо на уроках, але дорослі вміють працювати, довгий час тримати увагу і концентрацію. Інша справа, що у дорослих є іноді внутрішні затиски, вони бояться розслабитися, бояться помилитися. На насправді бояться не треба, у всіх щось не виходить, але деякі переживають.

- Навіщо дорослій людині танець?

- Мені складно відповісти на це питання, адже для мене це і робота, і життя, але я думаю, що дорослі йдуть за дозвіллям, вони хочуть набути друзів, збагатитися спілкуванням. Плюс, звичайно, підтримати фізичну форму, отримати задоволення. Хто хоче реалізуватися в змаганнях, - той теж може знайти себе. Є змагання з хастлу різного рівня - аж до чемпіонатів Росії та світу. І наші хлопці виступають на них непогано.

У будь-якому випадку танець розширює кругозір, мислення. Ми починаємо мислити по іншому і вести себе.

- Чи можна досягти висот, почавши танцювати в 20 або 30 років?

- У соціальних танцях можна дійти до професійного рівня і не танцював у дитинстві. Є приклади, коли людина без спортивної підготовки стає майстром. У Росії є пара по дискофокс - Гриненко Микита і Ганеева Еля. Еля займається танцями зі школи, а ось Микита в перший раз прийшов в танцзал в 19 років. І через 10 років він став одним з кращих танцюристів дискофокс в Європі і входить в трійку найсильніших у Росії. І таких прикладів багато.

- Що таке талант в танці?

- Це фізичні задатки - є люди від природи пластичні, з дуже хорошою координацією руху. Одним пояснюєш техніку роками, а комусь це дається відразу - подивився і відразу правильно скопіював рух. Це те, що дано згори. Але один талант багато чого не дає, потрібні ще й зусилля.

15 шкіл у Алтайіком краї з бальних танців

- Що найважливіше в танці?

- Важливо відчувати музику, чути її. Є талановиті люди саме в цьому, вони відчувають музику. Розвивати музичність дуже важко.

- А якщо ведмідь на вухо наступив?

- У ритм затанцює будь-яка людина, удари в музиці чують все - треба тільки пояснити, що конкретно потрібно слухати, і як скоординувати ритм зі своїми рухами.

- А чи можна навчити пластичності?

- Тут складніше. Пластичність - це те, з чим ми народилися. Якщо недостатньо рухливі суглоби і зв'язки, їх можна розвинути і поліпшити, але у кожного є своя межа.

Вік не перешкода

- Є обмеження за віком в танці?

- У соціальних танцях, та й у бальних їх, за великим рахунком, немає. У нас постійно займається група старшого покоління - у віці від 55 років і старше. На найближчі змагання «Кубок Ренесансу» заявлено три пари в групі «сеньйори». Так ось партнери там - чоловіки після 77-79 років. А на вигляд не скажеш - бадьорі літні люди, які займаються по чотири рази на тиждень, по годині або півтора.

- Що дає танець людині?

- Перш за все він повинен давати задоволення. Без задоволення людина не буде їм довго займатися. Плюс можливість самореалізації, розширення кола спілкування.

- Яким танців можна навчиться в Барнаулі?

- У краї є школи практично всіх танцювальних напрямів. Є й російський народний танець з прекрасними колективами народного і класичного танцю, визнаними в Росії. Близько 15 шкіл бальних танців. Широко представлені соціальні танці - хастл і дискофокс в краї одні з кращих в Сибіру. Найбільш масове явище - спортивні бальні танці та хіп-хоп. Популярність танців багато в чому залежить від музики - людям подобається танцювати під те, що вони чують.

- Чи є мода на танці?

- Мода існує, але зараз розвивається достатньо багато напрямів - бальні танці, хіп-хоп, стріт-джаз, фанкі-стайл, хастл, всі латиноамериканські танцювальні напрямки. Часом людина з'їздить на відпочинок за кордон, щось побачить, приїжджає і потім цікавиться, чи можна цьому навчитися - у нас таким чином почалося вивчення сальси, бачати і реггетона.

- А як з'являється новий танець?

- Все йде від музики. Спочатку з'являється вона, потім народжується танець. Музика змінюється - змінюється і малюнок танець. Так, наприклад, сьогодні сальсу танцюють не так, як раніше. Плюс кожна творча людина пробує додати в танець, рух, поастіку.

- Як знайти свій танець?

- Якщо подобатися музика - сподобатися і танець. Вибирайте спочатку музику. І обов'язково знайдеться та, при якій ноги самі підуть у танок.