Війна комуністичного режиму Китаю з танцями

Tags :

Ті, хто пережив китайську «Культурну революцію», не забув її жахи. Це був час, коли на релігію було накладено клеймом «марновірство», інтелігенція була оголошена «класовим ворогом», а основні цінності 5 000-річної культури Китаю були знищені.

Китайський танець, з його плавними рухами, що має в основі традиційні вірування, незабаром був охоплений хвилею, що вирвав його з коренем, і зробила його інструментом революції.

«З самого початку свого правління, китайська Комуністична партія (КПК) постійно твердила, що виконавчі види мистецтва повинні допомогти в процесі виховання мас», пише Еллен Джердес у статті в «Азіатському театральному журналі» (Asian Theatre Journal), цитуючи провідного фахівця з Китаю , Коліна Маккерраса.

16 травня 1966 Голова Мао Цзедун оголосив про початок «Культурної революції». Рух убивств «класових ворогів» і знищення традиційної культури тривало до самої смерті Мао 9 вересня 1976. Згідно Міжнародного центру допомоги виходу з КПК, «Культурна революція» всього за 10 років привела до загибелі більше 8 мільйонів чоловік.

Незабаром після початку «Культурної революції» Мао призначив свою третю дружину Цзян Цин на посаду заступника директора «Центру Культурної революції», і вона взяла під контроль руйнування традиційних форм виконавчого мистецтва і створення нової, партійної культури.

Коли вчителька танців з Сан-Франциско Лілі Цай жила в Китаї, вона була однією з тих жертв, чия практика традиційного танцю була заборонена, коли дружина Мао прийшла до влади. Її історія викладена в повідомленні лос-анджелеського Центру музики.

Дружина Мао, яку називали «мадам Мао», дозволила виконувати тільки п'ять «революційних історій». Лілі Цай була головною танцівницею в одній з них в шанхайському Оперному театрі. Дружина Мао «контролювала стиль, теми і способи вираження мистецтва так, щоб воно було орієнтоване на революційні і військові настрої», йдеться у повідомленні.

Лілі Цай пам'ятає, що на вулиці все билися, і студенти кидали школу, щоб сприяти ідеям Мао Цзедуна. У цей час всі люди дізналися про революційні танцях, які не вимагали «ніякої техніки».

Перетворення і знищення танцю янге

Еллен Джердес зацікавилася танцем янге, специфічною формою китайського народного танцю, який зародився в сільських місцевостях під час сільських обрядів. Вважається, що він походить від династії Сун (959-1278 н. Е..). За словами Елен Джердем, танець янге «має особливі зв'язки з політикою компартії Китаю під час« Культурної революції ».

Танець янге привернув увагу компартії тим, що основа танцю, пов'язана з сільським господарством, тісно погоджувалася із метою режиму згуртувати нижчі класи в протиставленні вищого класу.

«Оскільки селяни в Китаї всюди виконували янге як колективний танець ... для КПК він став важливою мішенню в прагненні об'єднати нижчі класи заради єдиної мети », - говорить Джердес.

З метою створення нової культури, заснованої на комунізмі і атеїзм, протягом «Культурної революції» компартія Китаю зруйнувала всі традиційні цінності і вірування. Виконавчі види мистецтва зіграли в цьому важливу роль, і були «важливим фактором у перемозі компартії», згідно Гердесу, з посиланням на Маккерраса.

«Комуністи змінили манеру і символізм, вкладений в ці рухи, щоб створити танець для людей, які слідували за комуністичним керівництвом», пише Джердес.

До 1943 року компартія Китаю посилила і заохочувала використання пісні і танцю. Її «Новий рух янге» було також поширене в областях, які знаходилися під контролем Гоміньдану. «Янге вже мав не традиційну форму, а нову, яка була розроблена компартією для використання в русі, теми і поширенні», пише Джердес.

Танець отримав назву «Яннань янге» або «революційний янге», і відрізнявся від традиційної форми танцю і в темі, і в рухах. Він був створений на основі старого танцю янге, щоб відповідати культурній політиці уряду ».

«Компартія змінила традиційну тему Янге, - заявляє Джердес. - Це була зміна в тематиці янге, що дозволило компартії використовувати його на масових мітингах і політичних демонстраціях, які представляли новини з сільської місцевості і заохочували сільськогосподарську реформу ».

Зміна традиційного танцю задовольняло двом цілям компартії Китаю: знищити культурні елементи мистецтва, і відновити його як форму, що дозволяє вихваляти партію. Традиційна тематика була змінена, у той час як нова була створена для того, щоб вона сприяла різним кампаніям режиму.

«КПК фактично використовувала танець янге, щоб він сприяв її політиці, і щоб домогтися змін у свідомості народних мас», пише Джердес.

Незважаючи на роль, яку зіграли танці у встановленні нової культури КПК, навіть янге не був позбавлений від придушення під час «Культурної революції».

«Незважаючи на те, що танець янге був колективною формою танцю, яка могла бути використана для згуртування груп і політичної пропаганди, Мао не міг обійти увагою його походження, - пише Джердес, - тому під час« Культурної революції »танець янге не виконувався».

Танець янге та інші традиційні китайські форми мистецтва не були затребувані до 6 жовтня 1976 року, коли Хуа Гуофен був призначений новим главою КПК, і сумнозвісна «Банда чотирьох» не була заарештована.

«Банди чотирьох», в якій була дружина Мао, приписували боротьбу проти танцю янге, згідно Джердес.

Суть танцю янге була загублена. «Вчителька Ма, викладачка танців в культурному бюро в Пекіні, пояснила мені, що янге, який викладають у танцювальних академіях, типу Пекінської академії танцю, дуже модифікований», - сказала Джердес.

Їй говорили, що нова форма танцю янге є комбінацією рухів балету, почерпнутих у Рад та інших форм, перейнятих з танців, поставлених китайськими військовими.

Хоча багато людей в Китаї ще намагаються зберегти танець янге, за словами Джердес, «вони також зберігають форму танцю, яка просочена комуністичною ідеологією».

Викорінення традиційних цінностей

Доля танцю янге спіткала всі традиційні форми китайського танцю.

Традиційний китайський танець колись служив самим різним цілям.

За даними департаменту загальної освіти Тайваню, класичний китайський танець є однією з традицій Китаю. Танці розповідають про історію та міфах культури, виконуються під час свят, а також вони використовуються в драму і театр.

«У китайській культурі танець відображає ступінь розвитку, котороя досягло китайське суспільство, - говориться в повідомленні. - Він несе наші думки і традиції через тисячі років історії. Китайська культура заснована на тому, що духовний світ існує і є важливою частиною нашого життя. Народний танець - це національна гордість країни ».

Традиційний танець для Компартії Китаю поставила мету викорінення традиційного танцю, так як його художня форма була тісно пов'язана з цінностями китайського народу, які режим також прагнув викоренити, щоб встановити свою власну владу.

Згідно з повідомленням тайванської танцювальної компанії «Най-Ні Чень», є три важливих елементи китайського мистецтва: «Цзінь (концентрація), Чи (потік енергії) і Шень (дух)», всі з яких можуть застосовуватися в традиційному китайському танці.

«Ці естетичні цінності отримані з головних філософій (даосизм, конфуціанство, буддизм), які представляють собою культурні цінності китайської цивілізації», - йдеться в повідомленні.

Ці цінності були каменем спотикання для компартії Китаю.

Девізом «Культурної революції» було: «Битися з небесами, боротися із землею, боротися з людьми - в цьому нескінченна радість».

Традиційний китайський танець був тісно пов'язаний із стародавніми китайськими цінностями - гармонії з Небом, Землею і людиною.

Відновлення традиційної китайської культури

Представлення Shen Yun Performing Arts винагороджено оваціями після виступу в Лінкольн Центрі, театру Девіда Х. Кока в Нью-Йорку, 11 січня. (Дай Бінь / Велика Епоха)

Хоча більша частина спадщини традиційного китайського танцю була втрачена під час «Культурної революції», зараз відбувається відродження традиційної культури.
У 2006 році група китайських артистів, що живуть в Нью-Йорку, поставила за мету відродити втрачені традиції танцю. Однодумці сформували трупу Shen Yun Performing Art і зібрали воєдино провідні таланти в сфері китайського танцю, музики і хореографії.

Некомерційна організація зарекомендувала себе як головна компанія класичного китайського танцю і музики в світі, і з тих пір зросла в три повних ансамблю, кожен зі своїм власним оркестром.

На веб-сайті компанії говориться: «У той час, коли вплив буддизму, даосизму і конфуціанства було сильно в Піднебесній, мистецтво було засобом з'єднання із Всесвітом. Художники вдосконалювали моральність і практикували медитацію, бо вони вважали, що для створення справжнього мистецтва, гідного Небес, спочатку повинна бути внутрішня краса і чистота. Сьогодні артисти Shen Yun Performing Arts дотримуються цієї благородної традиції ».

Артистична компанія Shen Yun Performing Arts, що дає подання на багатьох сценах по всьому світу, заборонена в Китаї компартією Китаю. Режим компартії Китаю регулярно намагається перешкоджати проведенню шоу в усьому світі, але рідко в цьому процвітає.

Компанія Shen Yun Performing Arts готова була дати сім подань до гонконгської Академії виконавчих видів мистецтва і в Театрі лірики в січні минулого року, квитки на які були розпродані, але все ж уявлення були скасовані після того, як гонконгські влади в останню хвилину відмовили у видачі в'їзних віз деяким ключовим співробітникам трупи.

Гонконгські глядачі були розчаровані. «Ми шкодуємо, що влада відмовляє людям у праві побачити виставу Shen Yun Performing Arts, і ми розуміємо, що цей інцидент є порушенням свободи громадян Гонконгу», говориться в прес-релізі трупи, випущеному після скасування уявлень.

Аналогічний інцидент стався також у Молдові, де керівники театру, після тиску з боку місцевого китайського консульства, відмовилися впустити в театр команду по встановленню художнього оформлення, щоб налаштувати все потрібне для концерту. Китайські консульства, як відомо, займаються розсиланням погрожує і шантажує листів в театри, які підписали контракт про проведення шоу.

«Китайський комуністичний режим прагнув перешкоджати нашим уявленням протягом багатьох років, намагаючись чинити тиск на чиновників і керівників театрів, щоб скасувати наші уявлення», говориться в прес-релізі Shen Yun Performing Arts.