Великий і Маріїнський театр завершують сезон добре знайомими новинками

Tags :

Два флагмана росыйського балету під завісу сезону впали в тугу за власного минулого. Тільки в Петербурзі публіка шанобливо вивчила трьохактну "Спартака" Леоніда Якобсона 1956 року, а Великий обмежився відновленням компактного фокінского "Петрушки", для якого хореограф-редактор Сергій Віхарєв використовував матеріали московської прем'єри 1921 року.

Повага до власного минулого назвати ноу-хау нинішнього балетного сезону неможливо: вітчизняні театри віддаються йому з насолодою щонайменше останні сто років - з тих пір, як Михайло Фокін засумував про те, як танцювала Марія Тальоні, і відзначив факт власної меланхолії постановкою Вальсу на музику Шопена, який після численних вдосконалень укрупниться до геніальної "Шопеніана". Але Фокін ніколи не приховував, що його пассеізм був викликаний пошуком нових форм, роздратуванням проти одряхліле, на його погляд, Петіпа і особливо - повних сил, але не ідей його епігонів.

Махар Вазіев та Олексій Ратманський, на чолі балетних труп Маріїнки і Великого визначили вектор їх розвитку в останнє десятиліття, оживили творчу міць своїх театрів створенням нового, переважно не відомого в Росії репертуару. Тим не менш обидва були захоплені і короткими екскурсами у вітчизняну балетну історію: Вазіев санкціонував спроби соліста трупи Сергія Віхарева реконструювати "Сплячу красуню", "Баядерку" і "Пробудження Флори" Петіпа, "Петрушку" і "Карнавал" Фокіна. Ратманський познайомив Москву з репертуаром екс-танцівника Великого Леоніда Мясіна і створив власні версії "Світлого струмка", "Болта" і "Полум'я Парижа" - знаменитих радянських балетів.

Міжнародний резонанс цих проектів тепер провокує все вітчизняне балетне співтовариство, і двох лідерів процесу в першу чергу, зробити ностальгію пріоритетом свого репертуару

Маріїнський театр обрав своїм героєм Леоніда Якобсона - геніального хореографа, у розквіті таланту вимушеного піднімати ансамблі народного танцю в республіках СРСР, та й там працювати під псевдонімами. Тепер виростив його Маріїнський театр взявся віддати належне Якобсон: минулого року відновили цілком традиційного "Шурале", в цьому прийшла черга "Спартака" - самого знаменитого й успішного спектаклю хореографа, який після ленінградської прем'єри був навіть перенесений в Большой театр. І коли піднімається завіса, відкриваючи Тріумфальну арку мало не в натуральну величину з нескінченним ходою десятків, якщо не сотень городян, воїнів, рабів і рухається колісницею Красса, можна зрозуміти захоплення ленінградців: мабуть, Якобсона вдалося створити видовище не менш вражаюче, ніж "Клеопатра "з Елізабет Тейлор. Робота художника Валентини Ходасевич приголомшує і сьогодні, коли доступні будь-які голлівудські історичні блокбастери. Не музика Хачатуряна (під управлінням Карена Дургаряна темпераментна, але занадто абстрактна) і не сучасні виконавці, а вишукане оформлення спектаклю виявляється головним союзником хореографа. Історія, зрозуміло, практично не зберегла слідів тих танців, що не виконувались перед Тріумфальною аркою або в покоях Красса. Образотворче мистецтво - єдине достовірне пластичне вираження тієї епохи. І робота Ходасевич стала тим камертоном, завдяки якому якобсоновскіе єгипетські, етруські танці, танці менад, гетер і гадітанскіх дів сприймаються справжніми, первозданному.

Однак утримати увагу публіки протягом трьох з половиною годин виявляється не під силу навіть Якобсона з Ходасевич. Унікальна естетика постановника кілька десятиліть була загнана в резервацію його власної маленької трупи. Нинішні направник, за допомогою колективного розуму зуміли відтворити колосальні обсяги втраченого хореографічного тексту, не змогли ні стилізувати якобсоновскій стиль, ні запропонувати натомість власні художні обгрунтування його повернення. І цей "Спартак" виглядає зруйнованим помпейському палацом зі слідами рідкісної краси, але в якому реконструйовані лише дві-три кімнати, наповнені минулим величчю. У цій виставі - це появи на сцені Костянтина Звєрєва у невеликій партії Нубійці, Антона Пімонова в етруську танці, Володимира Пономарьова у мімічної партії Красса і Катерини Кондаурова в ролі Егіни.

Однак у відтворенні старих вистав виконавці часом не менш важливі, ніж реставратори. Сергій Віхарєв, в минулому році дебютував у Большому театрі відновленням "Коппелія" Петіпа, тепер переніс у Москву фокінского "Петрушку", якого кілька років тому вже ставив у рідному Маріїнському театрі. У тому спектаклі підібрався ідеальний склад виконавців головних партій. Однак суворі перестроювання кордебалету у сценах радісною масляного площинної штовханини, безликі танцівники замість яскравих типажів, придуманих Фокіним разом з художником Олександром Бенуа, перетворювали спектакль в безбарвну ілюстрацію захоплюючих мемуарів. Повернувшись до тієї ж постановці у Великому, Віхарєв, ймовірно, працював з масами виконавців, як Суриков - над своєю "Бояриня Морозова", місяцями виловлювати "типи" в міській юрбі. І на виставі в бінокль хочеться розглядати не тільки забитого Петрушку, його любов, пустоголовий балерина, і щасливого безмозкої суперника арапа, але і не позначених в афіші жандарма, гренадера, гувернантку, дітей. Тепер "Петрушка" перетворився на справжні "потішні балетні сцени", як визначили їх автори, коли в 1911 році представляли виставу на прем'єрі паризькій публіці. Їм хочеться співпереживати, забувши про 100-річної дистанції.