Як правильно позиціонувати себе в колективі

Tags :

Вас помітили і просунули вгору по кар'єрних сходах, здавалося б, можна розслабитися і закурити. Але немає, вся робота для вас тільки починається. Раніше ви ким були? Зіркою. А тепер ви - маленька крапка в сузір'ї. І щоб рухатися вище і не потрапити під звільнення, потрібно навчитися відрізнятися від колег ...

Кожен з нас час від часу замислюється про власну ролі у своїй компанії. Найбільш часто це відбувається в момент приходу на нове місце роботи, після чергової атестації або на піку стагнації у власному розвитку.

Існують дві категорії працівників, яких це питання цікавить найменше. Перші входять до групи "недоторканних" і характеризуються родинними відносинами з менеджментом (як варіант з власниками) компанії, або володіють стратегічним важливим для компанії ресурсом (наприклад, врегулювання відносин з держорганами), або надають неоціненні послуги усередині компанії (та хоч того ж менеджменту) . Другі входять до групи "баласт" і характеризуються відсутністю як значущої для компанії корисності, так і власними домаганнями відносно кар'єрного зростання і зарплати.

Для решти тематика даної статті може виявитися знайомої. Здавалося б, що може бути простіше: показуй найкращі результати, уникай конфліктів, закінчуй курси mba, будь проактивним - список можна продовжувати, і тебе тут же помітять і почнуть просувати. Але подібний стан, як висловлюються фізики, "динамічно нестійка". Якщо ти дійсно такий, то з часом, або сам підеш в більш просунуту компанію, або тебе почнуть рухати по кар'єрних сходах. І в тому, і в іншому випадку ти більше не самий розумний, самий продуктивний, самий-самий. Тепер ти знаходишся в рівноважному положенні, будучи оточеним колегами із здібностями рівними твоїм. І тобі нічого не залишається іншого, як виробити свою модель позиціонування, за яку тебе будуть диференціювати від інших, запрошувати у різні проекти і перенесуть в самий кінець списку кандидатів на звільнення.

Представляємо сім моделей позиціонування, що виділені на основі спостереження за поведінкою співробітників різного рівня в компаніях клієнтів:

1. Везе тому, хто везе

Дана модель дуже проста у застосуванні; для неї не потрібні надздібності. Головне відповідально і з любов'ю ставитися до того, чим займаєшся. При цьому для більшості різних типів робіт потрібні саме такі співробітники. У результаті рано чи пізно за ресурси такого співробітника виникне внутрішня конкуренція. Лояльність по відношенню до них народжує відчуття причетності до спільної справи. Жертвами звільнення вони стають тільки в умовах тотального скорочення штатів; причина - відсутність стратегічно-важливих компетенцій.

2. Ні сім'ї, ні дому

Зазвичай на їх місці виявляються або типові кар'єристи, які дуже точно намагаються відстежувати етапи свого кар'єрного зростання, або ті, хто знаходить віддушину в роботі. Таким співробітникам не потрібно пояснювати необхідність понаднормових. Найчастіше такі фахівці досить компетентні в своїй галузі. Як правило, кар'єрні перспективи цієї групи не викликають побоювань, але при цьому вони часто ризикують своїм місцем оскільки пред'являють дещо завищені вимоги до компенсації за свою працю. Компетентність дозволяє їм завжди бути затребуваними, навіть не в busy-season періоди.

3. Нічого більше втрачати

Уявіть собі абітурієнта з глибинки, у якої вистачило духу і знань самостійно приїхати і вступити до провідний столичний вуз. Після закінчення інституту у них вже в запасі солідний життєвий досвід, придбаний завдяки побутовим труднощів. Особистісна зрілість до них приходить набагато раніше однолітків. Дана модель вбирає в себе якості як мінімум двох попередніх, а з урахуванням наявності світлої голови практично не залишає шансів колегам по роботі хоч якось конкурувати. Зімітувати дану модель неможливо, не побувавши в їх шкурі. Такі люди дуже добре почувають себе в компаніях з високою корпоративною культурою, де цінується продуктивність і ініціатива. Як правило, на початковому етапі вони спеціально занижують свої домагання в частині зарплати і посадовий позиції. У результаті кар'єрне зростання їм забезпечений за рахунок низького старту, участь в проектах - за рахунок низьких виробничих кастою, а звільняють їх набагато рідше за інших.

4. Золота молодь

Буває так, що людина опиняється в потрібному місці, у потрібний час. Таких людей видно з першого дня роботи. Тільки потім з'ясовується, що у вуз він поступив задовго до початку вступних іспитів, перемігши в олімпіаді з математики та пройшовши формальне співбесіду з деканом факультету. Ці люди з легкістю здають іспити на різні сертифікати, закінчують MBA, захищають дисертації. У будь-якій компанії їх завжди цінують за високу продуктивність праці і нестандартне мислення. Іноді ці якості бувають вирішальними, і лише такі фахівці здатні врятувати палаючий проект у найкоротші терміни. В основі їхнього успіху лежить випереджальний розвиток в школі, в інституті, на стартовій позиції і т. д. Якщо вони починають рухатися кар'єрними сходами, то роблять це дуже швидко. У роботі вони часто бувають корисними.

5. Вузькопрофільний спеціаліст

Це найбільша життєздатна модель, оскільки, будучи вузьким фахівцем, ви знаходитесь поза конкуренцією з іншими співробітниками, які апріорі не зможуть зробити цю роботу краще за вас. Відповідно немає необхідності доводити свою лояльність, бути терпимим до переробки, погоджуватися на низьку компенсацію. Проблема лише в тому, як стати вузькопрофільним і при цьому фахівцем. Мабуть, спочатку доведеться приміряти інші моделі, поки два останніх якості не будуть розвинуті в достатній мірі. Кар'єрне зростання в таких фахівців не найшвидший; часто виникає вибір: рости або професійно, або як управлінець.

6. Хороший комунікатор

На керівних посадах найчастіше перебувають люди, які не є фахівцями своєї справи. Їм це просто не потрібно. Вони або часто змінюють сфери діяльності і компанії, або просто покладаються на професіоналізм своїх підлеглих. Але, безумовно, їх всіх об'єднують наступні навички: комунікабельність, великі зв'язки, знання внутрішньокорпоративної політики, вміння продавати, trouble shooting. Свій кар'єрний ріст вони забезпечують за рахунок апшіфтінга при переході на наступне місце роботи. Це ті ж самі кар'єристи, але тільки що роблять ставку не на знання, а на відносини.

7. Командний гравець

Вони завжди несуть позитивну енергію. Вони головні особи на всіх корпоративах, ніхто не знає більше від них анекдотів на різні теми, в курилках завжди чується переважно їх голос. Їхня модель заснована на вмінні вибудовувати стосунки, вони домовляються про те, що інші видобувають невербальним працею. Модель досить живуча в компаніях з низькою корпоративною культурою, або в області саппорт Мустафа.

Можливо, що ви згадуєте колег, які поєднують у своєму поведінку відразу декілька моделей. Головне не те, скільки моделей підтримує окремо взятий співробітник, а наскільки він виразний хоча б в одній з них.

Ви вже хочете щось поміняти в своїй моделі позиціонування? Не поспішайте, для початку краще зрозуміти: самому чи підлаштовуватися під цінності компанії або шукати компанію під свою звичну модель. Ідеальним, звичайно, буде останній варіант, але тільки якщо є така можливість.