Як не стати жертвою шахраїв при пошуку роботи

Tags :

Фінансова криза в Україні позначилася не лише на якості життя пересічних українців - у першу чергу він ударив по ринку рекламних продуктів і по ринку працевлаштування.

Якщо перший ринок в кінці 2008 року впав повністю (але зараз перед виборами обіцяє піднятися на колишній рівень), то ситуація з питанням працевлаштування набагато гірше.

У середньому кількість відкритих вакансій в Україну (зокрема, в Києві) зменшилося на 45%, але й з існуючих 55% далеко не вся робота - це чесні і добропорядні вакансії. Всі хочуть заробити, і шахраї - не виняток.

Розглянемо декілька найбільш популярних на поточний момент схем обману шукачів роботи:

1. Старий трюк одноденних кадрових агентств

Є таке поняття на ринку рекрутингу - агентства-одноденки. Це прізвисько прямо показує суть роботи фірми - більше місяця вона не тримається, а й за цей місяць їй вдається заробити пристойно грошей на великій кількості шукачів.

Схема дуже проста - в кадрове агентство приходить здобувач, якому потрібна робота, платить 40-100 гривень, за що отримує роздруківку з відкритими вакансіями. При прозвонs цих вакансій виявляється, що у 30% оголошень неправильний номер телефону, ще 20% свої вакансії закрили ще рік тому, а інші 50% зовсім і не подавали оголошення про прийом на роботу.

В результаті претендент, віддавши агентству 40-100 гривень, залишається ні з чим.

2. Платні лінії телефону

Тут все набагато правдоподібніше. Шахрай розміщує вакансії, які на вигляд абсолютно правдоподібні і містять в тексті гучні імена компаній-роботодавців і вказує контактний мобільний номер телефону.

Зацікавлений здобувач без тіні сумніву дзвонить за вказаним номером і в трубці чує приблизно такі слова автовідповідача:

«Доброго дня! На жаль, начальника відділу кадрів немає на місці. Передзвоніть йому за номером: 8 (703) 111-11-11 »

Шукач швидко записує продиктований номер і успішно кладе трубку, не дослухавши автовідповідач до кінця. А даремно. Адже наприкінці приємний жіночий голос скаже, що ця лінія з кодом «703» - платна, а вартість хвилини розмови коливається від 27 до 40 грн за хвилину.

3. Перші внески і інша нісенітниця

Цей спосіб орієнтований на тих, кому потрібна робота у Львові вдома або ж додатковий заробіток до основного місця роботи. Гучні фрази «робота на дому» і «заробіток від 500 у.о. за 4 години роботи в день »розбурхують розуми шукачів і змушують негайно зв'язатися з цим роботодавцем.

На перший погляд роботодавець теж виявляється милою людиною, який детально розповість вам правила і суть роботи, а також кількість грошей (звичайно не менше 500 у.о.), які ви зможете заробляти.

Зазвичай таким чином пропонують збірку ручок, набір відсканованого тексту, переклад текстів і т.д., загалом, чим простіше робота, тим більше шахраїв ній прикриваються.

Але після другого-третього спілкування з цим «роботодавцем» від нього звучить наступна фраза: «ми повинні бути впевнені, що у вас серйозні наміри до роботи» або «ми повинні вам вислати необхідні матеріали для старту роботи». Як тільки ви почуєте щось подібне - не сумнівайтеся - такою фразою буде «Потрібно сплатити первинний матеріал».

Повірте, після оплати цього матеріалу ви більше ніколи не побачите ні сам продукт, за який ви заплатили, ні цієї людини.

Так що будьте обережні, тричі прочитайте текст вакансії і покопатися в інтернеті перш ніж дзвонити по підозрілої вакансії. Адже, як показує практика, ще жоден з ошуканих шахраями претендент не зміг повернути витрачені гроші.