Головний приз на "World Cultures Folk Dance Festival" на Тайвані завоювали турецькі танцюристи.

Tags :

Танцювальна група турецького університету «Konya's Selçuk University» з вілайєта Анатолія представила Туреччину на етнічному фестивалі танців народів світу «World Cultures Folk Dance Festival», що проходив у Таїланді з 5 по 15 лютого, саме цей танцювальний колектив отримав головний приз фестивалю «Most Amazing Performance ». Боротьба за першість була досить жорстка, адже у фестивалі брало участь більше п'ятисот танцюристів з двадцяти країн, таких як США, Ізраїль, Китай та Італія. «Колектив танцюристів нашого університетського ансамблю, разом з музикантами, які акомпанували на народних інструментах і костюмерами, все дуже злагоджено попрацювали і по-праву заслужили нагороду на фестивалі, - сказав художній керівник і хореограф турецьких танцюристів, - Наш ансамбль є найбільшою танцювальною групою, серед університетських танцювальних труп ».

Турецькі танцюристи мають деякі унікальні танцювальними техніками. Одна з таких технік - це знамениті суфійські обертання. Використовуючи цю техніку, потрібно крутитися навколо своєї, осі, як це іноді роблять маленькі діти. Обертання танцюриста відбуваються, як ніби навколо внутрішнього стрижня. Тіло танцюриста як колесо рухається по уявному гончарному колі.

Cуфійскіе танці називають ще танцями дервішів. У Єгипті та в Туреччині багато танцюристів мають цю старовинною технікою танцю. У Туреччині справжні танці суфійських дервішів проходять всього один раз на рік, в місті Конья з дев'ятого по 13 грудня. Дервіші приїжджають на могилу засновника свого релігійного ордену, поета Джалалледдіна Румі. Потім дервіші влаштовують унікальну танцювальну церемонію. Очевидці кажуть, що церемонія виглядає наступним чином: танцюристи одягнені у традиційні білі каптани і червоні турецькі фески, танцюристи отримують настанови від шейха, потім починають грати народні інструменти, барабани і флейти, і дервіші починають кружляти на місці, роблячи це все швидше і швидше. Піднімаючи праву руку танцюючий дервіш отримує благословення неба, а через опущену до землі ліву руку він передає це благословення родючої землі.

Дервіші - це аскети з відкритою душею, які шукають духовну досконалість. Дервіші є послідовниками суфійських ідей. Танець обертання дервішів називається Сема, і він дозволяє дервішам увійти в транс. Зверніть увагу, що танцюристи чоловіки одягнені в довгі білі спідниці, такий одяг дозволяє посилювати й матеріалізувати відчуття.

Побачити справжні танці суфійських дервішів велика рідкість. Танець триває близько двох, часто за цей час самі танцюристи і публіка впадають у транс. Танець дервішів - це роздуми про світ, смерті і відродження.

Але часи міняються! Сьогодні танець дервішів можуть виконувати і жінки.

Так у проекті Slow Dance який пройшов у Канаді, серед канадських танцівників, виступила жінка Миру Бурке-Хунтер. Вона є танцюристом клану Мевлеві суфіїв, що кружляють дервішів. Не дивлячись на те, що вона володіє такою давньою технікою - це молода і дуже сучасна дівчина. Живе вона в Канаді, в місті Ванкувер. Миру з успіхом брала участь у фестивалях: Montreal Jazz Festival, the Vancouver Folk Festival і в інших танцювальних події Нью-Йорка, Лондона і навіть була на гастролях в Японії. Крім танцювальної практики вона займається розробкою комп'ютерних технологій, які дозволяють відображати динаміку традиційного суфійського танцю. У своєму інтерв'ю Mира розповідає, що кружляла мало не з пелюшок. Вона пройшла традиційне, серйозне обучененіе під керівництвом свого батька, який є шейхом релігійного ордену.

Раніше процес навчання цьому танцю був досить жорстоким. Весь процес займав у середньому місяці чотири. Використовувалася методика «цвяха і тростини». Стійкість при танцювальних рухах, вирощених відпрацьовувалася на дошках, в які встромляли цвяхи. Танцюрист відштовхувався від підлоги ногою, надавав своєму тілу прискорення, а інша нога, в цей час була нерухомою опорою. Танцюрист пальцями ноги щільно тримав стрижень, забитий у центр дошки. Інші цвяхи, забивали по колу, у видаленні від центру. Дервіш танцюрист міг вільно рухати правою ногою, якщо він втрачав рівновагу, то нога травмувалася про цвяхи. У сучасних навчальних уроках цвяхи замінюють пластиковими прутиками, проте танцювати все одно досить складно. За класичними канонами учень-танцюрист, починаючи заняття, повинен поцілувати центральний цвях і попросити у Бога благословення на стійкості в танцювальних рухах. За помилкові руху раніше танцюристів били по руках очеретяними прутами. Ось такими важкими методами досягалося танцювальне досконалість у техніці.

Досить часто Миру виступає дуетом зі знаменитим Mercan Dede. Це відомий в Туреччині і Європі ді джей. Він створює музику на основі суміші електронного звучання і турецької суфійської музики. Музика турецького композитора Деде, часто звучить у залах кращих танцювальних клубів Європи і завсідники дискотек кружляють у її ритм не гірше дервішів. У Канаді в Монреалі Меркан Деде вперше cтал працювати в ролі DJ. Він так само, грає на традиційних турецьких інструментах, таких як неї, бендір, ЗАРП, уд. Aркан Іліхан (справжнє ім'я музиканта) навчався в Бурсі і Cтамбуле, зараз він працює в Канаді і займається написанням "суфійського ембієнту".