Capoeira - це танець чи бойове мистецтво?

Tags :

Capoeira - одне з найяскравіших напрямків серед танцювальних стилів, які існують на сьогоднішній день. Адже воно вимагає не тільки вміння красиво рухатися, але мати на додачу навички акробатики і гарну розтяжку.

Capoeira має за своєю спиною багатющу історію, про яку буде просто гріх не розповісти. Перші факти і згадки про бойовий танці можна знайти в 18 столітті, але, на думку дослідників, цей рух все ж зародився ще раніше.

Capoeira взяла свої витоки в Південній Америці, де її творцями були раби, яких привозили португальці з різних колоній (Гвінеї, Конго, Мозамбіку, Ангола). Внаслідок жорстоких звернень з боку рабовласників, вони бігли в так звані «вільні міста». Там щось у них і пішло натхнення на виконання бойового танцю Capoeira. По початку розвитку, цей танець вважався африканським національним танцем, який носив у собі лише бойовий характер. І тільки через кілька років, коли цей танець дійшов до Бразилії, він перетворився в цілу культуру, з масою обрядів і традицій.

Але, 1930 рік для направлення Capoeira в Бразилії став вирішальним, адже з переворотом політичної ситуації в країні, дане бойове мистецтво стало легітимним. Під час здобуття так званої свободи, напрямок Capoeira поділяється на трістіля - це Капоейра Режіонал, Капоейра Ангола і Капоейра Контемпоранеа.

Розвиток цього бойового мистецтва в Бразилії йшло серйозним ходом, але за кордону Латинської Америки даний напрямок вийшло тільки в 1951 році, коли до Європи з Бразилії почали їздити цілими турами творчі колективи, такі як Companhia Brasiliana, Furacões da Bahia і Brasil Tropical. Ці колективи виступали із захоплюючими та інтригуючими номерами, де, таким чином, вони, потроху просвітлить цілі міста і країни про існування такого бойового танцю як Capoeira.

У країнах же СНД і в Росії про такий напрямок як Капоейра дізналися тільки лише в 1994 р., з виходом на екрани фільму «Тільки найсильніші», де в гласною ролі був Марк Дакаскос. Після даної екранізації ці країни просто охопила хвиля захоплення і полум'яного бажання навчитися володіти таким бойовим мистецтвом. Після чого розвиток Capoeira як у країнах Західної Європи, так і на території СНД і Росії набрало просто неймовірних і стрімких обертів.

На сьогоднішній же день мистецтво Capoeira перетворилося більше у видовищний танець, ніж в бойове напрямок. Його характерними рухами є низькі положення тіла, велика кількість акробатичних трюків і чіткі, але акуратні удари ногами. При проведенні змагань по даному виду танцю враховуються обов'язково зовнішній вигляд учасника, обрана музика, атестація капоейрістов, порядок проведення зустрічей змагаються. Під час змагань кожен учасник повинен в парі з суперником продемонструвати своє вміння володіти танцем Capoeira, але при цьому ведеться безконтактний бій. Повноконтактні бої також можна зустріти у наш час, але це досить рідкісні змагання.

Говорячи про існуючі варіація в даному танцювальному стилі, можна виділити такі напрямки як Капоейра Режіонал, Капоейра Ангола і Капоейра Контемпоранеа.

Capoeira Режіональ втілила в собі «8 послідовностей», які вважаються азбукою вивчення мистецтва капоейра в усьому світі. Це різні підходи та теорії володіння ударами рук, ніг та спільне володіння тілом.

Capoeira Ангола має традиційно ритуальний і ігровий характер, тому варіації рухів у ньому більше схожі на танцювальні, ніж на бойові.

Capoeira Контемпоранеа-це змішаний стиль, який об'єднав в собі як Анголу, так і Режіональ. Тому варіації рухів ніг і рук, тут носить змішаний характер.

Говорячи про відомих особистостей, які залишили істотний слід на історії розвитку бойового танцю Капоейра, можна сміливо назвати таких:

- Мануель душ Рейш Машаду (Местре Бомба) - засновник школи Капоейра Режіонал. Він істотно поліпшив техніку викладання бойового танцю, і структурував напрацьований досвід за багатьох роки різних шкіл.

- Местре Кобра Манса і Местре Мораесом - вони є яскравими представниками і основоположниками напрямки Capoeira Ангола, де їхньої практики і розробки до цих пір використовуються в сучасному танці капоейра.

Так як Capoeira вважається культовою системою єдиноборств як контактних, так і безконтактних, то охочих взяти участь у змаганнях такого типу завжди знаходиться дуже багато. Щороку різні клуби Капоейра організовують різні фестивалі, майстер-класи, показові виступи або ж змагання, для того щоб глядач не переставав дивуватися і з захопленням дивитися на давнє, але зовсім не застаріле бойове танцювальне мистецтво.

Дізнатися ж, де і коли проходять такі змагання або фестивалі, можна ввівши певний запит у пошуковій системі, після чого Вам видасть весь список прийдешніх заходів щодо Capoeira.