Хоровод Ой зав'ю вінки

«Ой ЗАВ'Ю ВІНКИ»
Зібравшись на галявині, дівчата співають яку-небудь сумну пісню («Ой сяду я край віконця», «Ой ти, дівчино, зарученая», «В кінці греблі шумлять верби» тощо). Деякі з них збирають квіти, заплітаючи їх у вінки.
Згодом усі дівчата стають обличчям до центру в два кола (внутрішнє і зовнішнє). Тримаючи в правій руці вінки, лівою рукою вони беруться за вінок сусідки зліва (схема 19).

З 1-го по 2-й такти мелодії першої строфи на слова:

 • Ой зав'ю вінки,—

дівчата внутрішнього кола, починаючи крок з правої ноги, відступають назад, плавно піднімають угору з'єднані руки і створюють «ворота».
Одночасно дівчата зовнішнього кола, починаючи крок з правої ноги, йдуть вперед. Підійшовши до внутрішнього кола, вони роз'єднують руки і, злегка нахилившись вперед, проходять під піднятими руками («воротами») внутрішнього кола, а потім знову з'єднують руки (беруться за вінки), вирівнюючи корпус. Отже, внутрішнє коло стає зовнішнім, а зовнішнє внутрішнім.
З 3-го по 4-й такти мелодії на слова:

 • На всі святки,—

дівчата зовнішнього кола, починаючи крок з правої ноги, відходять на свої попередні місця. Повертаються на свої місця і дівчата внутрішнього кола (схема 19).
З 5-го по 6-й такти мелодії на слова:

 • На всі святки,—

дівчата внутрішнього кола, починаючи крок з правої ноги, відходять назад, плавно піднімають вгору з'єднані руки і створюють «ворота».

Дівчата зовнішнього кола, починаючи крок з правої ноги, проходять через них вперед (як на 1-й і 2-й такти) до центру кола. З 7-го по 8-й такти мелодії на слова:

 • На празнички,—

дівчата внутрішнього кола, роз'єднавши руки, повертаються навкруг (через праве плече) і, ставши поряд з дівчатами зовнішнього кола (спиною до центру), з'єднують руки з вінками ззаду дівчат зовнішнього кола (схема 20).

З 9-го по 16-й такти мелодії на слова:

 • Ой леле, мамо, та ранесенько,
 • Щоб сонце глянуло веселесенько,—

всі дівчата, з'єднані в загальне коло, злегка відхиливши корпус назад і повернувши голову ліворуч, дивляться одна на одну (схема 20). Виконуючи «припадання», вони йдуть по колу проти руху годинникової стрілки. Дівчата, що стояли спиною до центру кола, починають «припадання» з лівої ноги, а дівчата, що стояли обличчям до центру,— з правої.
На останній такт дівчата зовнішнього кола підводять з'єднані руки вгору, роблять правою ногою крок вперед (до центру), повертаються через праве плече навкруги і стають спиною до центру кола. Одночасно дівчата внутрішнього кола роз'єднують руки і також роблять правою ногою крок вперед, повертаються через праве плече навкруги і стають обличчям до центру.

З 9-го по 10-й такти мелодії першої строфи на слова:

 • Ой леле, мамо,—

всі з'єднують руки, беруться за вінки (схема 21). Кожна дівчина внутрішнього кола тримає вінок у правій руці, а зовнішнього — в лівій. Починаючи «перемінний крок» з правої ноги, всі рухаються вперед. З'єднані руки витягують назад, отже, внутрішнє коло стає зовнішнім, а зовнішнє — внутрішнім (схема 20).
З 11-го по 12-й такти цієї ж строфи на слова:

 • Та ранесенько,—

всі дівчата, починаючи «перемінний крок» з правої ноги, відходять назад і повертаються на свої попередні місця. З'єднані руки витягують уперед (схема 21).
На повторення пісні з 13-го по 14-й такти мелодії першої строфи на слова:

 • Щоб сонце глянуло,—

дівчата, починаючи «перемінний крок» з правої ноги, знову рухаються вперед до центру кола. З'єднані руки витягують назад (схема 20). З 15-го по 16-й такти мелодії цієї ж строфи на слово:

 • веселенько,-

всі виконавиці, починаючи «перемінний крок» з правої ноги, відходять назад від центру кола, повертаються на свої попередні місця. З'єднані руки витягують вперед (схема 21). На останній такт роз'єднують руки. Дівчата внутрішнього кола перекладають вінок у ліву руку.

З 1-го по 8-й такти мелодії другої строфи на слова:

 • В бору сосна колихалася, Дочка батька дожидалася,—

дівчата стають попарно навскоси одна до одної (правим плечем). Праву руку кладуть одна одній на талію з лівого боку, ліву з вінком піднімають над головою (схема 22). Повернувши голову ліворуч, вони дивляться на вінки, немовби милуються ними, і простим кроком з правої ноги ідуть по колу за рухом годинникової стрілки, одночасно кружляючи. З 9-го по /6-й такти мелодії на слова:

 • Ой прибудь, прибудь ти, мій батечку,
 • Мій голубчику, хоч на літечко,—

дівчата кожної пари утворюють кілечко і, починаючи «перемінний крок» з лівої ноги, ідуть по колу за рухом годинникової стрілки. Кружляючи, вони поступово розширюють загальне коло.
З 9-го по 16-й такти мелодії другої строфи на слова:

 • Ой прибудь, прибудь ти, мій батечку,
 • Мій голубчику, хоч на літечко,—

з'єднані в кілечко виконавиці також парами повертаються праворуч і, починаючи «перемінний крок» з правої ноги, ідуть по колу проти руху годинникової стрілки, а потім парами розходяться в півколо (схема 22).
На останній такт дівчата зовнішнього кола зупиняються обличчям до центру, тримаючи в правій та лівій руках вінки. Дівчата внутрішнього кола з вінками в правій руці ліву руку роз'єднують, роблять крок вперед, повертаючись навкруги праворуч, і стають у півколо поряд з дівчатами, що танцювали в парі, беручи лівою рукою їх вінки. У півколі крайня з лівого боку дівчина (ведуча) витягує вперед праву руку з вінком, а крайня з правого боку стискує ліву в кулак і кладе собі на талію.
З 1-го по 16-й такти мелодії третьої строфи на слова:

 • Ой зав'ю вінки на всі святки.
 • На всі святки, ще й на празнички,
 • Ой рано, рано та ранесенько,  (2)
 • Щоб сонце глянуло веселесенько, (2)

всі дівчата, простим кроком, який починають з правої ноги, рухаються за ведучою і «заплітають пліт».

Ведуча, просуваючись вперед, веде за собою всю низку дівчат, проходить під «воротами», утвореними піднесеними руками останніх двох дівчат. Обійшовши всю лінію танцюристів, вона знов прямує до «воріт», утворених передостанньою і третьою від краю дівчиною, потім знов обходить всю лінію і прямує до наступних «воріт» і т. д. «Пліт» закінчується тоді, коли ведуча пройде через усі «ворота». Кожна з них після того повертається ліворуч і кладе ліву руку, не роз'єднуючи її з рукою сусідки, собі на праве плече (крім крайньої дівчини, яка повертається разом з передостанньою). На кінець заплітання ведуча, також не роз'єднуючи лівої руки, повертається ліворуч і кладе ліву руку собі на праве плече, а праву з вінком витягує вперед.
З 7-го по 16-й такти мелодії заключної строфи дівчата, наспівуючи, підносять з'єднані руки над головою на «перемінному кроці», який починають з правої ноги, і з гірляндою вінків посуваються за ведучою до «річки», де вони кидають вінки у «воду».