Хоровод «Школярка»

«ШКОЛЯРКА»
Виконавці — діти (дівчата і хлопчики). Вони вибирають з-поміж себе «школярку Марусю», «маму» і «тата», а також «шинкаря», «коваля» та «шевчика», яким відповідно вручають потрібний реквізит — пляшку, молоток і шило. Четвертого хлопця, якого називають «князем», уквітчують віночком і чіпляють до пояса витесану з дерева шаблюку. Всі учасники хороводу розташовуються так: дівчата сідають півколом, зберігаючи гурт, а в центрі — Маруся. На відстані десяти кроків від них стають, узявшись під руки, «мати» й «тато». Далі трохи ліворуч від дівчат біля правих куліс вишиковуються в один ряд «шинкар», «коваль», «швець», «князь» та решта хлопців (див. схему 48).

На початку танцю до «мами» й «тата» підходить «шинкар» і вклоняється їм. Це означає, що він просить, щоб вони дозволили Марусі йти з ним до школи. «Мама» й «тато» після цього співають, стоячи на місці, дві строфи:
— Марусю, чорнусю, мнися, чешися, Мийся, чешися, в школу ладися. Хочуть тебе в школу взяти; Хочемо тебе дати.
Маруся рада б піти до школи, але вона хоче знати, з ким йтиме. Тому
вона співає: ,
— Аз ким же ж то, маму ненько,
А з килі же ж то, ластівонько?
«Мама» відповідає:
— Із шинкарем, із сином єго. Такого товариша не бажає Маруся.
— Я не піду, мамуненько, Я не піду, ластівонько!
«Шинкар» пристиджений і розгніваний, не кланяючись навіть, повертається на попереднє місце, але стає трохи праворуч. Він жестами і мімікою підмовляє решту хлопців.
Все з самого початку двічі повторюється, тільки замість «шинкаря» називають «коваля» і «шевця».
Виконуючи пісню четвертий раз, «мама» і «тато» називають ім'я «князя». Він наближається до них, а Маруся співає у відповідь:
— А я піду, мамуненько, А я піду, ластівонько!
«Князь» підходить до Марусі, допомагає їй встати. «Мама» і «тато» відходять трохи в сторону і стають ліворуч. Дівчата утворюють коло навколо Марусі і князя. В цей час усі учасники ще раз співають останні шість тактів хороводної пісні на такий текст:
— О на піде, мамуненько, Она піде, ластівонько!
Після цього хлопці розривають коло дівчат і вбігають у нього. Вони, підмовлені «шинкарем», «ковалем» і «шевцем», накидаються на «князя», щоб помститися за те, що він відібрав у них Марусю. В коло першим вбігає «шинкар», за ним «коваль» і останнім «швець» (див. схему 49).

Як тільки «шинкар» замірився на «князя» пляшкою, по ній випадково б'є молотком «коваль». Вода розливається і обливає «шевця». Діти з криком і сміхом розбігаються в сторони.