Хоровод «Огірочки»

«ОГІРОЧКИ»
Виконавці — дівчата та хлопці. Вони утворюють два ряди, які вишиковуються один від одного на відстані двох кроків так, як зазначено на схемі 37. Перед початком танцю учасники вибирають з-поміж себе двох дівчат, які, тримаючи в руках довгу стрічку чи хустку, утворюють «ворота».

На 1—14-й такти всі учасники хороводу, стоячи на місці, проспівують пісню, яку повторюють перед кожним наступним хореографічним епізодом.
Як тільки закінчили співати, одразу ж «відчиняються» «ворота», тобто дівчата підносять вгору руки, в яких тримають стрічку чи хустку. Через них підтюпцем пробігають обидва ряди, які за «воротами» розділяються так: дівчата ідуть праворуч, а хлопці тепер ідуть ліворуч і, як зазначено на схемі 38, повертаються на свої попередні місця. Тепер ряди стають поряд так, щоб з'єднати між собою руки. Хлопці з дівчатами, побравшись за руки, утворюють двійки.

Під час чергового проспівування хороводної пісні з рядів виходять три дівчини, які стають обабіч заднього ряду виконавців, як зазначено на схемі 39, і три хлопці, що стають обабіч переднього ряду танцюристів. «Ворота» в цей час «зачиняються», тобто дівчата, що тримають стрічку чи хустку, опускають руки вниз.

Як тільки закінчили співати пісню, «ворота» знову відчиняються і учасники пробігають через них уже парами. Причому перша пара повертає ліворуч, друга — праворуч, третя — знову ліворуч, а четверта — праворуч і т. д. Як тільки остання пара наблизиться до «воріт» і між нею та першою парою, яка повертається на своє попереднє місце, утворюється прогалина, хлопець і дівчина, що стоять по середині трійок обабіч рядів, швидко стають так, як зазначено на схемі 39. Пари, повертаючись на свої попередні місця, пробігають між тими трійками, які стоять на місці, в такому порядку, щоб зберегти попереднє своє розташування.
Виконуючи знову пісню, двійки, як і раніше, стоять на місці. Після закінчення співу пари знову підбігають до «воріт», але вони не відкриваються. Тоді хлопці, що стоять обабіч рядів, біжать до «воріт» і намагаються їх відчинити, тобто відняти стрічку чи хустку. На допомогу їм приходять всі учасники. Хоровод закінчується веселим криком і загальною метушнею.