Хоровод «Каша»

«КАША»
Виконавці — діти (дівчатка і хлопчики). Вони беруть невеличкі патички і складають їх у купу по середині майдану. Біля купки патичків стає дівчинка. Вона поправляє складені патички. А тим часом дівчатка і хлопчики стають у два ряди біля купки патичків так, як зазначено на схемі 27. Ряди стають обличчям одне до одного на відстані чотирнадцяти кроків.

Дівчинка, що стоїть біля купки патичків, бере з купки один патичок і йде за ним до ряду хлопчиків. Вона кладе той патичок перед одним з них. Це означає, що дівчинка просить його допомогти «варити кашу». Хлопець вклоняється дівчинці, піднімає покладений перед ним патичок і йде з нею до купки патичків «варити кашу».
З 1-го по 11-й такти мелодії першої строфи на слова:

  • Що ступлю, то влуплю
  • Сухого деревця, ліщини.
  • Наварю я каші,
  • А в тій каші грудка глини.
  • Хто ю буде їсти?
  • Хлопчики, хлопчики!
  • Дівочки, дівочки!-

учасники хороводу йдуть «простим танцювальним кроком», зберігаючи ряди, до купки патичків і відступають спиною на свої попередні місця. Як тільки ряди зупинилися, хлопчик, якого вибрала дівчинка, бере з купки патичок і йде до ряду дівчаток. Він кладе патичок перед одною з них і запрошує тим самим її допомогти «варити кашу». Дівчинка вклоняється хлопчикові і йде з ним до купки патичків. Решта виконавців хороводу, які стоять у рядах, повторюють все те, що вони робили, виконуючи першу строфу хороводної пісні, але в третьому рядку тексту в кожній наступній строфі змінюють лише одне слово: «грудка мила», «сиру» і, нарешті, «масла». Запрошені дівчатка і хлопчики «варити кашу» стають біля патичків так, як зазначено на схемі 28,
Проспівавши останню (четверту) строфу, ряди вже не відходять на свої попередні місця, а кожний з учасників поспішає до купки патичків, щоб захопити один з них, тобто «взяти каші з маслом».

Дівчинка, що не встигла схопити патичок, стає по середині майдану, і хоровод виконується спочатку.


Примітка. Коли ж кілька дівчаток не встигнуть  захопити  собі патичок, тоді одну з них вибирають жеребком. Проте кожний хлопчик повинен подбати, щоб дівчинка, яка виявиться поряд з ним, взяла патичок. Крім цього, ряди, співаючи хороводної пісні, в кінці строфи разом відповідають на запитання: «Хто ю буде їсти?». Якщо йдеться про глину, мило і сир, дівчатка відповідають, що «хлопчики», а хлопчики, навпаки,— «дівчатка». Виникає своєрідна суперечка між ними. В останній строфі, коли в «каші» з'являється «грудка масла», кожний ряд відповідає вже за себе.