Сюжетний танець: «Чумандриха»

«Чумандриха»

Танець виконують велика група хлопців (близько тридцяти танцюристів) і одна дівчина, яку називають «чумандрихою». Перед початком танцю вони стають у коло (спиною до центру) і кладуть руки на талію. Стоять у колі вільно, так, щоб можна було виконувати будь-які танцювальні рухи.

I фігура (8 тактів)
З 1-го по 8-й такти мелодії першої строфи хлопці, не змінюючи положення, стоять на місці і співають:

 • Стривай, зась! Не змагайсь,
 • Чумандрихо, не жахайсь,
 • Вари страву з буряка,
 • А ми вдарим гопака.

Після цього баяніст грає вступ (16 тактів), а хлопці, стоячи в колі і не змінюючи положення, виконують різноманітні танцювальні рухи: «присядку», «тинок», «голубок» тощо. На останній такт усі хлопці виконують «потрійний притуп» і стають обличчям до центру сцени. Руки кладуть на талію. В цей час «чумандриха» поспішає до кола. Танцюючи «тинок», вона виходить на середину кола, а до неї, виконуючи різні танцювальні рухи, з кола прямують хлопці так, як зазначено на схемі 101.

II фігура (8 тактів)
З 1-го по 8-й такти мелодії другої строфи на слова:

 • Нащо мені женитися,
 • І що мені з того!..
 • Не хватає десять грошей
 • До півзолотого,-

хлопці, які вийшли на середину кола, продовжують виконувати різноманітні рухи: «малий тинок», «низькі голубці», «вихиляс» тощо. Одночасно «чумандриха» «перемінним кроком» обходить повне коло в напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 101. Хлопці, які стоять у великому колі, притупують на місці правою ногою.
III фігура (8 тактів)
З 1-го по 2-й такти мелодії третьої строфи на слова:

 • — Чук, чук, Чумандра,—

«чумандриха» в середині кола виконує «чобіток», який починає з правої ноги.
З 3-го по 4-й такти мелодії тієї ж строфи на слова:

 • Ля-ля-ля-ля-ля,—

«чумандриха» розводите руки в сторони трохи вище рівня талії, кисті рук заокруглює і направляє долонями вгору. Роблячи «припадання», яке починає з правої ноги, вона кружляє на місці праворуч. З 5-го по 6-й такти мелодії цієї ж строфи на слова:

 • Чумандрихо молода,—

«чумандриха» виконує «чобіток», який починає з лівої ноги. З 7-го по 8-й такти мелодії третьої строфи на слова:

 • Ля-ля-ля-ля-ля,—

«чумандриха» робить «припадання», знову кружляє на місці, але ліворуч. Одночасно хлопці, що знаходяться у середині кола, виконують «присядку з розтяжкою внизу», «присядку з ударом по підошві чи халяві», «повзу-нець» тощо. Вони грайливо обходять «чумандриху» то з одного, то з другого боку. Хлопці, які стоять у великому колі, продовжують на місці притупувати ногами і приплескувати долонями.
IV фігура (8 тактів)
З 1-го по 8-й такти мелодії четвертої строфи на слова:

 • Сип, сип цибулі,
 • Все те, що добули:
 • І квасолі, й бараболі,
 • Щоб всього було доволі,—

«чумандриха», виконуючи «вірьовочку», йде спиною по колу проти руху годинникової стрілки. Руки вона то розводить у сторони, то кладе кулачками собі на талію. Одночасно хлопці, які стоять у колі, виконують «бокову присядку», «бігунець на присядці», «просту присядку», «мітелочку» тощо і йдуть по колу за рухом годинникової стрілки так, як зазначено пунктиром на схемі 102. Решта хлопців, які знаходяться у великому зовнішньому колі, стоячи на місці, виконують те ж саме, що вони робили в попередній фігурі.

V фігура (24 такти)
Повністю повторюється І фігура, але «чумандриха» на 1—8-й такти, беручи позмінно то одного, то другого хлопця під руки, кружляє з ними то в одну, то в другу сторони, просуваючись по колу проти руху годинникової стрілки. На кінець останнього такту вона стає в центрі кола.
На 9—16-й такти, повторюючи другу строфу пісні, «чумандриха» в центрі кола, поклавши руки зі згорнутими кистями на талію, виконує «вихиляє з потрійним притупом». Одночасно хлопці, які знаходяться в колі, поступово наближаються до «чумандрихи», виконуючи рухи, які кому заманеться,— «присядку», «повзунець», «мітелочку», «тинок» «дрібушку» тощо. Граціозним виконанням рухів кожен з хлопців намагається привернути увагу «чумандрихи».
На 17—24-й такти «чумандриха» виконує різноманітні «дрібушки», змагаючись з кожним танцюристом. Хлопці, не змінюючи вибраного ними танцювального руху, продовжують танцювати з «чумандрихою», просуваючись за нею у довільному напрямку.
Далі баяніст, увесь час прискорюючи темп, виконує свою партію. Коли ж танцюють у супроводі пісні, її співають спочатку. Всі виконавці, особливо ті, які стоять у середині кола, починають змагатися в танці з дівчиною, імпровізуючи найрізноманітніші танцювальні рухи і намагаючись виконати їх якнайкраще. «Чумандриха», наприклад, беручи то одного, то другого хлопця під руки, кружляє з ними то в одну, то в другу сторону тощо. Танцюристи намагаються один одного перетанцювати, змагаючись у танці з дівчиною. Хто залишається танцювати останнім, вважається переможцем. Присутні уважно стежать за танцюристами і тих, хто під час танцю зупиняється хоч на мить, виводять з кола. З хлопця, який не може далі танцювати, але залишається в колі, знімають шапку і віддають «чумандрисі». Перетанцювавши останнього хлопця і знявши з нього шапку, «чумандриха» назначає «викуп», який хлопці негайно «виплачують». Лише після цього вона повертає шапку. Коли ж «чумандриха» не може перетанцювати хлопців, вона зупиняється і всім тим, хто з нею змагався в танці, низько вклоняється, потім кожного цілує.
Після цього танець починають спочатку, але «чумандрихою» вибирають іншу дівчину.