Сюжетний танець: «Чумак» (Другий)

«ЧУМАК» (ДРУГИЙ)

Виконавці (дівчата і хлопці) стають в коло обличчям до центру і танцюють на місці.
I фігура (12 тактів)
З 1-го по 6-й такти мелодії першої строфи на слова:

 • Як продала дівчина курку
 • Та купила чумакові люльку,—

дівчина «перемінним кроком», притупуючи на другу чверть кожного такту, виходить на середину кола і йде за рухом годинникової стрілки. В опущених руках тримає кінці стрічок від вінка. Одночасно з другої сторони в коло «простим танцювальним кроком» входить хлопець і йде проти руху годинникової стрілки назустріч дівчині. Руки його на талії (схема 115). На останній такт мелодії дівчина і хлопець підходять і стають обличчям одне до одного.

З 7-го по 12-й такти на слова:

 • Люльку за курку купила,
 • Вона його вірно любила,—

дівчина, глянувши на хлопця, засоромлюється і швидко повертається через праве плече. Потім «перемінним кроком», починаючи його з правої ноги, йде по колу проти руху годинникової стрілки (схема 116).

Посміхаючись, вона грається з стрічкою і начебто не звертає уваги на хлопця. Одночасно хлопець, рухаючись за дівчиною «перемінним кроком», який починає з правої ноги, ласкаво заглядає їй в обличчя то з правого, то з лівого боку. Права рука його біля грудей, ліва опущена вниз. Пройшовши кілька кроків, хлопець бачить, що дівчина не звертає на нього уваги, тому він на слова «вірно любила», махнувши правою рукою, йде до центру кола і стає на праве коліно.
Ліва його рука біля грудей, права, впираючись ліктем у долоню лівої, підтримує низько нахилену голову. Хлопець нібито замислився. Корпус трохи нахилений вперед.
II фігура (12 тактів)
З 1-го по 3-й такти другої строфи на слова «як продала дівчина гребінь» дівчина, стоячи на місці, дивиться на хлопця і радісно посміхається. Танцюрист продовжує стояти в попередній позі.

З 4-го по 9-й такти на слова:

 • Та купила чумакові кремінь,
 • Кремінь за гребінь купила,—

дівчина «перемінним кроком», починаючи його з лівої ноги, просувається вперед. Вона лівим плечем обходить навколо хлопця (схема 117). У витягнутій вперед лівій і опущеній вниз, але відведеній в сторону правій руці тримає кінці стрічок; голова повернута до хлопця. Хлопець стоїть у тій же позі, похитуючи головою, немовби за чимось жалкує.
З 10-го по 12-й такти на слова «вона його вірно любила» дівчина тихо, на півпальцях, дрібним «простим танцювальним кроком» підходить ззаду до хлопця і кладе йому на праве плече свою праву руку.
III фігура (12 тактів)
З 1-го по 9-й такти на слова:

 • Як продала дівчина юпку
 • Та купила чумакові губку,
 • Губку за юпку купила,—

хлопець, піднімаючись з присідання, повертається через ліве плече і, простягаючи руки, хоче обняти дівчину. Але вона швидко відскакує і, кружляючи «перемінним кроком», рухається по колу за рухом годинникової стрілки (схема 118).

В розведених у сторони руках вона тримає кінці стрічок. Одночасно хлопець з розведеними в сторони руками «перемінним кроком», починаючи його з правої ноги, рухається за дівчиною. Але вона швидко тікає від нього (схема 119). Пройшовши кілька кроків, хлопець (на останніх словах пісні) зупиняється і, опустивши руки, здивовано дивиться на дівчину. Йому здається, що вона глузує з нього.

З 10-го по 12-й такти на слова «вона його вірно любила» хлопець, повернувшись ліворуч, чотирма «простими танцювальними кроками» рухається до виконавців, які стоять у колі, і співає. Рухаючись, він уважно дивиться вперед, ніби когось розшукує (схема 120). Дівчина в цей час схвильовано дивиться на нього. Корпус її злегка нахилений вперед, ліва рука на грудях, права опущена вниз.

IV фігура (12 тактів)
З 1-го по 6-й такти мелодії четвертої строфи на слова:

 • Як продала дівчина сало
 • Та купила чумаку кресало,—

хлопець неначе когось побачив і зрадів. Поклавши руки на талію і не звертаючи уваги на дівчину, до якої стоїть спиною, він на місці виконує «тинок», вдаючи з себе веселого. Дівчина дивиться на нього, здивовано розводить руками і «простими танцювальними кроками» йде до центру кола. З 7-го по 12-й такти на слова:

 • Кресало за сало купила,
 • — Вона його вірно любила,—

хлопець, виконуючи «тинок», наближається до якої-небудь виконавиці, що стоїть в колі, і напроти неї ще веселіше танцює, робить «присядку», «вихиляє» тощо. Дівчина, яка знаходиться в центрі кола, нахиливши голову, стає на праве коліно і лівою рукою підносить до очей кінець стрічки.
V фігура (12 тактів)
З 1-го по 9-й такти мелодії п'ятої строфи на слова:

 • Як продала дівчина душу
 • Та купила тютюну папушу,
 • Папушу за душу купила,—

дівчина продовжує стояти на правому коліні і вдає, що плаче, витираючи стрічкою очі. Хлопець, зробивши оберт, бачить, що дівчина плаче і, виконуючи «тинок», рухається до дівчини та навколо неї. Руки його схрещені на грудях (схема 121).

З 10~го по 11-й такти на слова «вона його вірно» дівчина стоїть у тій же позі і плаче. Хлопець підбігає до неї і присідає зліва, ніжно обнімаючи її правою рукою ззаду за талію, а лівою відводить від очей її ліву руку з стрічкою та кладе собі на праве плече. Вони разом підводяться з присідання. Корпус хлопця повернутий впівоборота до дівчини. Вона начебто засоромилась і трохи відвернула від нього голову. Руки опущені вниз.
На 12-й такт на слові «любила» хлопець цілує дівчину у ліву щоку. Дівчина повертає до нього голову і, погрожуючи пальцем правої руки, співає:

 • Серце, чумаче-голубче.
 • Чом ти не робиш, як лучче?

Хлопець, весело посміхаючись, вдаряє лівою ногою об підлогу і кладе собі на талію стиснуту в кулак ліву руку. Дівчина правою рукою бере кінець стрічки і відводить його праворуч.
Далі музика набирає швидкого темпу. Всі танцюристи плещуть у долоні, а хлопець і дівчина, рухаючись по колу, виконують «бігунець», «перемінний крок», «тинок», «вірьовочку», «припадання», «вихиляє» тощо. Весь цей епізод має імпровізаційний характер.
У кінці танцю дівчина вклоняється хлопцеві, дякує йому за танець. Хлопець знімає шапку, підходить до дівчини, бере її за ліву руку і виводить з кола. В коло входить друга пара, і танець починається знову.