Сюжетний танець: «Український весільний»

«УКРАЇНСЬКИЙ ВЕСІЛЬНИЙ»

У танці беруть участь молодий, молода, мати, батько, два свати, чотири бояри, дві дружки, гармоніст та весільні гості (дівчата і хлопці) — всього тридцять вісім виконавців (двадцять хлопців і вісімнадцять дівчат).
Реквізит: хустка, намисто, паляниця, два весільних рушники, коровай, дуга з бубонцями та стрічками, 32 букети польових квітів, бубон, гармошка, пояс з чотирма ручками.
Сватання
Програється музичний вступ (4 такти) і супровід № 1 (16 тактів).
На сцену виходять два свати і чотири бояри. Перший сват розгортає рушник і кладе на хліб дрібок солі. Потім свати виходять за куліси (умовна хата молодої). Бояри залишаються на сцені.
Програється друга частина музичного супроводу № 1.
Повертаються свати з перев'язаними навхрест рушниками і з стрічками в руках, які бояри прикріплюють їм до грудей.
Всі виходять зі сцени. Чути передзвін бубонців.
Приїзд молодого
Двічі виконується музичний супровід № 2 (32 такти).
По сцені рухається весільний «поїзд». Попереду гармоніст, за ним сват з бубном, далі «тройка», «віз». Рухаючись, вони виконують «бігунець», «тинок», «простий танцювальний крок», «ковзний крок». «Тройка» і перший сват виходять у протилежні куліси. Решта залишаються на сцені.
Двічі виконується музичний супровід № 3 (12 тактів).
Парубки оглядають себе, гармоніст розтягує міх. Починається змагання в танці між хлопцями. На сцені з'являється перший сват і повідомляє про вихід молодої.
Вихід молодої
Виконується музичний супровід № 4.
На сцену виходять молода, мати, батько, дружки та дівчата. Батько на рушнику несе хліб-сіль. В інших виконавців у руках квіти. Всі йдуть «простим танцювальним кроком». Парубки їм чемно вклоняються. Те ж саме роблять дівчата, що вийшли на сцену. Танцюристи передають одне одному на рушнику хліб-сіль. Всі цілують його.
Повторюється музичний супровід № 4.

Батьки й молоді йдуть до центру сцени, за ними два свати, які, зібравши подарунки, віддають їх молодим. Батько по черзі цілує молодих. Молодий бере подароване намисто і надягає його на наречену. Інші виконавці поступово утворюють навколо них півколо.
Танець молодої і молодого
Повторюється музичний супровід № 4.
Молодий і молода, спочатку виконуючи «простий танцювальний крок», потім «доріжку», прямують на авансцену. За ними тим же рухом ідуть дівчата із з'єднаними руками і розділяють молодих. Молоді, виконуючи «доріжку», проходять у «ворота», утворені дівчатами.
Танець дівчат
Виконується музичний супровід № 5 (16 тактів).
Дівчата роблять два кола, в яких йдуть «доріжкою». Перший сват з гармошкою «простим танцювальним кроком» прямує у глибину сцени. Двоє дівчат у колах роз'єднують руки і «припаданням» йдуть у глибину сцени. Потім вони повертаються на свої попередні місця, а молодий і молода «простими танцювальними кроками» підходять одне до одного.
Програється друга частина музичного супроводу № 5.
Молоді цілуються, а сват розтягує гармошку і лукаво підморгує.
Танець чотирьох бояр
Виконується музичний супровід № 6.
Чотири парубки, що стоять біля першої лівої куліси, роблять «бігунець». Сват простими кроками підходить до першої лівої куліси. Потім хлопці виконують «присядку» та її варіант з повертанням корпусу.
Танець батька і матері
Програється музичний супровід № 7.
Батько й мати, виконуючи «тинок», ідуть одне одному назустріч. На місці вони роблять «вихиляс з потрійним притупом». Парубки, розділившись на пари, в цей час виконують «присядку» і рухаються в різні сторони. Потім мати виконує «вихиляс з угинанням», а батько — підскоки. «Присядки» батько вже виконати не в змозі.
Повторюється музичний супровід № 7.
Батько виконує «перемінний крок». Мати, сват, який запнувся хусткою, виходять на середину сцени. Закрившись хусткою, вони «перемінним кроком» ідуть до її чоловіка. Батько знімає хустку, потім вириває її з рук свата, той падає.
Танець батька і свата
Виконується музичний супровід № 8.
Сват, взявшись лівою рукою за хустку, виконує «бочонок» навколо батька.
Великий весільний танець Виконується музичний супровід № 9.
Чотири групи виконавців по чотири пари в кожній стрімко просуваються «бігунцем». Четвірки йдуть одна одній назустріч (дві — на авансцені і дві в глибині сцени), пропускаючи одну із них крізь «ворота». Перші дві четвірки у глибині сцени утворюють лінію, йдуть на авансцену і розходяться в протилежні сторони. Третя і четверта четвірки йдуть біля лівих і правих куліс у глибину сцени. Так вони утворюють два кола (у внутрішньому стають дівчата, з'єднують руки і піднімають їх вгору; в зовнішньому — хлопці, які також з'єднують руки, але не піднімають їх вгору). Дівчата в колах «бігунцем» і хлопці «ковзним кроком» рухаються в протилежні сторони. Потім пари утворюють півтора кола. Виконується музичний супровід № 9.
Пари йдуть «бігунцем» повз праву і ліву куліси на авансцену, потім просуваються по центру в глибину сцени, де утворюють дві лінії (хлопці стають позаду) обличчям до глядача.
Виконується музичний супровід № 10.
Дівчата, піднявши вгору руки і зберігаючи лінію, «тинком» ідуть на авансцену. Потім виконують «потрійний притуп». Хлопці, сплескуючи в долоні, вишиковуються за дівчатами в чотири лінії. Потім вони сильно ударяють правою ногою об підлогу і повертаються обличчям до правих куліс. У цей час дівчата з'єднують через одну руки (у крайніх дівчат вільні руки на талії) і, виконуючи «вірьовочку», починаючи з центру, спиною відступають до правих і лівих куліс, ділячись на дві групи.
Танець парубків
Програється музичний супровід № 11.
Хлопці повертають корпус, сплескують і просуваються вперед. Одночасно дівчата, зберігаючи лінії, «припаданням» прямують в глибину сцени, повертаючи голови ліворуч і праворуч.
Виконується музичний супровід № 12.
Хлопці роблять «бокову присядку» з розтяжкою, потім «підсічку». Дівчата, продовжуючи просуватися вздовж куліс, роблять «доріжку». Лінії міняються місцями.
Виконується музичний супровід № 13.
Хлопці роблять закладку з револьтатом. Дівчата, піднявши руки з букетами, «бігунцем» повертаються на свої попередні місця і виконують «потрійний притуп».
Програється музичний супровід № 14.
Хлопці виконують на місці «повзунець» з упором на одну руку, а дівчата — «тинок», далі беруть одна одну під праві руки (однієї лінії) і «перемінним кроком» обходять коло на місці (дівчата іншої лінії беруть одна одну під ліві руки).
Хлопці по вісім чоловік «боковою присядкою» рухаються до правих і лівих куліс. За ними «бігунцем» ідуть дівчата і приходять до своїх партнерів. Потім танцюристки, виконуючи «вірьовочку», спиною відходять у глибину сцени. Всі виконавці роблять «потрійний притуп».
Танець дівчат
Програється музичний супровід № 15.
Дівчата, виконуючи «тинок» в оберті, просуваються з глибини сцени вперед. Хлопці, поклавши один одному руки на плечі, виконують «гойдалку». Далі дівчата виконують кружальця праворуч, «бігунцем» сходяться і утворюють хрестовину. На кінець останнього такту одні дівчата в лініях опускають, а решта піднімають руки вгору. Повторюється музичний супровід № 15.
Дівчата, виконуючи «дрібушку», зберігаючи лінії, просуваються одна одній назустріч, поперемінно піднімаючи і опускаючи в лініях руки. Так вони проходять у «ворота». Дівчата рухаються по колу, а хлопці лініями стоять обабіч лівих і правих куліс.
Хлопці стоять на місці і плещуть у долоні. Потім вони «простими танцювальними кроками», сплескуючи, відходять у глибину сцени, де утворюють одну лінію вздовж задника обличчям до глядача.
Дівчата теж вишиковуються в одну лінію обличчям до глядача. До них підходять хлопці і стають попарно, як стояли раніше.
Соло бояр і дружки
Виконується музичний супровід № 16.
Дівчата утворюють діагональ, а хлопці (4 боярини) проходять у глибину сцени і стають біля третьої правої куліси.
Виконуючи «закладку», бояри просуваються по лінії діагоналі. За ними дівчина робить крутку по діагоналі. Решта виконавців сплескують у долоні.
Танець молодої і свата Виконується музичний супровід № 17.
Молода, притримуючи правою рукою намисто, а ліву, поклавши на талію, «доріжкою» йде в глибину сцени. Сват рухається за нею, виконуючи «зайчика». На кінець останнього такту він вклоняється молодій і подає їй квіти.
Танець матері  і свата Виконується музичний супровід № 18.
Мати і сват, роблячи «тинок», ідуть по лінії авансцени. Вісім дівчат, що стоять ліворуч, «бігунцем» просуваються спиною назад, а решта вісім дівчат, побравшись за руки, тим же рухом ідуть вперед, вирівнюючи лінію. Дівчата, опустивши руки, «бігунцем» просуваються на авансцену, зберігаючи лінію. За ними йдуть хлопці. На передостанній такт дівчата піднімають руки, а на останній такт, виконуючи «потрійний притуп», ліву руку кладуть на талію, а праву з букетом квітів прикладають до грудей. Хлопці в цей час проходять у «ворота» і опускаються перед танцюристками на праве коліно.
Соло другого свата
Виконується музичний супровід № 19.
По лінії авансцени варіантом «повзунка» просувається другий сват. Хлопці плещуть у долоні. Дівчата, виконуючи «доріжку», просуваються праворуч і ліворуч, на кожний четвертий такт виконуючи «потрійний притуп». Все це повторюється двічі.
Соло молодого
Двічі виконується музичний супровід № 20.

Молодий виконує крутку по колу. Решта виконавців плещуть у долоні, утворюючи півколо. На останні 4 такти «бігунцем» проходять до центру сцени двоє бояр, які тримають в руках пояси.
Танець  двох бояр
Виконується музичний супровід № 21.
Бояри стрибають через пояс.
Соло  першого свата
Виконується музичний супровід № 22.
Сват виконує варіант «повзунка» з упором на обидві руки. Він наче підсікає півколо хлопців. Вони перестрибують. Соло  другого свата Виконується музичний супровід № 23.
Другий сват у центрі сцени виконує варіант «повзунця» з упором на обидві руки.
Танець  молодої  і молодого Виконується музичний супровід № 24.
Молода робить крутку на обох ногах, просуваючись ліворуч, а молодий навколо неї просувається «бігунцем» на «присядці» проти руху годинникової стрілки.
Соло третього боярина
Виконується музичний супровід № 25.
Третій боярин, роблячи крутку в повітрі на «присядці», просувається з глибини сцени на авансцену. Соло  другого свата Виконується музичний супровід № 26.
Роблячи «повзунок» із сплескуванням, другий сват рухається по діагоналі.
Соло  четвертого боярина Двічі виконується музичний супровід № 27. Четвертий боярин повторює все, що третій. Танець  четвірок  і  першого свата Виконується музичний супровід № 28.
Чотири хлопці «простою присядкою», а за ними чотири дівчини «бігунцем» (2 такти вперед і 2 такти назад) йдуть вперед і виходять на місце дівчини, яка стоїть першою в правій лінії, а потім тими ж рухами повертаються на свої попередні місця. Це вони повторюють ще один раз.
Повторюється музичний супровід № 28.
Хлопці виконують «розтяжку внизу», потім — в оберті. І нарешті «бігунцем» йдуть у глибину сцени до дівчат, з якими вони стоять у парі.
Одночасно з глибини сцени непомітно виходить перший сват. Парубки беруться лівими руками за ручки на поясі першого свата, а праві руки кладуть дівчатам на талію. Дівчина лівою рукою обнімає хлопця за шию, а праву руку відводить в сторону, дуже вигнувши корпус назад. Рухаючись по колу, хлопці піднімають дівчат і свата, які підгинають ноги, в повітря. Решта учасників спостерігають.

Фінал
Виконується музичний супровід № 29.
Під час руху чотирьох пар і свата по колу решта танцюристів утворюють велике півколо. Дівчата вишиковуються одна за одною ліворуч, а хлопці — праворуч, обличчям до глядача. Вони «бігунцем» ідуть лініями по авансцені одне одному назустріч і утворюють загальне коло. До них приєднуються чотири пари, які танцювали, сват непомітно виходить з кола, а на його місце заходять молода з короваєм та молодий.
Програється двічі музичний супровід № ЗО.
Всі танцюристи беруться за руки, піднімають їх вгору і сходяться в тісне коло (обличчям до центру), виконуючи «дрібушки». На останній такт дівчата беруться за стрічки від короваю. Потім молодий піднімає молоду на праве плече. Молода тримає коровай. Решта учасників «бігунцем» відходять на свої попередні місця. Хлопці, міцно взявшись за руки, утворюють коло, а їм на руки сідають дівчата обличчям від центру кола. Руки вони кладуть хлопцям на плечі.
Виконується музичний супровід № 31.
Танцюристи в колі йдуть проти руху годинникової стрілки.
Виконується друга частина музичного супроводу № 1.
Молода продовжує сидіти на плечі у молодого, а дівчата зіскакують із рук хлопців і утворюють велике півколо. Вони відтягують стрічки назад, відкриваючи молодих. Хлопці утворюють продовгувате коло — «віз», в середині якого знаходяться молоді.
Виконується двічі музичний супровід № 32.
«Поїзд» танцюристів «ковзним кроком» йде за праві куліси (до хати молодого). За ними, виконуючи «тинок», йдуть батьки і свати. Перший сват звертається до глядачів. Батьки і другий сват низько вклоняються глядачам, начебто запрошуючи їх на весілля.