Сюжетний танець: «Рукодільниці»

«РУКОДІЛЬНИЦІ»

У танці беруть участь чотирнадцять дівчат, з них дві — солістки.
I фігура (20 тактів)

На 1—4-й такти із третьої правої куліси виходять дві солістки. Перша з них тримає на лівій руці дві круглі корзинки, в одній з яких намотана нитка (20 м). Друга — в лівій руці тримає корзинку, в якій лежить панно.
На 5—15-й такти з-за куліс парами (схема 228) маленькими плавними кроками виходять дівчата. У кожної другої дівчини, яка виходить з правих куліс, і у кожної першої, яка виходить з лівих куліс, тричі навколо талії обмотана нитка, один з кінців якої знаходиться в тієї дівчини, що стоїть з нею в парі.
На 16—20-й такти дівчина, на талії якої обмотана нитка, продовжує йти на місці. Дівчина, в руках якої кінець нитки, заходить вперед і стає обличчям до своєї подруги (схема 229).

Солістки, йдучи повз задник сцени, доходять до центру, повільно ставлять позаду корзинки і зупиняються в поетичній позі.
II фігура (20 тактів)
На 1—8-й такти дівчата, на талії яких намотана нитка, «припаданнями» (ті, що стоять праворуч,— на праву ногу, а ті, що стоять ліворуч,— на ліву ногу) повертаються навколо себе. Руки на «раз» м'яко кладуть на потилицю. На 8-й такт, як тільки починає розмотуватись нитка, вони кладуть руки собі на талію, беручи в цей час кінець нитки правою рукою.
Друга дівчина, в якої кінець нитки, тримає її на рівні талії, легенько перебираючи, начебто мотаючи пряжу. На 1—8-й такти танцюристки «перемінним кроком», який починають з правої ноги, просовуються в напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 230. Дівчата, що стоять біля лівої куліси, проходять попереду.
В цей час солістки стоять на місці.

На 9—11-й такти, зайнявши положення, зазначене на схемі 230. дівчата виконують три «балансе», починаючи його з правої ноги. Ті дівчата, які розкручувалися, на початку виконання цього руху, стоять обличчям до глядача. Права рука з ниткою піднімається в третю позицію. Голова трохи нахилена до лівого плеча. Виконуючи «балансе» вдруге на ліву ногу, вони стають спиною до глядача, голову нахиляють до правого плеча і т.д.. Дівчата, які відходили, виконують на місці те ж саме, але спочатку стоять спиною до глядача.
На 12—14-й такти дівчата, які відходили під час розкручування нитки^-після закінчення «балансе»  продовжують  відходити слиною^іижгяУючи «перемінний крок», і займають положення, зазначене на схемі 231. Нитку тримають на рівні талії.
Ті, хто розкручувався, йдучи «перемінним кроком», який починають з лівої ноги, повертаються на свої попередні місця. Солістки в цей час йдуть, як зазначено пунктиром на схемі 231.

На 15—17-й такти всі дівчата повторюють рухи 9—11-го тактів. Солістки стають попереду першого ряду дівчат (схема 231).
На 18—20-й такти дівчата, які стоять біля правих і лівих куліс, трьома «перемінними кроками», починаючи рух з лівої ноги, йдуть до центру сцени і утворюють одну лінію (схема 232). їх подруги тим же рухом відходять спиною назад на місце, де вони розкручувались.

Солістки йдуть у напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 231, і займають положення схеми 232. Кожна зі своєї сторони входить за другою дівчиною і стає у центрі так, як зазначено на схемі 233.

III фігура (20 тактів). Малі «зірки»
На 1—4-й такти перша дівчина, яка стоїть праворуч, «перемінним кроком» з правої ноги йде до солістки, що стоїть у центрі, і підходить до неї лівим плечем до її лівого плеча (схема 234).

Дівчина, що стоїть останньою у вертикальній лінії ліворуч, «перемінним кроком», який починає з правої ноги, рухається до солістки і правим плечем підходить до її правого плеча. Решта дівчат, які стоять за ними в лінії, виконують «балансе», починаючи його з правої ноги. Нитки тримають обома руками над головою. Через кожний такт дівчата пристроюються в лінію (діагональ) до тієї, що йде до центру (схема 235). Танцюристки, які стоять ліворуч, виконують те ж саме. Дівчина, яка стоїть першою праворуч, підходить до правого плеча солістки, а друга, що стоїть у центральній вертикальній лінії, підходить до лівого плеча солістки. Солістки опускаються на праве коліно, тримаючи нитки над головою.

На 5—8-й такти дівчата, утворивши діагональ, продовжують йти вперед. Вони по черзі виходять у коло (заводить у коло та дівчина, яка заводила їх у діагональні лінії). Танцюристки роблять два кола з солісткою у центрі (схема 236) і йдуть за рухом годинникової стрілки, піднявши руки над головою. Солістки випростуються, піднімаючи водночас нитки над головою. Та з них, яка стоїть праворуч, «припаданням», яке починає з правої ноги, йде до центру, на кожну чверть повільно виконуючи той же рух, обкручується навколо себе. Та ж, яка стоїть ліворуч, виконує те саме, але з лівої ноги.

На 9—14-й такти дівчата «простими танцювальними кроками» просуваються спиною, розмотуючи нитку, тим же шляхом повертаються на свої попередні місця, солістки знову опускаються на праве коліно. Виконавиці, які стояли біля куліс, приходять на свої місця і займають положення, зазначене на схемі 237. Солістки в цей час знову опускаються на праві коліна, нахиляючи вниз корпус. На 12-й такт вони піднімаються.

На 15—20-й такти внутрішня права лінія дівчат «припаданням»>лгочи-наючи з правої ноги, входить в ліву крайню лінію, тримаючи нйткТґ, а внутрішня ліва — в праву крайню, пропускаючи дівчат правої лінії вперед (схема 238). Вони утворюють дві лінії, піднімаючи руки з нитками угору (схема 239). Солістки в цей час, імітуючи рухи ткаль, йдуть між лініями і на кінець 20-го такту приходять у центр хореографічного малюнка.

IV фігура (19 тактів). Велика «зірка»
На 1—8-й такти дівчина, яка стоїть у правій лінії останньою, і перша — в лівій лінії, «перемінним кроком», який починають з правої ноги, йдуть у напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 239. Входячи в загальне велике коло і продовжуючи просуватися за рухом годинникової стрілки, дівчата нахиляються, проходячи під нитками. Однією рукою вони тримають кінці ниток, а другою в міру потреби підтягують їх до себе.

Решта дівчат виконують «балансе», починаючи його з правої ноги. Вони повертають корпус від глядача і до нього. Пропускаючи один такт, дівчата вишиковуються одна за одною і входять в загальне коло.
Солістки знову опускаються в центрі на праве коліно, немов збирають нитки. На 5-й такт вони піднімаються, тримаючи сплетені нитки над головою.
На 9—14-й такти дівчата загального кола, які на початку танцю розкручувались, на 9-й такт опускаються на праву ногу, виконуючи «боковий перемінний крок» і йдучи по колу за рухом годинникової стрілки. Нитку опускають донизу, тримаючи її обома руками біля ноги (схема 240).

Дівчата, які на початку танцю розкручували нитку, відходячи назад, виконують дрібний «перемінний крок» і пропускають попереду себе дівчину, яка просувається ліворуч. Нитку вони натягають над головою. На 10-й такт дівчата, які знаходяться наверху, виконують рух 9-го такту тих дівчат, що розкручувались, тільки йдуть проти руху годинникової стрілки.
Рух перших 2 тактів дівчата повторюють чотири рази.
На 15—19-й такти міняється напрямок руху по колу. Дрібним «перемінним кроком» дівчата, які просувалися по колу за рухом годинникової стрілки, тепер, навпаки, йдуть проти руху годинникоеої стрілки, а ті, що йшли проти,— за рухом годинникової стрілки. На 19-й такт дівчата, які опустилися на коліно, роблять рухи вдвічі швидше: на першу чверть такту — вниз, а на другу — вверх, стаючи в коло на своє попереднє місце (схема 240).
V фігура (36 тактів)
На 1—6-й такти дівчата, які на початку танцю розкручували нитку, відходячи назад, на першу чверть 1-го такту різко опускаються на ліве коліно. Нитку, тримаючи обома руками, опускають до носка лівої ноги. Решта дівчат стоять на місці (схема 241). Нитку вони тримають обома руками над головою.

Солістки на 1—3-й такти виходять «перемінним кроком» із кола кожна в свою сторону в п'ятий інтервал від дівчини, що стоїть у центрі.
На 4—6-й такти вони знову входять у коло, до його центру, в третій інтервал.
На 7—12-й такти ті дівчата, які стояли на коліні, на першу чверть 7-го такту встають, піднімаючи нитку над головою, а інші дівчата опускаються на коліно. На другу чверть 12-го такту танцюристки піднімаються. Вони тримають всі нитки обома руками над головою. Солістки в цей час повторюють рухи попередніх 6 тактів, змінюючи тільки інтервали (вони виходять із кола в третій інтервал, а входять — у перший інтервал).
На 13—15-й такти дівчата, стоячи в колі обличчям до центру, роблять три «припадання» на ліву ногу ліворуч.
На 16—18-й такти вони виконують те ж саме, але повертаючись через ліве плече. Руки з нитками тримають над головою.
На 19—24-й такти повторюються рухи попередніх 6 тактів, тільки з іншої ноги праворуч.
На 13—24-й такти солістки, знаходячись у середині кола, легеньким «перемінним кроком» ідуть по колу проти руху годинникової стрілки, імітуючи рухи ткаль.
На 25—36-й такти солістки, прийшовши в центр кола, різко опускаються на коліно. Дівчата, виконуючи «перемінний крок», виходять із кола так само, як входили в нього, і стають на свої попередні місця двома паралельними лініями. Нитки піднімають вони обома руками над головою (схема 242).

Солістки на 35-й такт піднімаються і стають під ниткою обличчям одна до одної, а на останній такт виконують маленьке «балансе» в сторону глядача.
На протязі V фігури танцюристки знаходяться в колі (схема 242). VI фігура (13 тактів). «Шен»
На 1—11-й такти кожна перша дівчина, яка стоїть праворуч, на 1-й такт «перемінним кроком», який починає з лівої ноги, йде праворуч. Корпус нахиляється вниз, прогнувши лівий бік. голова повертається за напрямком руху (схема 243).

На 2-й такт вони піднімаються і роблять перший крок правою ногою назад. Водночас випрямляється корпус і піднімаються обидві руки з ниткою над головою. Кожна дівчина, дійшовши до краю лінії, на місце крайніх дівчат, затримується наверху (2 такти), потім опускається. Кожна друга дівчина на «раз» 1-го такту виконує «перемінний крок» назад і трохи в сторону лівою ногою. Потім повторює рухи першої дівчини. Дівчата, що стоять ліворуч, виконують ті ж рухи, але з іншої ноги.
На 11-й такт дівчата зупиняються в лініях з піднятими над головою нитками. Перша крайня дівчина, яка починала «шен», стає останньою в лінії.
На 12-й такт дві лінії роблять два кроки вперед одна одній назустріч, починаючи їх з правої ноги.

На 13-й такт виконують ті ж кроки назад, повертаючись обличчям до глядача.
Солістки в цей час на кожний 1-й такт роблять «балансе» від глядача, нахиливши корпус вниз, а на кожний другий — випрямляють корпус за ниткою, що знаходиться перед ними.
На 11-й такт вони швидко відходять назад і виходять із ниток. Солістка, яка несла корзину з нитками, йде за ниткою, беручи її на ліву руку, а правою тримає її кінець.

VII фігура (18 тактів). «Барабан»
На 1—15-й такти дівчата дрібними кроками (на кожні Ув кроку), починаючи з правої ноги, йдуть у напрямку, зазначеному пунктиром на схемі 244. Відходячи назад, нахиляють корпус і опускають нитку. Йдучи вперед, корпус випрямляють, а нитку піднімають над головою. На 5-й такт солістка дає кінець нитки дівчині, яка стоїть перед «барабаном» у лінії першою. Вона, виконуючи «припадання», яке починає з лівої ноги, відходить праворуч, намотуючи нитку на «барабан». Другий кінець нитки солістка віддає дівчині, яка стоїть на початку «барабана» у лінії останньою. Після руху «барабана» ця дівчина стає в лінії першою і віддає кінець нитки солістці, яка забирає її. Друга солістка на 11-й такт бере перший кінець нитки і, виконуючи «припадання», яке починає з лівої ноги, іде по авансцені, змотуючи нитку в корзину.
На 16—18-й такти дівчата виконують таке: на 16-й такт вони вирівнюються в дві лінії і стають обличчям до центру. Дівчина, яка починала утворювати «барабан» першою, стає в лінії останньою. Вони займають положення початку VI фігури. Нитку обома руками тримають над головою. На 17-й такт дівчата роблять два кроки вперед, починаючи їх з лівої ноги. На 18-й такт — два кроки назад. Солістки виходять за куліси.
VIII фігура (18 тактів). «Штопання»
На 1—3-й такти кожна друга дівчина, яка стоїть ліворуч, на «раз» 1-го такту опускається на ліве коліно. Нитку обома руками опускає до носка лівої ноги. Голову повертає ліворуч. Перші виконавиці стоять рівно, тримаючи нитки над головами. Дівчина, яка стоїть у лінії першою, починаючи з другої чверті 1-го такту, на кожну чверть перестрибує через нитку, просуваючись до позначки «А» (схема 245).

Дівчата, які стоять у лінії праворуч, на «раз» 1-го такту різко опускають нитки вниз до рівня талії. Виконуючи «припадання», яке починають з лівої ноги, вони просуваються ліворуч. Дівчина, що стоїть у лінії першою, рухом, який виконують усі танцюристки, що стоять за нею, приходить до позначки «Б» (схема 245).
На 4—6-й такти дівчата, які стоять на коліні ліворуч від глядача, на «раз» піднімаються, піднімаючи нитки над головою. Ті, хто стояв на перші З такти, тепер опускаються на коліно, виконуючи рухи дівчат, що раніше стояли на колінах. Дівчина, яка стала першою, виконує те ж саме, що виконувала попередня дівчина, прийшовши до її правого плеча. Танцюристки, що стоять праворуч, виконують «припадання», яке починають з правої ноги, просуваючись праворуч. Перша дівчина цієї лінії «перемінним кроком» проходить під ниткою дівчини, яка стоїть біля позначки «Б», і стає ліворуч від неї. Дівчата лівої лінії повторюють рухи перших 6 тактів, поки від них не відійде п'ята дівчина, яка закінчувала утворену лінію від позначки «А» (схема 246).

Дівчата правої лінії також повторюють рухи перших 6 тактів, поки від них не відійде п'ята дівчина, що завершує утворення лінії від позначки «Б». Ця танцюристка проходить під ниткою тієї дівчини, яка стоїть біля позначки «А», потім проносить нитку над головою наступної дівчини і т. д., імітуючи «штопання».
На 16—18-й такти всі виконавиці роблять три «балансе» із сторони в сторону, починаючи його праворуч з правої ноги. Права рука з ниткою над головою, ліва рука — на талії. Солістки входять в лінії в центральні квадрати кожна зі своєї сторони (схема 246).

IX фігура (12 тактів)
На 1—3-й такти всі чотири лінії, виконуючи «припадання», яке починають з лівої ноги, йдуть по колу за рухом годинникової стрілки. Рука з ниткою на першу чверть такту різко опускається вниз до рівня талії. Солістки в цей час, знаходячись в квадратах, повертаються разом з нитками.
На 4—6-й такти солістки, нагнувшись, виходять із квадратів так само, як входили в них. Лінії дівчат продовжують йти по колу. Кожна друга дівчина з ліній, віддавши свою нитку крайній дівчині, «перемінним кроком» підходить до центру, до квадратів (схема 247).

На 1—9-й такти дівчата в лініях, виконуючи «припадання», яке починають з лівої ноги, продовжують рухатися. На «раз» піднімають вгору руки з нитками. Дівчата, які ввійшли в коло, стають під квадрати.
На 10—12-й такти дівчата в лініях повторюють рухи, які вони виконували на 7—9-й такти, але руки з нитками на «раз» опускають вниз до рівня талії. Одночасно квадратами накривають тих дівчат, які стоять в середині кола. Лінії виконавиць, обійшовши повне коло, приходять на свої попередні місця.
X фігура (12 тактів)
На 1—3-й такти всі дівчата, що знаходяться в лініях, виконують три «балансе», яке починають з правої ноги праворуч. Права рука з ниткою над головою. Ті ж, які тримають дві нитки, ліву руку з ниткою кладуть на талію. Дівчата, які знаходяться в колі, стають на ліве коліно, підтримуючи руками основу. Солістки, взявши панно, проходять під нитками в першу трійку, яка стоїть спиною до глядача.
На 4—6-й такти дівчата, які стоять в лініях, роблять п'ять кроків у напрямку до центру. Нитки з правою рукою піднімають вгору. На 6-й такт трохи нахиляються вперед, закриваючи панно. Солістки віддають його в руки дівчатам, які стоять в колі. Вони розгортають його, але так, щоб глядач не бачив панно.
На 7—9-й такти дівчата, які стоять в лініях, роблять назад шість кроків.
На 10—11-й такти, повернувшись у лінії, вони виконують «балансе», яке починають з правої ноги праворуч. Права рука з ниткою над головою, ліва — на талії. Вони розгортають панно, показуючи його глядачам.
На 12-й такт дівчата розходяться на місця. Солістки опускаються на підлогу перед панно (див. фото).