Сюжетний танець: «Горлиця» (Друга)

«ГОРЛИЦЯ» (ДРУГА)

У танці беруть участь дівчина — «горлиця», двоє хлопців і вісім пар (вісім дівчат і вісім хлопців); кількість пар можна зменшити до чотирьох. Перед початком танцю всі виконавці стають біля останньої правої куліси: попереду — «горлиця», за нею хлопці-солісти, далі в ряду хлопці й дівчата (схема 81). Після музичного вступу починається танець (якщо грає троїста музика, то музиканти виходять за танцюристами на сцену).

I фігура (24 такти)
На 1—12-й. такти дівчата і хлопці вибігають на сцену і пересуваються по колу за рухом годинникової стрілки (схема 81). При цьому «горлиця» «перемінним кроком», який починає з правої ноги, посувається назад, як зазначено пунктиром на схемі 81, і веде за собою усіх виконавців. Руки в неї розведені в сторони і підтримують стрічки від вінка, корпус злегка нахилений вперед. Хлопці-солісти, поклавши руки на талію, прямують за «горлицею», виконуючи «мітелочку», як зазначено на схемі 82. Решта танцюристів рухаються парами. Дівчина в кожній парі йде «перемінним кроком» спиною в напрямі руху. В її лівій, відведеній у сторону руці,— стрічка від вінка. Правою рукою вона тримає праву руку хлопця. За нею прямує хлопець, виконуючи «тинок». Він починає його правою ногою, відводячи ліву руку в сторону (вище рівня плеча).
На 13—23-й такти, обійшовши повне коло, солісти від центру задника повертають до центру сцени й тим же рухом прямують до авансцени. Хлопці — обличчям до глядача, а «горлиця» — спиною.
Решта танцюристів продовжують пересуватися по колу. Перша пара зупиняється біля першої лівої куліси, а остання — біля першої правої куліси й утворюють півколо.
На 24-й такт усі танцюристи виконують «потрійний притуп». При цьому солісти залишаються в тій же позі, а інші виконавці повертаються обличчям до центру сцени і роз'єднують руки.
II фігура (24 такти)
На 1—4-й такти «горлиця», підтримуючи в розведених руках стрічки й виконуючи «припадання», повертається праворуч, водночас просуваючись у глибину сцени. На 4-й такт, повернувшись обличчям до глядача і поклавши руки на талію, вона виконує «потрійний притуп», трохи нахиляючи корпус уперед. Хлопці-солісти роблять «бокову присядку»; перший хлопець просувається до першої лівої куліси, починаючи «присядку» з лівої ноги, другий — до першої правої куліси, починаючи «присядку» з правої ноги. Одночасно решта хлопців, поклавши руки на талію, виконують на місці «присядку», виносячи ноги поперемінно вперед. Тим часом дівчата, розвівши руки з стрічками і трохи повернувшись ліворуч, «перемінним кроком» обходять хлопців проти руху годинникової стрілки. На 4-й такт кожна дівчина, дійшовши до свого місця, виконує «потрійний притуп» і кладе руки на талію.
На 5—8-й такти «горлиця» прямує на авансцену, виконуючи «тинок». При цьому, починаючи рух з правої ноги, вона повертається обличчям до першого хлопця і розводить руки в сторони. Починаючи рух з лівої ноги, вона повертається до другого хлопця і кладе руки на талію. Хлопці-солісти, поклавши руки на талію і виконуючи «бокову присядку», рухаються до дівчини (перший хлопець виконує «присядку» ліворуч, другий хлопець - праворуч).
На 8-й такт хлопці-солісти, підводячись з «присядки», виконують «потрійний притуп».
Одночасно решта хлопців продовжують робити на місці «присядку», виносячи ноги вперед.
Дівчата знову обходять хлопців «перемінним кроком» праворуч, обертаючись навколо себе.
На 9—12-й такти «горлиця», дійшовши до центру авансцени, стрімко кружляє на місці «припаданням» (праворуч), починаючи його з правої ноги. Розведеними в сторони руками вона тримає стрічки від вінка. Хлопці-солісти обличчям до «горлиці» виконують на місці «колупалочку» з «потрійним притупом». Перший починає рух з лівої ноги, другий — з правої.
Одночасно решта дівчат і хлопців попарно з'єднують попереду руки навхрест і «перемінним кроком» обертаються на місці по колу проти руху годинникової стрілки.
На 13—16-й такти «горлиця» виконує на місці «угинання з поворотом», починаючи його правою ногою. Хлопці-солісти роблять «великий тинок» з поворотом: перший — починаючи його з правої ноги, другий — з лівої. Потім вони двічі виконують «голубці», перший хлопець — праворуч, а другий— ліворуч і «потрійний притуп». У цей час усі танцюристи стають парами, обличчям до глядача, праві руки з'єднують у дівчини над головою і виконують «голубці» в парі.
На 17—19-й такти хлопці-солісти ще раз виконують «великий тинок», а «горлиця» — «угинання».
На 20-й такт, виконуючи «потрійний притуп», «горлиця» розводить руки в сторони і з'єднує їх з руками хлопців-солістів. Одночасно пари продовжують виконувати «голубці», але на останній такт, роблячи «потрійний притуп», усі стають півколом, обличчям до глядача.
На 21—24-й такти солісти в тій же позі кружляють на місці праворуч, виконуючи три «перемінних кроки». Дівчина і другий хлопець прямують уперед, а перший хлопець відступає назад. Закінчуючи рух, трійка повертається обличчям до глядача. Танцюристи роз'єднують руки, кладуть їх на талію, корпус злегка нахиляють вперед і виконують «потрійний притуп».
У той же час решта дівчат і хлопців, взявшись за руки (по вісім чоловік), злегка нахиливши корпус і дивлячись на солістів, наближаються до центру сцени дрібними «простими танцювальними кроками».

III фігура (24 такти)
На 1—4-й такти «горлиця», виконуючи «вихиляс» з поворотом, відступає в глибину сцени до центру задника. Хлопці-солісти повертаються обличчям до «горлиці» і прямують за нею, виконуючи «бокову присядку» з поворотом, перший хлопець — ліворуч, другий — праворуч. Одночасно решта хлопців і дівчат, лукаво перезираючись, немов змовляючись сховати «горлицю» від хлопців-солістів, двома рядами «перемінним кроком» пересуваються між «горлицею» і хлопцями, як зазначено на схемі 82.
На 5—8-й такти «горлиця» і хлопці-солісти повторюють рухи попередніх 4 тактів. Решта танцюристів продовжують рухатися по своїх колах.
На 9—10-й такти «горлиця», дійшовши до центру задника сцени, розводить руки в сторони і кружляє на місці праворуч «припаданням». Хлопці-солісти, продовжуючи робити «бокову присядку» з поворотом (перший хлопець — ліворуч, другий — праворуч), намагаються підійти до «горлиці». Але їм перетинають шлях ряди танцюристів, які прямують «перемінним кроком» від центру сцени до куліс, утворюючи два кола.
На 11—12-й такти «горлиця» продовжує кружляти на місці «припаданням». Хлопці-солісти, які знаходяться в середині кола, простягнувши руки до «горлиці», намагаються вирватися з кола, але дівчата і хлопці, які утворили два замкнутих кола, міцно тримаються за руки і, виконуючи «потрійний притуп» (обличчям до хлопців-солістів), не випускають їх.
На 13—20-й такти дівчата і хлопці, що стоять ліворуч від глядача, міцно тримаючись за руки, «перемінним кроком» йдуть по колу за рухом годинникової стрілки. Дівчата і хлопці, що стоять праворуч від глядача, тримаючись за руки, просуваються по колу проти руху годинникової стрілки. Хлопці-солісти виконують «розтяжку», ніби намагаючись вистрибнути з кола. Водночас «горлиця» прямує до центру сцени.
На 13—14-й такти, розвівши руки в сторони і повернувшись обличчям до першого хлопця, вона виконує «тинок» то правою, то лівою ногою.
На 15-й такт, поклавши ліву руку на потилицю, а праву на талію, «горлиця» виконує «голубці» праворуч.
На 16-й такт, поклавши руки на талію і трохи нахиливши корпус уперед, вона виконує «потрійний притуп».
На 17—20-й такти «горлиця» повертається обличчям до другого хлопця і повторює рухи попередніх 13—16-го тактів, але «тинок» виконує спочатку з лівої ноги, потім з правої, «голубці» і «потрійний притуп» робить ліворуч, починаючи лівою ногою.
На 21—24-й такти дівчата і хлопці в кожному колі, роз'єднавши руки, стають у пари і, поклавши праві руки одне одному на талію, а ліві, відвівши в сторони на рівні плечей, кружляють «перемінним кроком» на місці праворуч. Водночас хлопці-солісти тричі виконують «бокову присядку», перший хлопець — ліворуч, другий — праворуч. Так вони виходять з кіл і прямують до «горлиці», яка, кружляючи «припаданням», рухається до середини авансцени. На 24-й такт хлопці-солісти, виконуючи «потрійний притуп», підбігають до «горлиці» й стають у ряд з нею, обличчям до глядача.

IV фігура (24 такти)
На 1—8-й такти дівчата і хлопці стають парами: хлопець лівою рукою бере ліву руку дівчини, а свою праву кладе їй на талію. Дівчина відводить праву руку в сторону на рівень плечей, тримаючи стрічку від вінка. Пари переміщуються по колу «перемінним кроком» (на лівій стороні сцени за рухом годинникової стрілки, на правій — проти руху годинникової стрілки). Потім вони прямують до центру задника сцени, як зазначено пунктиром на схемі 83.
Одночасно хлопці-солісти, схрестивши руки перед грудьми, виконують на місці «присядку з винесенням ноги вперед». «Горлиця», взявши в руки стрічки від вінка і розводячи їх у сторони, «перемінним кроком» іде навколо першого хлопця, потім навколо другого.
На 8-й такт, виконуючи «потрійний притуп», солісти стають у вихідне положення фігури.
На 9—12-й такти вони переміщуються «тинком» по колу проти руху годинникової стрілки до центру сцени.
На 12-й такт танцюристи й солісти, виконуючи «потрійний притуп», стають парами по півколу сцени, обличчям до глядача.
Усі виконавці беруться за руки, утворюючи велике півколо. В середині півкола — «горлиця» і хлопці-солісти (схема 84).

На 13—23-й такти танцюристи «перемінним кроком» виконують фігуру «струмочок». Дівчина і хлопець, які стоять по краях півкола, ведуть кожен свій ланцюжок до центру авансцени, потім рухаються в глибину сцени, проходячи у «ворота» під зведеними руками «горлиці» і хлопців-солістів. Повертаючи до куліс, вони прямують до своїх місць, утворюючи півколо, як зазначено пунктиром на схемі 84. «Горлиця» і хлопці-солісти в той же час, утворивши «ворота», на 8 музичних тактів йдуть «перемінним кроком» до авансцени, потім відступають назад. Після того, як усі виконавці пройшли у «ворота», хлопці-солісти обертаються під зведеними руками і знову стають обличчям до глядача.
На 24-й такт танцюристи виконують «потрійний притуп», роз'єднують руки і кладуть собі на талію.
V фігура (24 такти)
На 1—8-й такти «горлиця» і всі дівчата «тинком» просуваються до глядача і вишиковуються на авансцені в одну лінію. Під час виконання руху «тинок» руки в дівчат знаходяться на талії. На 8-й такт вони з'єднують руки.

На 9—11-й такти дівчата на авансцені, продовжуючи виконувати «тинок», піднімають з'єднані руки.
На 12-й такт, виконуючи «потрійний притуп», вони опускають і роз'єднують їх.
На 13—16-й такти, поклавши праву руку на намисто, а ліву — на талію, дівчата, виставляючи ноги на каблук (на кожну восьму такту то праву, то ліву), відходять спиною: чотири — праворуч, інші — ліворуч. «Горлиця» відходить до центру сцени. На 16-й такт, під час виконання «потрійного притупу», до неї підбігають хлопці-солісти і стають поряд.
На 17—24-й такти дівчата в четвірках з'єднують ліві руки в «зірку», а праві зі стрічками розводять в сторони й «перемінним кроком» рухаються по колу, не порушуючи «зірки», як зазначено на схемі 85. Одночасно «горлиця» з хлопцями-солістами, виставляючи по черзі ноги на каблук, відходить назад до центру задника сцени. Руки в неї розведені в сторони й трохи відхилені від корпусу, у хлопців руки на талії, обличчя звернені до «горлиці».
На останній такт «горлиця», виконуючи «потрійний притуп», повертається на 180° і стає спиною до глядача (обличчям до солістів). Ліву руку з'єднує з лівою рукою першого соліста, а праву — з правою рукою другого соліста. У хлопців-солістів вільна рука знаходиться на потилиці, підтримуючи шапку.
Під час танцю дівчат усі хлопці, пританцьовуючи, плещуть у долоні. VI фігура (24 такти)
На 1—12-й такти «горлиця» і хлопці-солісти, піднявши з'єднані руки, прямують до центру авансцени. При цьому «горлиця» виконує «вірьовочку», а хлопці-солісти — «тинок». На 12-й такт (на авансцені) танцюристи роблять «потрійний притуп», роз'єднуючи руки. Одночасно дівчата роз'єднують руки у «зірках» і, розвівши їх в сторони, рухом «тинок» ідуть одна за одною, як зазначено на схемі 86, назустріч «горлиці» й проходять під зведеними руками солістів. Потім кожна дівчина прямує до свого партнера.

У цей час усі хлопці з 1-го по 8-й такти виконують на місці «тинок»; права рука знаходиться на потилиці, а ліва — на талії. На 9-й, 10-й та 11-й такти вони роблять «присядку з винесенням ноги вперед». Руки знаходяться на талії. На 12-й такт хлопці виконують біля дівчат «потрійний притуп».
На 13—24-й такти «горлиця» «перемінним кроком», кружляючи навколо себе, пересувається по лінії авансцени до першої правої куліси. Руки її розведені в сторони й підтримують кінці стрічок. Хлопці-солісти, виконуючи «повзунець», прямують за «горлицею», як зазначено на схемі 87. Руки їх широко розведені в сторони. За ними, виконуючи «тинок», ідуть дві пари в ряд, з'єднавши попереду руки навхрест.
Зберігаючи дистанцію, одна за одною прямують п'ять пар у положення, показаному на схемі 87, які теж виконують «тинок».

Дівчина останньої пари обличчям до хлопця (спиною до напрямку руху), трохи нахиливши корпус уперед, виконує «вірьовочку», просуваючись вздовж авансцени за танцюристами. Руки їх опущені й трохи відхилені від корпусу. За дівчиною, простягнувши до неї руки, хлопець виконує «мітелочку», прямуючи за танцюристкою до першої правої куліси, як зазначено на схемі 87.
Музиканти, які акомпанували танцю, стоячи в глибині сцени (в центрі задника), йдуть за останньою парою за куліси.