Розташування танцюристів і положення рук у масових танцях

44- е положення. Виконавці стоять поряд, боком одне до одного, тримаючись за руки, які можуть бути вільно опущені вниз, підняті вгору, відведені в сторони. В останньому випадку виконавці знаходяться одне від одного на відстані витягнутих рук.
45- е положення. Виконавці стоять поряд, боком одне до одного. Руки кожного лежать ззаду на талії у тих, які стоять праворуч і ліворуч. Руки схрещені за спиною танцюристів (рис. 62).
46- е положення. Виконавці стоять поряд, боком одне До одного, і тримаються спереду за руки, але не з тими, що стоять поряд, а через одного праворуч і ліворуч, так що руки схрещені спереду (рис. 63).
У цьому положенні виконавці можуть триматися за руки, схрещені за спинами.
47- е положення. Виконавці стоять боком один до одного на відстані витягнутої руки. Руки відведені в сторони на рівень плечей і лежать долонями на плечах тих виконавців, які стоять праворуч і ліворуч. Корпус прямий. Голова повернута обличчям до глядача (рис. 64).
48- е положення — «л і с а» (жіноче). Виконавиці стоять одна за одною, лівим плечем до глядача. Кожна дівчина кладе ліву руку, зігнуту в лікті, на своє праве плече, а праву руку простягає вперед до правого плеча дівчини, яка стоїть попереду. Та в свою чергу подає їй ліву руку, зігнуту перед собою в лікті. У крайніх дівчат вільні руки лежать збоку на талії, стиснуті в кулачки (рис. 65).

49- е положення. Виконавці стають в коло обличчям до центру і, з'єднавши руки, відходять назад на відстань витягнутих рук. Корпус відхиляють трохи назад ліворуч. Руки у виконавців, що стоять у колі, можуть бути: підняті вгору, відведені в центр або назад, опущені вниз вздовж корпусу. В усіх чотирьох випадках виконавці стоять в колі майже впритул одне до одного.
50- е положення. Виконавці стають в тісне коло (тобто впритул одне до одного) обличям до центру і кладуть одне одному руки ззаду на талію так, щоб кожний виконавець тримав руками своїх сусідів, які стоять ліворуч і праворуч від нього. У тісному колі виконавці можуть стояти також спиною до центру кола. В такому випадку вони з'єднують перед собою руки, як у положенні 49 або 51.
51- е положення («корзинка»). Виконавці можуть утворити два кола (внутрішнє, в центрі якого стоїть один виконавець, і зовнішнє, в якому розташовується внутрішнє коло). Учасники внутрішнього кола, зберігаючи положення, описане вище, стоять обличчям до центру і нахиляють голови назад так, щоб було видно виконавця, який стоїть у центрі, а учасники зовнішнього кола, зберігаючи положення, описане вище, стоять спиною до центру і нахиляють корпус вниз так, щоб було видно внутрішнє коло. Іноді учасники ЗОВНІШНЬОГО кола можуть з'єднати руки, схрестивши їх у себе на грудях з руками тих, які стоять з ними поряд ліворуч і праворуч. Таким чином один з виконавців з'єднує свою праву руку з лівою рукою того виконавця, який стоїть ліворуч від нього, а ліву — з правою рукою того, що стоїть праворуч від нього.
52- е положення («ворота»). Двоє учасників стають поряд і з'єднують між собою руки так: хлопець правою рукою бере ліву руку дівчини. З'єднані руки піднімають високо вгору, утворюючи «ворота», через які проходить ряд або пари танцюристів. Пара, яка утворила «ворота», стоїть обличчям до глядача. Іноді ця пара стає спиною до глядача. В такому випадку хлопець бере лівою рукою праву руку дівчини, і вони піднімають з'єднані руки високо вгору. Вільні руки кладуть собі на талію або опускають вниз.
53- є положення («ворота» в трійці). Вихідне положення: серед дівчат стоїть хлопець. Перша дівчина — та, що стоїть праворуч від хлопця, а друга —та, що стоїть ліворуч від нього. Хлопець бере правою рукою ліву руку першої дівчини, а лівою рукою праву руку другої дівчини. З'єднані руки виконавці піднімають вгору. Дівчата по черзі йдуть навколо хлопця (перша проти руху, а друга за рухом годинникової стрілки). Хлопець при цьому пританцьовує на місці, а при оберті схрещує руки над головою (рис. 66).

54- е положення (м а л а «з і р к а»). Учасники, яких може бути три, чотири і більше, стають обличчям по колу і, якщо йдуть проти руху годинникової стрілки, з'єднують ліві руки в центрі і, навпаки,— праві руки, якщо йдуть за рухом годинникової стрілки. Вільні руки кладуть собі на талію, відводять їх у сторони трохи нижче плеча або ж піднімають вгору, як у третій позиції (рис. 67).
55- е положення (велика «зірка»). Вихідне положення таке ж, як у малій «зірці», тільки поряд стають двоє або більше виконавців, з'єднуючи між собою руки.
56- е положення (низька «зірка»). Учасники, які стають у коло обличчям до центру, через одного присідають, не роз'єднуючи рук, і обидві ноги витягують у центр кола, впираючись у підлогу каблуками, а носки ніг піднімають вгору. Корпус прямий, спина випрямлена. Учасники низької «зірки» можуть іти по колу за рухом чи проти руху годинникової стрілки (замість хлопців, які стоять у колі, можуть бути дівчата). Ті хлопці, які витягнули ноги до центру кола, швидко перебирають ногами, 'відриваючи від підлоги по черзі то правий, то лівий каблуки. Потім, підтягуючи ноги, піднімаються з «присядки».
57- е положення («ланцюжок»). Учасники, заздалегідь вибравши одного соліста, стають у коло один за одним, боком до глядача так, щоб іти за рухом або проти руху годинникової стрілки. Соліст завжди стає проти руху учасників, які стоять у колі. Учасники кола і соліст ідуть одні одному назустріч. Соліст і учасник кола, який іде йому назустріч, беруться під праві руки і, продовжуючи рух по колу, міняють руки.
Іноді виконавці, взявшись під руки, йдуть за рухом або проти руху годинникової стрілки (в залежності від того, під які руки вони взялися). Як тільки вони повернулися у вихідне положення, роз'єднують руки, і соліст береться під руки з сусіднім виконавцем, продовжуючи йти по колу в інший бік, і т. д.
58- е положення («кружляння»). Дві або більше пари стають у коло обличчям до центру. Хлопці міцно тримаються за руки, з'єднавши їх на таліях дівчат. Дівчата, трохи нахиливши корпус вперед, кладуть руки хлопцям на плечі. Хлопці, ступаючи дрібними кроками, швидко йдуть за рухом або проти руху годинникової стрілки. Одночасно дівчата відривають ноги від підлоги і вирівнюють їх, витягують носки і міцно стискають докупи каблуки, повиснувши на руках у хлопців і сильно вигнувши корпус (рис. 68).
59- е положення (варіант «кружляння»). Пари, яких може бути необмежена кількість, стають у коло так: дівчата спиною до центру (дівчата можуть стояти в колі й обличчям до центру), а хлопці обличчям.

Після цього хлопці за спинами дівчат міцно з'єднують руки і нахиляються. Дівчата сідають їм на руки, а свої руки кладуть хлопцям на плечі. Хлопці дрібними або широкими кроками йдуть по колу за рухом або проти руху годинникової стрілки (рис. 69).
Існують варіанти 59-го положення: дівчата можуть стояти в середині кола і сідати хлопцям на руки обличчям до центру; одна з дівчат стоїть у колі, а друга назовні — вони сідають на руки хлопцям також обличчям назовні і до центру кола.
60- е положення («с трумочок» або «коридорчик»). Дівчата стають у дві лінії одна за одною. Потім вони повертаються на півоберта одна до одної, з'єднують руки і підносять їх високо вгору, утворюючи «коридорчик». Вільними руками дівчата притримують спідницю, відводячи руку від корпусу. Попід з'єднаними руками, наче у «ворота», проходять інші виконавці.
61- е положення («вежа»). Чотири або шість хлопців, міцно взявшись навхрест руками за талію, утворюють щільне коло. Три або чотири інші хлопці стають ногами їм на плечі і також з'єднують руки, поклавши їх один одному на плечі. В цьому положенні зручно рухатися кружлянням на місці за чи проти руху годинникової стрілки (рис. 70).