Побутовий танець: Поліська кадриль (лінцей)

ПОЛІСЬКА КАДРИЛЬ (ЛІНЦЕЙ)

У танці беруть участь вісім виконавців (чотири дівчини і чотири хлопці). Вони утворюють два ряди (схема 221).

І фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти ряди йдуть один одному назустріч, виконавці беруться за руки і піднімають їх вище голови.
На 5—8-й такти хлопець у кожній парі обкручує на місці дівчину, і вони беруться за руки так, як у польці.
На 9—16-й такти пари «перемінним кроком» кружляють по колу проти руху годинникової стрілки. На останню чверть 16-го такту пари роз'єднують руки і стають на місці попарно.

II фігура (24 такти)
На 1—4-й такти виконавці сходяться в центрі і беруться за руки, утворюючи пари. Вони міняються місцями так, як зазначено на схемі 222, а на останній такт повертаються на свої попередні місця.
На 5—8-й такти пари кружляють на місці «кривим кроком», поклавши одна одній руки на талію. На кінець 8-го такту пари з'єднують руки і піднімають їх над головою.
На 9—16-й такти хлопець, виконуючи на місці «перемінний крок», дивиться на дівчину, яка тим же кроком обкручується кілька разів під його рукою.
На 11—24-й такти пари повторюють рухи 9—12-го тактів, але дівчина обкручується під рукою хлопця в протилежному напрямку. На кінець останнього такту пари зупиняються і стають обличчям до центру,
III фігура (28 тактів)
На 1—12-й такти дві пари, не змінюючи положення рук, стоять на місці, а інші дві пари, виконуючи дрібні «прості танцювальні кроки», йдуть назустріч одна одній і повертаються на свої місця (схема 223).

На 13—28-й такти пари йдуть по колу проти руху годинникової стрілки, але дівчата весь час кружляють під з'єднаними руками хлопців. Всі учасники виконують «перемінний крок». На кінець останнього такту пари зупиняються на своїх попередніх місцях.
IV фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти повністю повторюється III фігура, але йдуть до центру дві інші пари. На кінець останнього такту пари утворюють коло (див. схему 224).

V фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти виконавці, рухаючись назустріч одне одному, міняються місцями спина до спини (своєрідний шен).
Під час переходу поперемінно з'єднують то праві, то ліві руки, піднімаючи їх трохи вгору.
На кінець останнього такту зупиняються на своїх попередніх місцях і опускають руки вздовж корпусу.
VI фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти повторюються рухи 1—8-го тактів III фігури, тільки до центру йдуть два хлопці, вільно розмахуючи руками. При зустрічі в центрі вони сильно один раз притупують правою ногою. На кінець останнього такту хлопці повертаються на свої попередні місця, беруться під руки, як у польці, і один раз обкручуються на місці.
На 9—16-й такти повторюються рухи 1—8-го тактів, але в центр виходять інші два хлопці. Дві пари, які не беруть участі в танці, стоять на місці.
VII фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти пари, побравшись за руки, як у польці, «перемінним кроком» кружляють по колу проти руху годинникової стрілки. На кінець останнього такту пари повертаються на свої попередні місця і зупиняються. Друга частина танцю виконується в ритмі вальсе.
VIII фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти дівчина обкручується один раз під рукою свого хлопця і перебігає до того хлопця, який стоїть позаду її партнера. Так вони роблять до тих пір, поки дівчата не повернуться на свої попередні місця. На кінець останнього такту виконавці стають парами (схема 225).

На 9—16-й такти дівчата йдуть до центру і, побравшись правими руками, утворюють малу «зірку», переміщаючись при цьому за рухом годинникової стрілки. На кінець останнього такту вони повертаються на свої попередні місця, стають у пари, як у польці, і один раз обкручуються на місці.
IX фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти пари повторюють рухи 1—8-го тактів VIII фігури, але з'єднують дівчина ліву, а хлопець праву руки і піднімають їх вище голови. Потім міняються місцями (схема 226). Вільні руки кладуть собі на талію.

На 9—16-й такти пари повторюють рухи 9—16-го тактів VIII фігури.
Далі танець виконується на початкову мелодію на 2/4 У швидкому темпі.
X фігура (28 тактів)
На 1—8-й такти виконавці повторюють рухи 1—8-го тактів VIII фігури. На кінець останнього такту пари беруться за руки так, як у польці.
На 9—28-й такти пари кружляють «перемінним кроком» по колу проти руху годинникової стрілки. На кінець останнього такту вони стають так, як зазначено на схемі 227.

XI фігура (64 такти)
На 1—4-й такти пари міняються місцями (схема 227), але дві з них ідуть до центру на один такт пізніше. На кінець останнього такту пари роз'єднують руки і утворюють два ряди (схема 228).
На 5—8-й такти ряди сходяться дрібним «простим танцювальним кроком». XI, XII фігури виконуються на мелодію IV фігури.

На 9—12-й такти ряди повертаються на свої попередні місця.
На 13—16-й такти ряди, не змінюючи кроку, знову сходяться, а на останній такт з'єднують дівчина ліву, а хлопець праву руки і піднімають їх.
На 1—8-й такти учасники міняються місцями так, як зазначено на схемі 229.

На 9—16-й такти ряди, помінявшись місцями, відступають на попередні місця, але праворуч від глядача тепер буде ряд дівчат, а ліворуч — хлопців.
На 1—16-й такти учасники повторюють рухи 1—16-го тактів початку цієї фігури, але на останній такт беруться під руки, як у польці, утворюючи пари.
На наступні 16 тактів пари, виконуючи «перемінний крок» і кружляючи, розходяться і утворюють коло. В колі вони продовжують кружляти проти руху годинникової стрілки. На кінець останнього такту пари роз'єднують руки і знову утворюють два ряди, які стають так, як зазначено на схемі 230.

XIї фігура (32 такти)
На 1—4-й такти ряди, не змінюючи кроку, сходяться.
На 5—8-й такти вони відступають на свої попередні місця.
На 9—12-й такти ряди знову сходяться і, утворюючи пари, які відступають на свої попередні місця, стають, так, як зазначено на схемі 230.
На 13—16-й такти пари беруться під руки, як у польці, кружляють на місці проти руху годинникової стрілки. На кінець останнього такту зупиняються, роз'єднують руки і стають обличчям до центру.
На 1—4-й такти дві пари йдуть у напрямку, зазначеному на схемі 230. На кінець 4-го такту вони повертаються на свої попередні місця. Інші дві пари стоять на місці і спостерігають, як танцюють перші дві пари.
На 5—8-й такти два хлопці виконують те ж саме, що раніше виконували дві пари.
На 9—12-й такти дівчата виконують те ж саме, що раніше виконували хлопці. На протязі останніх 8 тактів пари, які стояли на місці, беруться руками, як у польці, і кружляють на своїх місцях проти руху годинникової стрілки. На останній такт усі учасники знов утворюють пари, стають обличчям по колу проти руху годинникової стрілки і кладуть одне одному руки так: дівчина хлопцеві на талію свою ліву руку, а хлопець дівчині праву. Вільні руки опускають вздовж корпусу.
На 13—16-й такти пари йдуть дрібним «простим танцювальним кроком» по колу проти руху годинникової стрілки. На останній такт пари, не змінюючи положення і руху, обкручуються один раз на місці.

XIII фігура (32 такти)
На 1—32-й такти учасники повторюють рухи XII фігури, але танцюють уже інші виконавці. На кінець останнього такту всі утворюють коло, кладуть собі руки на талію і стають по колу попарно одне до одного обличчям.
XIV фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти всі учасники виконують рухи V фігури.