Побутовий танець: Метелиця

МЕТЕЛИЦЯ

На сцені — зимовий пейзаж. Програються 50 тактів музичного супроводу, на які з різних куліс вибігають діти — хлопчики та дівчатка. Вони грають у сніжки, наздоганяють одне одного, жартують. Дівчатка гріють руки — холодно!
На кінець музичного супроводу чотири пари танцюристів знаходяться біля третіх правих куліс, решта — біля перших лівих куліс.
І фігура (16 тактів)
На 1—12-й такти виконавці, які знаходяться біля правих куліс, парами рухаються по колу проти руху стрілки годинника, виконуючи «бігунець», який починають з правої ноги. Дівчатка тримають руки в рукавах шубок,

ніби гріють їх, хлопчики знаходяться трохи позаду своїх подружок, руки розведені в сторони (схема 283).
На 13—16-й такти четверо дівчаток рухаються до центру кола, одночасно їх партнери залишаються в зовнішньому колі і повертаються обличчям до дівчаток. Решта виконавців утворюють біля задника сцени півколо (схема 284).

II фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти дівчатка в колі з'єднують праві руки навхрест та, нахиливши корпус вперед, йдуть за рухом годинникової стрілки, виконуючи «бігунець». Одночасно їх партнери на 1—4-й такти виконують три «присядки» та один «потрійний притуп», який починають з правої ноги. Під час виконання останнього вони повертаються через праве плече на 180°. На 5—8-й такти хлопчики роблять три «присядки» та, виконуючи «потрійний притуп», повертаються через ліве плече обличчям до дівчаток.
На 9—16-й такти хлопчики беруть кожний лівою рукою ліву руку своєї партнерки, і всі танцюристи рухаються за ходом годинникової стрілки, виконуючи «бігунець», який починають з правої ноги. Вільні руки розведені в сторони. Одночасно друга група виконавців у парах просувається проти руху годинникової стрілки. Лінії проходять одна повз другу. На кінець 16-го такту вони утворюють дві лінії біля задника сцени обличчям до глядача (схема 285).

III фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти дівчатка першої лінії рухаються вперед, при цьому вони виконують три «бігунці» та один «потрійний притуп», починаючи його з правої ноги. Руки їх під час виконання «бігунця» розведені в сторони, а при «потрійному притупі» лежать на талії. Одночасно хлопчики на кожний такт роблять удар правою ногою об підлогу, на 4-й такт — «потрійний притуп» (схема 286).

На 5—8-й такти дівчатка рухаються праворуч «припаданням». Одночасно хлопчики просуваються вперед, виконуючи три «бігунці» та один «потрійний притуп» перед своєю партнеркою. Учасники другої лінії на 1 — 8-й такти виконують «голубці з потрійним притупом».
На 9—12-й такти учасники першої лінії з'єднують руки і, повертаючись обличчям одне до одного, виконують три «тинки» і один «потрійний притуп».
На 13—16-й такти хлопчики першої лінії виконують «присядку», руки їх розведені в сторони. Одночасно дівчатка рухаються «бігунцем», починаючи його з правої ноги (схема 287), руки їх розведені в сторони. Решта учасників на 9—16-й такти продовжують виконувати «голубці з потрійним притупом».
IV фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти учасники першої лінії просуваються до задника сцени, виконуючи «припадання». Одночасно танцюристи другої лінії повторюють рухи 1-—8-го тактів III фігури, які виконували учасники першої лінії.
На 9—16-й такти танцюристи першої лінії виконують «голубці з потрійним притупом». Одночасно танцюристи другої лінії повторюють рухи 9— 16-го тактів III фігури, які виконували танцюристи першої лінії (схема 288).

V фігура (16 тактів)
На 1—12-й такти всі учасники просуваються «бігунцем» по колу проти руху годинникової стрілки.
На 13—16-й такти дівчатка просуваються до центру кола тим же рухом. Піднімаючи з'єднані руки вгору, вони утворюють щільне коло. Одночасно хлопчики залишаються на своїх місцях обличчям до своїх партнерок.
VI фігура (16 тактів)
На 1—14-й такти дівчатка йдуть проти руху годинникової стрілки, виконуючи «доріжку», яку починають з правої ноги. Одночасно хлопчики рухаються в протилежному напрямку, виконуючи «присядку з винесенням ноги на каблук» (схема 289).
На 15—16-й такти дівчатка повертаються через ліве плече і рухаються «бігунцем» до свого партнера.
VII фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти виконавці з'єднують навхрест руки і «бігунцем» просуваються по колу за рухом годинникової стрілки, починаючи крок з правої ноги (схема 290).

Кожний хлопчик, дійшовши до третьої правої куліси, залишає свою дівчинку і продовжує просуватися до першої лівої куліси. На останні два такти дівчатка вишиковуються по діагоналі в дві лінії обличчям до хлопчиків, які теж утворюють дві лінії обличчям до дівчаток.
VIII фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти хлопчики виконують дві «присядки», на 3—4-й такти—-ліплять сніжки; на 5—6-й такти — кидають їх; на 7—8-й такти — виконують дві «присядки» і «потрійний притуп». Руки вони тримають на талії, корпус нахилений назад.
Одночасно  дівчатка  виконують  на  1—2-й  такти  два  удари правою ногою об підлогу, на З—4-й такти — два «потрійних притупи», на 5—6-й такти лівою рукою закривають обличчя від сніжок, і, нарешті, на 7—8-й такти кладуть руки на талію і роблять удар правою ногою об підлогу, ніби сваряться на хлопчиків.
На 9—12-й такти хлопчики прямують до дівчаток, виконуючи «присядку». Одночасно дівчатка просуваються вперед «доріжкою», закриваючись від хлопчиків лівою рукою.
На 13—16-й такти хлопчики виконують три «бокових присядки», просуваючись назад, а на останній такт — «потрійний притуп». Одночасно дівчатка рухаються вперед до хлопчиків «тинком», який починають з правої ноги (схема 291).

IX фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти дівчатка, які знаходяться в першій лінії, «бігунцем» рухаються до хлопчиків другої лінії. Одночасно хлопчики першої лінії тим же рухом просуваються до дівчаток, які знаходяться в другій лінії. Решта учасників сплескують у долоні (схема 292).

На 9—16-й такти всі учасники утворюють пари і йдуть по колу проти руху годинникової стрілки, виконуючи «бігунець». На останній такт у коло входить «снігова баба» (схема 293).

X фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти виконавці з'єднують руки і швидко рухаються «бігунцем» по колу. Одночасно в центрі кола «снігова баба» пританцьовує.
XI фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти дівчатка «бігунцем» рухаються до «снігової баби». Остання замахується на них віником. Одночасно хлопчики виконують три «присядки» та один «потрійний притуп» (схема 294).

На 5—8-й такти дівчатка йдуть на місця хлопчиків, а ті одночасно просуваються до «снігової баби».
На 9—12-й такти «снігова баба» замахується віником на хлопчиків. Останні біжать на свої попередні місця. Дівчатка в цей час виконують три «тинки» та один «потрійний притуп» (схема 295).

На 13—16-й такти дівчатка біжать до «снігової баби», з'єднують руки і утворюють коло. Хлопчики в цей час виконують три «присядки» та один «потрійний притуп» і, з'єднавши руки, утворюють зовнішнє коло.
XII фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти виконавці просуваються «бігунцем» по колу проти руху годинникової стрілки, хлопчики — в протилежному напрямку.

На 5—8-й такти «снігова баба» замахується віником, і всі виконавці, низько нахиливши корпус вперед та опустивши голови, рухаються вже дрібними кроками.
На 9—16-й такти повторюються рухи 1—8-го тактів.
XIII фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти коло танцюристів розривається: «снігова баба» у центрі сцени виконує жартівливий танець. Одночасно хлопчики знімають свої пояси, кожна дівчина накидає пояс на шию свого партнера, ніби загнуздує. Всі виконавці рухаються «бігунцем». Дійшовши до третьої правої куліси, вони просуваються по діагоналі до першої лівої куліси. Дівчатка присідають і рухаються по діагоналі до першої лівої куліси. Потім знову присідають і йдуть вже за хлопчиками дрібними кроками по шостій позиції, ніби катаються на саночках.
«Снігова баба» йде позаду всіх виконавців, підганяючи їх віником. Всі виходять у першу ліву кулісу (схема 296).
Примітка. Жартівливий танець «снігової баби» виконується за пропозицією керівника танцювального колективу.