Побутовий танець: Козачок. Перший

КОЗАЧОК (ПЕРШИЙ)

У танці беруть участь двадцять хлопчиків, з них два малюки. Перед початком танцю виконавці розміщуються   за  кулісами так, як зазначено на схемі 305.

I фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти перший хлопчик швидко вибігає на сцену з третьої правої куліси, виконуючи «бігунець». Його наздоганяють одинадцять хлопчиків у такому порядку, як зазначено на схемі 306.

На 5—8-й такти два хлопчики, які знаходяться в першій лінії, беруть першого за руку, а решта виконавців беруть тих, що знаходяться попереду, за талію і тягнуть першого хлопчика назад. Той упирається і на кінець 8-го такту виривається від них.
На 9—12-й такти всі учасники роз'єднують руки і просуваються вперед, виконуючи чотири «тинки» і розводячи й зводячи руки (схема 307).

На 13—16-й такти перший хлопчик обертається і, розвівши руки, відганяє всіх, стрибаючи з ноги на ногу вперед. Решта учасників виконують сім «вірьовочок» назад (схема 308).

II фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти від виконавців відокремлюється другий хлопчик, що наступає на першого, виконуючи «дрібушки». Перший хлопчик здивовано відступає, а решта виконавців ідуть за солістом, підбадьорюючи його сплескуванням у долоні (схема 309).
На 5—8-й такти перший хлопчик робить широкий жест правою рукою, ніби прихлопує забіяку донизу. Той присідає і робить вісім «пов-зунців».
На 9—12-й такти забіяка робить одну «присядку» та, підхоплений під руки двома хлопчиками, які стояли ближче до нього, виконує «розтяжку внизу». Одночасно під ким проскакує третій хлопчик, який налітає на першого хлопчика грудьми (схема 310).
На 13—16-й такти перший хлопчик відтісняє нового напарника на середину сцени, де вони беруться правими руками і стають у позу гри в перетягування (схема 311).
III фігура (16 тактів)
На 1—12-й такти перший та третій хлопчики перетягують один одного (по два такти на кожне перетягування). Решта виконавців розбиваються на дві групи і «боліють» за своїх героїв. У цей час із третіх лівих і правих куліс вибігають по три хлопчики, стають у ряд обличчям до хлопчиків, які здійснюють перетягування. Гадаючи, що хлопчики б'ються, вони замахують руками, розривають руки тих, що перетягуються, проскакуючи між ними по троє, один за одним з двох боків. Знову з'єднавшись, вони вишиковуються спиною до глядача у лінію і стискують усіх виконавців в купу. В цей час з різних боків сцени непомітно вибігають два маленьких хлопчики. Купа їх закриває (схема 312).

На 13—14-й такти купа посувається до задника так, як показано на схемі 313.

На 15—16-й такти купа посувається на глядача. Малюки змахують руками й падають додолу, праворуч і ліворуч (схема 314).

IV фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти хлопчики виконують «присядку з потрійним притупом», ніби лякаючи малюків (схема 314).
З—4-й такти малюки відповідають тим же рухом.
На 5—6-й такти хлопчики роблять малу купу, нападаючи на малюків. Малюки прослизають під купою в різні сторони і вибігають на авансцену.
На 9—16-й такти малюки роблять три «простих присядки» і «потрійний притуп».

Хлопчики позаду малюків вишиковуються в три лінії (схема 315), по шість чоловік у кожній, і виконують попередній рух (три «простих присядки» і «потрійний притуп»).
Одночасно малюки ніби сваряться, виконуючи один перед одним «тинок».
V фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти малюки розбігаються в різні сторони. Хлопчики поділяються на дві групи і оточують своїх малюків. Останні розганяють виконавців, і ті вишиковуються на сцені в такому порядку, як показано на схемі 315.
На 9—/6-й такти всі хлопчики виконують «високий тинок» та вишиковуються, як показано на схемі 316.
VI фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти хлопчики оббігають один одного лівим плечем, виконуючи «бігунець».

На З—4-й такти хлопчики, які знаходяться ліворуч, беруть свого партнера, який оббігав, за праву руку, і вони в парі виконують «стрибок» і «просту присядку».
На 5—12-й такти повторюються рухи 1—4-го тактів.
На 13—16-й такти хлопчики розбігаються в різні сторони, з'єднують руки і утворюють велике коло. Малюки знаходяться в центрі кола. Всі виконують «присядку» із зупинкою.
VII фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти хлопчики в колі просуваються праворуч, виконуючи три «бігунці» та «потрійний притуп».
На 5—8-й такти повторюються рухи 1—4-го тактів у другу сторону.
На 9—12-й такти хлопчики, не роз'єднуючи рук, просуваються «бігунцем» до центру сцени.
На 13—16-й такти виконавці тим же рухом відступають від центру сцени, поступово утворюючи одну лінію обличчям до глядача (див. пунктир на схемі 317). Малюки знаходяться в цей час на місці.
VIII фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти малюк, який знаходиться ліворуч, чотири рази виконує «бокову присядку з почерговим винесенням ноги навхрест другої». Усі присідають на ліве коліно та сплескують у долоні, підбадьорюючи соліста (схема 318).
На 9—16-й такти малюк виконує чотири «бігунці» ліворуч. Всі вишиковуються у півколо. Соліст кличе всіх до себе, і виконавці займають положення, як показано на схемі 319.

IX фігура (16 тактів)
Виконується ще раз музичний супровід № 4. На 1—4-й такти всі виконують чотири рази «дрібушки». На 5—12-й такти хлопці виконують «присядку з вихилясом і ударом по халяві».
На 13—16-й такти хлопчики виконують три «простих присядки» і «потрійний притуп».
На кінець останнього такту руки піднімаються вгору, корпус трохи нахиляється вперед (схема 320).

Одночасно малюки на 5—12-й такти обертаються, виконуючи один перед одним «тинок», а на 13—16-й такти включаються у виконання загальних рухів.