Побутовий танець: Кадриль "Шалантух"

КАДРИЛЬ «ШАЛАНТУХ»

У танці беруть участь сімнадцять виконавців (вісім дівчат і дев'ять хлопців), один з них «шалантух».
Музичний вступ (8 тактів)
За останньою правою кулісою вишиковуються троїста музика або баяніст, поряд з ними — дівчата.
Вихід (16 тактів)
На 1—8-й такти після музичного вступу на сцену виходять дівчата і музиканти. Дівчата по дві, по три, розмовляючи між собою, ідуть «простим танцювальним кроком» до першої лівої куліси, а музиканти залишаються на середині в глибині сцени (біля задника).
На 9—16-й такти хлопець вибігає із-за останньої правої куліси «простим танцювальним кроком» на середину сцени, дивиться на дівчат, потім повертається обличчям до останньої правої куліси, ніби скликаючи хлопців, які виходять тим же кроком на 14—16-й такти (схема 268).

Танцювальна гра (16 тактів)
На 1—16-й такти хлопець-витівник, в руках якого палиця, з центру сцени прямує «перемінним кроком» до дівчат, минаючи першу, проходить із запалом «простим танцювальним кроком» біля інших по колу і зупиняється на середині сцени.
На 1—4-й такти він звертається до дівчат за дозволом, чи можна почати танець.
На 5—6-й такти дівчата відповідають ствердним кивком голови. На 7—8-й такти хлопець, діставши дозвіл на танець, кидає вертикально палицю хлопцям.
На 9—16-й такти хлопці, піймавши палицю, починають мірятися знизу доверху, поперемінно обома руками. Кому дістається верхній кінець, той і стає «шалантухом».
На 14—16-й такти «шалантух» з палицею в руках «простим танцювальним кроком» обходить невеличке коло і залишається на середині сцени, показуючи фігуру танцю на останні 4 такти нової музичної фрази.

I фігура (16 тактів)
На 1—12-й такти хлопці один за одним підходять до дівчат.
На «раз» вони роблять крок правою ногою на каблук;
на «і» опускають носок правої ноги на підлогу, одночасно ліву ногу відривають від підлоги, злегка зігнувши її в коліні.
Далі рух починають з іншої ноги. Кожний хлопець, запрошуючи кивком голови свою дівчину на танець, бере її правою рукою за ліву. Всі йдуть пара за парою проти, руху годинникової стрілки, утворюючи коло. Вільні руки виконавці кладуть на талію.
На 13—16-й такти дівчина повертається обличчям до юнака, хлопець обома руками бере дівчину під лікті і обертається з нею «простим танцювальним кроком» за рухом годинникової стрілки.
II фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти пари через одну попереднім кроком проходять до центру сцени, інші чотири пари йдуть тим же кроком на їхні місця по колу проти руху годинникової стрілки (схема 269).

На 5—8-й такти дівчина повертається обличчям до хлопця. Хлопець бере дівчину обома руками за лікті і обертається з нею на місці за рухом годинникової стрілки, не змінюючи кроку, який починають з лівої ноги.
На 9—16-й такти повторюється II фігура (з 1-го по 8-й такти). Пари, що рухалися до центру, йдуть на місця попередніх пар, а останні — до центру і роблять те саме, що перші пари, виконуючи «поліський ключ».
На «раз» 1-го такту вони ударяють об підлогу правою ногою, злегка присідаючи на ній. Одночасно ліву ногу відривають від підлоги і злегка згинають її в коліні;
на «і» виносять ліву ногу вперед і ударяють каблуком;
на «два» підскакують на правій нозі, одночасно ліву ногу відривають від підлоги, злегка зігнувши її в коліні;
на «і» ліву ногу ставлять на носок ззаду з притупом. Вся вага корпусу лягає на ліву ногу.
На «раз» 2-го такту праву ногу ставлять на каблук;
на «і» згинають її в коліні, відірвавши від підлоги і одночасно підскочивши на лівій нозі;
на «два» праву ногу ставлять на носок ззаду лівої з притупом; на «і» — пауза.

III фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти чотири пари, що стояли зліва, повертаються обличчям до глядача і йдуть пара за парою за рухом годинникової стрілки, утворюючи коло. Хлопець правою рукою бере дівчину за ліву руку (вільні руки танцюристів опущені вниз), і вони йдуть кроком І фігури. Дівчата починають крок з правої ноги, хлопці — з лівої.
На З—4-й такти дівчина виконує «обертас» під правою рукою юнака через ліве плече, а хлопець — «поліський ключ».
На 5—12-й такти виконавці повторюють рухи 1—4-го тактів.
На 13—16-й такти хлопець правою рукою бере дівчину за талію, а лівою — за ліву руку (права рука дівчини лежить у неї на талії). Вони йдуть кроком І фігури за рухом годинникової стрілки, утворюючи одну лінію, і на кінець 16-го такту повертаються обличчям до центру сцени. Те ж саме роблять інші чотири пари, що стояли справа, тільки вони йдуть проти руху годинникової стрілки. Хлопець бере дівчину правою рукою за ліву руку.
Хлопець з палицею знаходиться в цей час біля оркестру і вибирає собі дівчину. На кінець 12-го такту він вибігає на середину сцени (схема 270) і на кінець 13—16-го тактів показує всім нову фігуру на останні 4 такти польки.
IV фігура (32 такти)
На 1—2-й такти дівчата біжать справа і зліва назустріч одна одній чотирма «простими танцювальними кроками» до центру сцени, потім, минаючи одна одну, стають біля хлопців іншої лінії.
На 3—4-й такти дівчата, виконуючи поворот з ударом ногою об підлогу, повертаються спиною до хлопців.
На «раз» вони роблять стрибок на праву ногу, одночасно ліву ногу згинають у коліні під кутом 90°;
на «і» — стрибок на ліву ногу, одночасно корпус повертають ліворуч на 180°. Праву ногу виносять назад під кутом 90°;
на «два» ударяють правою ногою об підлогу і повертаються у вихідне положення;
на «і» — пауза.
Хлопці в цей час виконують «просту присядку» з одним ударом правою ногою об підлогу.
На 5—8-й такти дівчата роблять повороти з ударом ногою об підлогу праворуч і ліворуч.

На «раз» 1-го такту вони виконують стрибок на праву ногу праворуч, одночасно повертають корпус на 180° праворуч лівим плечем вперед, ліву ногу згинають у коліні під кутом 90°;
на «і» — стрибок на 180°. Права нога відводиться назад під кутом 90°;
на «два» ударяють правою ногою об підлогу і повертаються у вихідне положення;
на «і» — пауза.
На 2-й такт роблять те ж саме ліворуч. Хлопці в цей час стоять на місці і через такт притупують правою ногою.
На 9—10-й такти дівчата, дотримуючись лінії, біжать назустріч одна одній до центру сцени.
На 11—12-й такти вони беруться під праві руки і обертаються на місці за рухом годинникової стрілки, зупиняючись одна проти одної (обличчям до свого першого партнера). Хлопці в цей час стоять на місці і через такт притупують правою ногою.
На 13—16-й такти дівчата обертаються, повторюючи рухи 5—8-го тактів, а хлопці на місці притупують через такт правою ногою.
Мелодія повторюється.
На 1—4-й такти дівчата біжать від центру сцени чотирма «простими танцювальними кроками» до своїх партнерів. Руки тримають на талії.
На 5—8-й такти вони роблять перед хлопцями поворот з ударом ногою об підлогу праворуч і ліворуч, а хлопці виконують «просту присядку» з одним ударом об підлогу. Під час виконання «присядки» юнаки тримають руки на талії.
На 9—12-й такти дівчата і хлопці, взявшись під праві руки, повертаються два рази за рухом годинникової стрілки так, щоб наприкінці 12-го такту хлопці стояли спиною до центру сцени.
На 13—16-й такти дівчата і хлопці кладуть руки на талію і повертаються праворуч і ліворуч, виконуючи також поворот з ударом ногою об підлогу праворуч і ліворуч (схема 271).
V фігура (32 такти)
На 1—2-й такти чотири пари виконавців, які стоять по кутах сцени, беруться за руки (хлопець правою рукою бере дівчину за ліву руку) і біжать «простим танцювальним кроком» проти руху годинникової стрілки, міняючись місцями, як зазначено пунктиром на схемі 272.
На 3—4-й такти вони повторюють рухи 3—4-го тактів IV фігури, тільки без повороту; руки знаходяться на талії.

На 5—8-й такти дівчата обертаються під правою рукою хлопця через ліве плече, а хлопець двічі робить «поліський ключ».
На 9—10-й такти чотири пари продовжують йти «простим танцювальним кроком» з кута в кут.
На 11—12-й такти всі виконують рухи 3—4-го тактів.
На 13—16-й такти хлопці беруть дівчат, з якими танцюють у парі, під лікті і обертаються на місці за рухом годинникової стрілки кроком І фігури.
Мелодія повторюється.
На 1—8-й такти інші чотири пари, що залишаються в центрі, обертаються на місці за рухом годинникової стрілки. На кожну чверть такту хлопець на півпальцях і зігнутих колінах повертається дрібними кроками за рухом годинникової стрілки. Дівчата виконують крок І фігури, починаючи його з лівої ноги; при цьому хлопець бере дівчину правою рукою за талію, ліву кладе собі на талію. У дівчини права рука на талії, а ліва відведена в сторону (в другу позицію).
На 9—16-й такти дві пари (права перша, ліва друга) ідуть назустріч одна одній по діагоналі і міняються місцями.
Вони на затакт «і» відривають від підлоги ліву ногу;
на «раз» стають на ліву ногу, а праву виносять вперед, зігнувши її в коліні і вивернувши п'ятку;
на «і» праву ногу ставлять на підлогу, а ліву відривають від підлоги;
на «два» ліву ногу ставлять на підлогу, а праву згинають у коліні, вивертають п'ятку і підносять до лівої;
на «і» стають на праву ногу, а ліву залишають відірваною від підлоги. У цей час інші дві пари (ліва перша, права друга) обертаються на місці попереднім кроком за рухом годинникової стрілки.
V фігура повторюється для чотирьох кутових пар спочатку на 16 тактів. Пари, що були на початку цієї фігури в центрі, повторюють її з 1-го по 8-й такти, а з 9-го по 16-й такти повертаються на свої місця, не міняючи кроку, і стають в дві лінії обличчям одна до одної.
VI фігура (118 тактів)
На 1—12-й такти «шалантух» з центру сцени кидає палицю хлопцеві, який стоїть біля першої правої куліси, а сам відходить до першої лівої куліси. Хлопець, що піймав палицю, перекидає її хлопцеві, що стоїть біля першої лівої куліси. Цей кидає палицю хлопцеві, що стоїть на середині правої лінії. Останній кидає палицю хлопцеві, що стоїть біля останньої лівої куліси. Таким чином, перекидання палиці чотирма хлопцями розраховано на 12 тактів (схема 273).

На 13—16-й такти хлопець, діставши палицю, кидає її іншому хлопцеві, що знаходиться у правому куті, але останньому не вдається її вхопити. Йому стає соромно перед дівчиною (він обігрує цю сцену на 14—16-й такти).
На 1—12-й такти «шалантух», знаючи, що за свою невправність буде покараний, намагається втекти. Але куди б він не кинувся, дівчата його затримують, і він залишається на авансцені в їх оточенні.
На 13—16-й такти хлопець, ставши на праве коліно спиною до глядача, перелічує дівчат, що стоять навколо нього, і лякається, що доведеться танцювати з кожною з них за свою провину.
На 1—16-й такти одна з дівчат піднімає «шалантуха», кладе йому руки на плечі, а він бере її обома руками за талію, і вони проходять два кола проти руху годинникової стрілки, танцюючи польку.
На затакт «і» дівчина праву ногу, а хлопець ліву відривають від підлоги;
на «раз» 1-го такту дівчина робить стрибок з правої ноги вперед, а хлопець назад за рухом танцю;
на «і» ударяють носком лівої ноги і залишають її біля правої в повітрі; на «два» роблять підскік на правій нозі; на «і» ударяють носком лівої ноги.
На 2-й такт виконують те саме, тільки дівчина починає з лівої, а хлопець — з правої ноги, і повертаються парами праворуч на 180°.
На 16-й такт зупиняються зліва біля авансцени. В цей час всі виконавці підтримують танець оплесками (на кожному 2-му такті тричі плещуть у долоні).
На 1—12-й такти до «шалантуха» підходить друга дівчина, кладе йому праву руку на голову і вимагає, щоб він стрибав як м'яч «присядкою» по колу за рухом годинникової стрілки; після цього «шалантух» залишається на середині сцени.
На 13—16-й такти двоє хлопців підбігають до дівчини «шалантуха», відводять її до дівчат (до першої правої куліси), неначе визволяючи «шалантуха», і повертаються до гурту хлопців.
На 1—16-й такти починається гра «Відгадай». Хлопці повертають «шалантуха» обличчям до глядача. Один з них прикладає праву руку «шалантуха» до його правого вуха, а ліву руку підкладає долонею під праву. Один з хлопців з розмаху б'є «шалантуха» по руці, яка лежить під правою рукою.

«Шалантух» робить стрибок до дівчат, а дівчата, підхоплюючи його під руки, відштовхують знову до центру сцени.
У цей час всі хлопці показують йому великий палець правої руки: «Ану, вгадай, хто вдарив?» «Шалантух» вказує на одного з хлопців, але тут висувається палиця, яку тримає дівчина за спиною у хлопця. Це знову заважає йому виявити свою спритність, і він мусить танцювати з дівчиною, яка підсунула йому палицю.
На 1—16-й такти дівчина тримається за кінець палиці і виконує з правої ноги «галоп» проти руху годинникової стрілки, а хлопець, тримаючись за другий кінець палиці, виконує по колу «розтяжку в повітрі», присідаючи.
На кінець 16-го такту «шалантух» піднімається, дівчина кидає палицю хлопцям.
На 1—4-й такти остання дівчина бере «шалантуха» під праву руку, і вони обертаються на місці за рухом годинникової стрілки «простим танцювальним кроком». Дівчина залишає хлопця.
На 5-—8-й такти до «шалантуха» підбігає друга дівчина, бере його під ліву руку і виконує те ж саме, що й попередня, тільки проти руху годинникової стрілки.
На 9—12-й такти підбігає третя дівчина і повторює те, що робила перша.
На 13—16-й такти підбігає четверта дівчина і виконує те, що робила друга. На кінець 16-го такту вона садовить «шалантуха» на підлогу.
Наступні рухи починаються на другу частину музики.
На 9—12-й такти до «шалантуха» підбігає один з хлопців з палицею і вимагає, щоб той перестрибував через неї. В цей час усі стають парами у дві паралельні лінії (схема 274).
На 6-му такті передають палицю «шалантуху», який підводиться з підлоги.
Далі рухи починаються на початкові 2 такти вальса.
На 13—14-й такти стомлений «шалантух» починає показувати нову фігуру ліричного танцю.
VII фігура (48 тактів ')
На 1—4-й такти всі пари, зберігаючи лінії, підходять до центру сцени кроком І фігури.
На 5—8-й такти всі виконують «балансе», починаючи з правої ноги.

На «раз» роблять крок правою ногою праворуч, злегка присідаючи на ній і одночасно наблизивши ліву ногу до правої;
на «два» м'яко переступають на ліву ногу і відривають праву від підлоги;
на «три» стають на праву ногу і відривають від підлоги ліву. Те ж саме вони роблять ліворуч, тільки з лівої ноги.
На 9—16-й такти хлопці, що стоять у лініях останніми, беруть дівчину правою рукою за талію, а лівою під праву руку; ліва рука дівчини лежить на правому плечі хлопця. Обертаючись кроком І фігури за рухом годинникової стрілки, розходяться по кутах. Інші чотири пари виконують те ж саме, що й перші, тільки рухаються до центру.
На 16-й такт усі хлопці повертаються спинами до центру сцени, а дівчата — обличчям до хлопців.
На 1—8-й такти хлопець з'єднує руки з руками дівчини перед собою.
На «раз» 1-го такту з'єднані руки розводять у сторони, юнак і дівчина роблять крок вперед з правої ноги;
на «два» приставляють ліву ногу до правої; на «три» — пауза.
На 2-й такт присідають на зігнутих колінах (демі-пліє). На «раз» 3-го такту — крок назад лівою ногою (з'єднані руки тримають спереду);
на «два» праву ногу приставляють до лівої; на «три» — пауза.
На 4-й такт роблять те, що й на 2-й. На 5-й такт роблять те, що й на 1-й. На 6-й такт роблять те, що й на 2-й.
На 7—8-й такти, дивлячись одне на одного, повільно підводяться.
На 9—16-й такти хлопець бере дівчину під лікті (руки її лежать вільно на руках хлопця), і вони обертаються на місці двічі за рухом годинникової стрілки і проти неї, а ті чотири пари, що стоять ближче до центру, на кінець 16-го такту утворюють коло.
На 1—8-й такти хлопець правою рукою бере дівчину за талію, а ліву відводить в сторону. Дівчина також кладе праву руку на плече хлопцеві, а ліву відводить в сторону.
На дві чверті 1-го такту вони виконують півтур вальса (дівчина рухається з правої ноги вперед, а хлопець з лівої назад); на третю чверть 1-го такту присідають на зігнуті коліна (демі-пліє).

На дві чверті 2-го такту пари продовжують робити те, що й на 1-й такт, тільки дівчина починає рухатися з лівої ноги назад, а хлопець — з правої вперед;
на третю чверть 2-го такту виконують демі-пліє. Те ж саме роблять інші пари, що стоять зовні.
На 9—16-й такти хлопець бере дівчину правою рукою за талію, а ліва лишається вздовж корпусу, дівчина кладе ліву руку на праве плече хлопця, а праву опускає вздовж корпусу. Вони йдуть у глибину сцени.
На затакт «і» виконавці піднімаються на високі півпальці, праву ногу відривають від підлоги.
На кожен такт піднімають по черзі праву, а потім ліву ногу перед собою на зігнутих колінах і витягнутих підйомах. На кінець 16-го такту повертаються обличчям до центру.
В цей час на перші 8 тактів інші чотири пари, що були в колі, виконують рух, який вони робили при повторенні мелодії VII фігури на 1—8-й такти.
На наступні 8 тактів повторюють рухи попередніх 9—16-го тактів. Ті пари, що стояли ближче до авансцени, розходяться в сторони, а ті, що стояли в глибині сцени, ідуть до музикантів (схема 275).
VIII фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти всі дівчата «простим танцювальним кроком», який починають з правої ноги, йдуть до центру сцени.
На З—4-й такти дівчата виконують у центрі «поліський ключ»; хлопці стоять на місці.
На 5—6-й такти дівчата з центру сцени біжать «простим танцювальним кроком» з правої ноги на місця хлопців, а хлопці — до центру на місця дівчат.
На 7—8-й такти хлопці й дівчата виконують «поліський ключ».
На 9—10-й такти хлопці «простим танцювальним кроком» біжать з центру сцени до дівчат, дівчата на місці виконують «обертас».
На 11—12-й такти хлопці й дівчата роблять «поліський ключ».
На 13—16-й такти хлопець бере дівчину обома руками під лікті, і вони виконують на місці в повороті за рухом годинникової стрілки крок І фігури (схема 276).
IX фігура (32 такти)
На 1—2-й такти хлопці, що стоять по кутах, взявши дівчину правою рукою за ліву, парами йдуть попереднім кроком проти руху годинникової стрілки; зберігаючи квадрат, пара за парою займають місця по середині сторін квадрата.
На З—4-й такти пари виконують «поліський ключ».
На 5—6-й такти хлопець повертається обличчям до дівчини, бере її під лікті обома руками і рухом, який виконували у І фігурі, міняється місцями з дівчиною.
На 7—8-й такти хлопці повертаються на свої попередні місця трьома «простими танцювальними кроками»; замість четвертого кроку виконують «потрійний притуп».
Те ж саме робить дівчина, тільки в іншу сторону.
На 9—14-й такти той хлопець, що пройшов на кут, бере другу дівчину правою рукою за ліву і кроком І фігури іде з нею в інший кут проти руху годинникової стрілки.
На 15—16-й такти хлопець бере дівчину під лікті, і вони обертаються на місці за рухом годинникової стрілки попереднім кроком.
На 1—8-й такти дві пари, що стояли біля задника, і дві пари, що були біля правих і лівих куліс (хлопець з правої, а дівчина з лівої ноги), ідуть до центру сцени.
На затакт «і» дівчина відриває ліву ногу від підлоги;
на «раз» стає на ліву ногу, а праву, зігнуту в коліні, піднімає і відводить до підйому лівої ноги;
на «і» — пауза;
на «два» стає на праву ногу, а ліву піднімає і відводить її, зігнуту в коліні, до підйому правої ноги; на «і» — пауза.
Хлопці роблять те ж саме, що й дівчата, тільки починають з правої ноги.
На 9—12-й такти хлопець бере дівчину під лікті, і вони обертаються на місці за рухом годинникової стрілки кроком І фігури.
На 13—16-й такти чотири пари, що були в центрі, повертаються на свої місця попереднім кроком і стають обличчям до центру сцени (схема 277).
X фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти чотири дівчини, що стояли в глибині сцени, виконують поворот з ударом ногою об підлогу праворуч і ліворуч (див. фігуру IV), просуваючись до центру сцени.
На 3—4-й такти дівчата виконують на місці «поліський ключ».

На 5—6-й такти ці дівчата продовжують виконувати крок І фігури; до них приєднуються всі інші дівчата, які роблять те ж саме. На кінець 6-го такту всі дівчата стають в одну лінію обличчям до глядача.
На 7—8-й такти дівчата в лінії виконують «поліський ключ». Руки знаходяться на талії.
На 9—16-й такти дівчата:
на затакт «і» відривають праву ногу від підлоги;
на «раз» 9-го такту роблять крок правою ногою праворуч;
на «і» підтягують ліву ногу до правої на низьких пальцях;
на «два» ставлять ліву ногу ліворуч;
на «і» підтягують праву ногу до лівої;
на «раз» 10-го такту ставлять праву ногу праворуч;
на «і» підносять ліву ногу до правої;
на «два» відводять праву ногу вбік;
на «і» підтягують ліву ногу до правої.
Те ж саме роблять ліворуч, як на перші 4 такти.
Хлопці в цей час стоять на місці і на 4, 8, 12 і 16-й такти притупують правою ногою. Руки знаходяться на талії (схема 278).

XI фігура (16 тактів)
На 1—2-й такти чотири дівчини, що стояли в центрі, поворотом з ударом ногою об підлогу праворуч і ліворуч ідуть в глибину сцени, а решта цим же рухом повертається так, щоб створити загальне коло обличчям до до центру сцени.
На З—4-й такти в колі дівчата виконують «поліський ключ».
На 5—6-й такти дівчата виконують на місці поворот з ударом ногою об підлогу, праворуч і ліворуч за рухом годинникової стрілки.
На 7—8-й такти дівчата виконують «поліський ключ» так, щоб стати обличчям до хлопців і спиною до центру кола. В цей час хлопці підходять до своїх дівчат, створюючи зовнішнє коло.
На 9—12-й такти дівчата виконують «балансе» на місці чотири рази.
В цей час хлопці танцюють на місці:
на затакт «і» роблять підскік на лівій нозі;
на «раз» 1-го такту ударяють правою ногою двічі об підлогу;
на «і» ударяють лівою ногою об підлогу;
на «два» підскакують на правій нозі;
на «і» ударяють лівою ногою об підлогу.
На «раз» 2-го такту підскакують на правій нозі;

на «і» ударяють лівою ногою об підлогу;
на «два» ударяють правою ногою об підлогу;
на «і» — пауза.
На 13—14-й такти дівчата і хлопці кроком І фігури міняються місцями. На 15—16-й такти, повертаючись обличчям одне  до  одного, дівчата і хлопці виконують «поліський ключ» (схема 279).
ХІЇ фігура (16 тактів)
На 1—6-й такти хлопці, що залишились у внутрішньому колі, з'єднують ліві руки, утворюючи «зірочку», і кроком І фігури просуваються проти руху годинникової стрілки. Дівчата з'єднують ліві руки з правими руками хлопців і виконують «обертас» під правою рукою хлопця, просуваючись проти руху годинникової стрілки і зберігаючи «зірочку».
На 7—8-й такти дівчата і хлопці міняються місцями кроком І фігури.
На 9—16-й такти хлопці в русі вальса, відводячи в сторону то праву, то ліву руку, по черзі просуваються за рухом годинникової стрілки. На кінець 16-го такту виконавці стають півколом обличчям до центру сцени. Дівчата з'єднують праві руки, утворюючи «зірочку», і йдуть за рухом годинникової стрілки кроком І фігури. На кінець 16-го такту вони підходять «простим танцювальним кроком» до своїх хлопців і стають праворуч від них, як зазначено на схемах 280 та 281.

XIII фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти хлопець і дівчина з'єднують руки, піднявши їх над головою, і виконують «балансе» в різні сторони. Дівчина починає з правої ноги праворуч; хлопець — з лівої ноги ліворуч. Дівчина, тримаючись за руки хлопця, чотирма кроками обходить навколо нього і стає на своє попереднє місце, а хлопець, стоячи на місці, притупує то правою, то лівою ногою.

На 5—6-й такти хлопці виконують «присядку» з одним притупом, а дівчата — «балансе».
На 7—8-й такти хлопці і дівчата виконують «поліський ключ».
На 9—14-й такти хлопець бере дівчину під лікті і кроком І фігури обертається за рухом годинникової стрілки на місці. На кінець 14-го такту вони стають обличчям одне до одного.
На 15—16-й такти хлопці й дівчата виконують «поліський ключ». В цей час з 1-го по 8-й такт «шалантух» просувається по колу проти руху годинникової стрілки, а з 9-го по 16-й такт виконує «присядку» з одним притупом.

XIV фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти кожен хлопець бере правою рукою дівчину за талію, ліву відводить в сторону. Дівчина кладе праву руку хлопцеві на ліве плече, а ліву також відводить в сторону. Пари обертаються за рухом годинникової стрілки, пересуваючись по колу проти руху годинникової стрілки.
На затакт «і» дівчина відриває праву ногу, а хлопець — ліву від підлоги;
на «раз» дівчина робить стрибок з правої ноги вперед, а хлопець — з лівої назад за рухом танцю. В цей час ліва нога дівчини і права хлопця відриваються від підлоги і згинаються в коліні так, щоб було видно каблуки;
на «і» повертаються на 180°;
на «два» перестрибують на другу ногу;
на «і» повертаються на 180°.
Потім цей рух починається спочатку.
Усі пари, рухаючись по колу, ідуть за парою, що опинилась в центрі біля задника і виводить усіх за останню ліву кулісу. За ними ідуть музиканти і останнім — «шалантух», пританцьовуючи, з палицею, що лежить у нього на плечі (схема 282).
Примітка. В той час, коли пари танцюють, «шалантух» знаходиться біля музикантів або «шалантається» без діла на середині сцени.