Побутовий танець: «Дрібушечки»

«ДРІБУШЕЧКИ»

Танець виконують 16 дівчаток 3—5-го класів.
Перед початком танцю чотири дівчинки вишиковуються у третій правій кулісі, а три — у третій лівій кулісі. Решта дівчаток стають у першій правій кулісі (схема 360).

Програється музичний супровід, 8 тактів.
I фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти перша дівчинка-солістка вибігає з третьої лівої куліси і «дрібним кроком» йде по діагоналі до центру сцени (схема 361).

На 5—8-й такти з третьої правої і з третьої лівої куліс до солістки рухаються по три дівчинки попереднім кроком (схема 362). Одночасно солістка виконує той же крок, обертаючись праворуч.
На 9—16-й такти виконавці в трійках тим же кроком відступають спиною на свої попередні місця (до третіх правої і лівої куліс) і повертаються знову до солістки. Цей танцювальний епізод повторюється двічі. Одночасно солістка виконує на 9—12-й такти чотири «вихиляси», а на 13—16-й такти чотири «дрібних кроки» в оберті.
II фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти з першої правої куліси вибігає ще одна дівчинка, виконуючи два «дрібних кроки» в напрямку до дівчаток, які перебувають на сцені. Решта відбігають тим же кроком у глибину сцени (схема 363).
На 5—8-й такти дівчинка бере правою рукою кисть лівої руки солістки, і вони йдуть «дрібним кроком» з глибини сцени до авансцени. За ними, зберігаючи одну лінію, тим же кроком йде решта виконавців (схема 364).
На 9-й такт дві дівчинки присідають і дивляться в першу праву кулісу, одночасно шість виконавиць позаду їх високо піднімаються на півпальцях, теж поглядаючи на першу праву кулісу.

На 10-й такт дві дівчинки різко піднімаються на півпальці, а решта — швидко присідають.
На 11—12-й такти всі виконавиці роблять один «дрібний крок» у напрямку до першої лівої куліси.
На 13—16-й такти дівчатка відбігають двома «дрібними кроками» до першої лівої куліси (схема 365).
III фігура (16 тактів)
На 1—12-й такти з першої правої куліси одна за одною вздовж авансцени проходять вісім дівчаток, тричі виконуючи «вихиляс» з «голубцями» вперед (схема 366).

На 13—16-й такти дівчатка виконують «доріжку», просуваючись у глибину сцени.
IV фігура (16 тактів)
На 1—16-й такти дівчатка виконують тричі «доріжку» з «потрійним притупом» та один «дрібний крок». Рух повторюється двічі. На останній такт виконавиці стрибком повертаються обличчям до задника сцени. Одночасно дівчата першої вісімки, очолювані солісткою, низько нахилившись та побравшись ланцюжком за руки, виходять «дрібним кроком» без стрибка із третьої лівої куліси та вишиковуються в лінію, дивлячись на танцюючих дівчаток (схема 367). На кінець 16-го такту вони сплескують руками, привертаючи увагу танцюристів.

V фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти дівчатка збігаються до центру сцени, з'єднують руки, утворюючи лінію, як показано на схемі 368.

На 5—8-й такти всі виконують першу частину руху «хлопавка». Перша та третя пари кожної колони утворюють кільце з рук, ловлять у це кільце другу та четверту пари.
На 9—16-й такти дівчатка беруть за талію подружку, яка стала до них спиною, та відводять її «дрібним кроком», як зазначено на схемі 369.

VI фігура (16 тактів)
На 1—8-й такти всі дівчатка виконують двічі «вихиляс». На останні 2 такти вони займають положення, зазначене на схемі 370.

Дівчатка, які знаходяться в центрі, виконують «галоп» і просуваються проти руху годинникової стрілки, а ті, що знаходяться по краях, беруться під праві руки і кружляють парами за рухом годинникової стрілки. На останні 2 такти дівчатка, які знаходяться в центрі, вирівнюються в лінію, виконуючи «голубці» навхрест.

На 9—16-й такти виконавиці в центрі просуваються вперед до авансцени, а далі знову відбігають назад. На останній такт вони утворюють коло. Решта дівчаток виконують «вихиляс» одна проти одної, а на кінець останнього такту збігаються в зовнішнє коло.
VII фігура (16 тактів)
На 1—4-й такти дівчатка у внутрішньому колі рухаються праворуч, виконуючи чотири «дрібних кроки». Дівчатка у зовнішньому колі рухаються тим же кроком ліворуч.
На 5—8-й такти все повторюється в протилежному напрямку (схема 371).

На 9—12-й такти виконавиці двома «дрібними кроками» рухаються до середини сцени і утворюють два півкола обличчям до глядача (схема 372). Дівчинка-солістка знаходиться попереду.

На 13—16-й такти всі сплескують у долоні. Одночасно солістка виконує «вертушку» праворуч.
VIII фігура (16 тактів)
На 1—14-й такти всі учасники виконують двічі «хлопавку», двічі «дрібний крок» у повороті й тричі «вертушки» праворуч.
На 15—16-й такти всі дівчатка виконують два кроки вперед, починаючи з лівої ноги, і зупиняються, піднявши руки для привітання.

 • Ой дівчатоньки мої,
 • Галстуки червоні.
 • Ви у танці і труді
 • Перші у загоні.
 • Приспів.
 • Україночки мої, ластівки швидкії,
 • Ви дрібушечки малі, любі, золотії.
 • Хто танцює і співає
 • Весело й завзято,
 • Той уміє добре вчитись,
 • Вміє працювати.
 • Приспів.
 • Ой дрібушечки, топ, топ,
 • Задзвенять цимбали,
 • Щоб всі ніженьки малі
 • В таночку дрімбали.
 • Приспів.