Робота з тілом: що є що, і чого нам чекати від занять

Tags :

«Нелегко розпізнати і вибрати правильне харчування, якщо спонтанна і сприймає інстинктивна частина німа і забута» - Джин Шинода Болен.

В останні роки широке поширення одержали різні практики роботи з тілом. Популярними стали східні єдиноборства, фітнес, заняття танцями. Що є що? Чого чекати від одного виду роботи з тілом, а чого - від іншого? Які їх можливості та обмеження? Які цілі переслідуються? Щоб відповісти на ці питання, давайте докладніше розглянемо ці види роботи з тілом.

Східні практики.

Тільки через пізнання своєї внутрішньої енергії і природних сил самовідновлення тіла ми можемо зцілювати і активно змінювати себе. Мистецтва руху Індії, Китаю і Японії - цигун, бойові мистецтва і йога - схожі на східні мистецтва зцілення, оскільки надають як профілактичний, так і лікувальний вплив. Їхня відмінність полягає в тому, що тут ніхто не врівноважує вашу життєву силу і енергію зовнішніми засобами, наприклад голками, натисканням, рослинами або теплом. Найважливіший елемент - це ваша активна залучена участь, так як саме ви рухаєте і направляєте ци і створюєте можливість вільного перебігу життєвої енергії у вашому тілі. Навчаючись цьому - тобто, навчаючись відчувати свою енергію, - ви так само вчіться розуміти і відчувати енергію інших людей. Це відчування відіграє головну роль у зміцненні здоров'я і стосунків з людьми. Східні мистецтва - це медитація в русі. Це такий стан усвідомлення тіла, коли дія здійснюється само по собі, без зусиль: стріла сама зривається з тятиви. Щоб правильно виконувати рухи, вам необхідно, перш за все, спиратися на відчуття себе зсередини і тільки потім вивіряти зовнішню форму. Хоча східні мистецтва руху деколи можуть здаватися простими, вони вимагають виняткового контролю над тілом і врівноваженості, які приходять завдяки терпінню, дисципліні і сконцентрувати усвідомленню.

«Реальна цінність вивчення бойових мистецтв не пов'язана з демонстрацією фізичної сили (наприклад, розбиванням цегли), але полягає в тому, що ці мистецтва розповідають нам про нас самих, що нам не потрібно боятися (вони навчають нас принципам самозахисту), що ми набагато більше здатні до усвідомлення, енергії, мужності і співчуття, ніж звикли думати ».

Інша підстава для роботи з тілом - спробувати не втратити те, чим ми не користуємося. Кажуть, що за будь-яким технічним нововведенням стоїть загублена людська здатність, і чим більше ми покладаємося на технології, тим менше - на своє дивовижне спадщина, на психосоматичні, психофізичні можливості, які не розвиваємо. Іншими словами - в епоху технічного прогресу ми настільки малорухливі, що чудовий м'язовий корсет, яким від природи наділена людське тіло, поступово атрофується. Ми, звичайно не в первісних джунглях живемо і не полюємо на мамонтів, але в джунглях великого міста людина повинна відчувати себе не менш сильним, спритним і витривалим, щоб бути переможцем в тому житті, яке проживає кожен день.

«Ми не можемо уникнути нашої фізичної природи; та властиве нам як людським істотам почуття власної гідності корениться в тілі, через яке ми даємо і отримуємо любов». Ентоні Стор

Фітнес

Відчувати і підтримувати м'язовий тонус, заповнити недолік активного руху допомагають заняття фітнесом. Дійсно, важко пройти повз його достоїнств, настільки він унікальний і ефективний. Fitness в перекладі з англійської означає відповідність. У чому ж полягає «відповідність» фітнеса? Виявляється, вся суть у відповідності різних видів спортивних вправ та інших заходів щодо поліпшення здоров'я: різних комплексів фізичних вправ, ритмічної гімнастики, занять на тренажерах, методів каланетики, силових тренувань. Ваш фітнес-комплекс повинен бути ретельно продуманим і збалансованим, тобто відповідати потребам вашого тіла: різні види вправ і різний ступінь силового навантаження дозволяють працювати різними групами м'язів, підтримуючи їх тонус, а весь комплекс в цілому рівномірно коректує фігуру. Але якщо цієї відповідності та балансу немає, ви досягнете тільки того, що підірвете собі здоров'я, займаючись усіма складовими тренінгу понад усяку міру.

Більш простий спосіб відчувати себе активними, бадьорими, витривалими - заняття аеробікою. Перш за все, основна мета аеробіки - забезпечення гарної вентиляції легенів. Рухи в ній досить прості і тому підходять для різного віку, на відміну від фітнесу, який вимагає більшої навантаження, через що він підходить не всім людям. Від аеробіки не варто чекати, що з її допомогою за порівняно короткий термін ви відчутно скоректуєте фігуру.

Суворо спрямована корекція фігури - мета занять шейпінгом. Тобто не загальна рівномірна корекція, як у фітнесі, а корекція тих зон тіла, які цього потребують (їх зазвичай називають проблемними). Секрет унікальних людей: вони зберігають свою силу. Берні Зігель

За допомогою тілесних практик можна навчитися по-іншому дивитися на тіло - не як на джерело болю, але як на джерело задоволення. Спробуйте згадати в розумі особливо приємні переживання. Це може бути що завгодно: тримайте на руках дитину, ходіть босоніж по пляжу, лежите в гарячій, запашної ванні, займаєтеся любов'ю ... Як часто ми згадуємо, що тіло це ще й джерело насолоди?

Насправді, стверджують антрополог Лайонел Тайгер, задоволення - це не розкіш, а еволюційне поняття. Ми потребуємо в ньому так само, як у вітамінах, воді, теплі і вуглеводах. Задоволення повідомляє нам, які способи поведінки, емоції, соціальні моделі і смакові переваги співслужили нам хорошу службу в ході еволюції. Вони переживались як задоволення і увійшли в генетичний код племені, народу, нації, світу дуже давно, сотні тисяч років тому. «Пророки проповідують ... що задоволення, а не сила волі або примус, найбільш глибоко змінює людей» - Метью Фокс. Одне з таких задоволень, що дійшли до нас через тисячоліття - танець.

У сучасній культурі у внутрішньому, неусвідомленому визначенні танцю, він завжди асоціюється зі свободою вираження, розкріпаченням, «польотом».

Витоки танцю губляться в глибині століть. Це найдавніше мистецтво народилося одночасно з появою людини як певна фізіологічна потреба в ритмічному русі. Відчуваючи себе невід'ємною часткою навколишнього світу, люди імітували в танці звуки і рухи, які бачили навколо себе: рухи тварин, хід небесних сфер ... Стародавні вірили, що завдяки таємній симпатії, речі впливають один на одного на відстані. І танець стоїть в одному ряду з так званої симпатичної магією, «принцип дії» якої - «подібне викликає подібне». Людина не просто механічно імітував рухи тварин, а входив у образ. Ця сила перевтілення давала можливість злитися з Природою, відчути всю її силу і різноманіття всередині себе (зображуючи якусь тварину, людина намагався придбати якості, властиві саме цій тварині: силу, швидкість, хитрість, легкість, гнучкість ...).

Отже, сутність танцю - рух. Але по життю ми здійснюємо масу різних рухів, які танцем ніяк не назвеш. І тут важливо розглянути Друга характеристика танцю - ритмічність. Між музикою і танцем існує зв'язок більш глибока, ніж це може здатися на перший погляд. Піфагор стверджував, що світ з'явився з хаосу завдяки звуку або гармонії і створювався за принципами музичної пропорції; що сім планет, які управляють долями смертних, скоюють гармонійне рух, причому відстані між ними відповідають музичним інтервалам. В результаті вони видають настільки гармонійні звуки, що з них складається сама милозвучна мелодія, але в нашому земному житті ми занурені в шуми і звуки нашого органічного оточення і не здатні чути музику рухомих сфер. Музика - це чуттєве сприйняття числа. І якщо порядки чисел і їх поєднання, на яких будується музична мелодія, сприймаються нашим єством чуттєво, то це тому тільки, що наше тіло в його довгої біологічної еволюції будувалося в тих числових комбінаціях, які тепер звучать нам в музиці. Музика є в буквальному сенсі слова пам'ять нашого тіла про історію творіння. Тому кожен музичний такт точно відповідає якомусь жесту, десь у пам'яті нашого тіла зберігся. Ідеальний танець створюється тоді, коли все наше тіло стане звучним музичним інструментом і на кожен звук, як його резонанс, буде народжуватися жест. Танець у своїй сутності найвище і найдавніше з усіх мистецтв. Воно вище музики, воно вище поезії, бо в танці поза посередництва слова і поза посередництва інструменту людина сама стає інструментом, песнью і творцем і все його тіло звучить, як тембр голосу.

В останні десятиліття в Італії і Бразилії народилися два абсолютно унікальних напрямки самовираження через танець: мелолістіка і мелоданс. Крім естетичної насолоди від ритму, руху, цілісної гармонії, вони дають потужний заряд життєвих сил, знімають стрес, відновлюють природну грацію людського тіла. У наступних статтях ми обов'язково розповімо вам про них, оскільки шанувальників цього напрямку стає все більше і більше і у нас в країні.

А на завершення хочеться відзначити, що наш світ нескінченно різноманітний, залишається визначитися з метою - чого ми хочемо від занять і зробити свій вибір, розумно поєднуючи різні види тілесних практик.

При цьому важливо розуміти, що кожна практика своєрідна і неможливо від одних занять чекати ефекту як від інших. Не варто приходити в танцювальну школу, якщо ваша мета - схуднути, а, одержуючи хорошу фізичну навантаження, займаючись фітнесом, чи можна чекати від нього, що ви навчитеся танцювати.

 

Comments

вот это мне больше всего понравилось: В останні роки широке поширення одержали різні практики роботи з тілом. Популярними стали східні єдиноборства, фітнес, заняття танцями. Що є що? Чого чекати від одного виду роботи з тілом, а чого - від іншого? Які їх можливості та обмеження? Які цілі...