'Не слухати, а чути' або як розуміти музику в танці?

Tags :

'У музиці вже закладені руху, їх треба не вигадувати, а знаходити'.

Про те, як правильно чути, розуміти й інтерпретувати музику розповідають педагоги Центру музично-пластичного розвитку 'Гептахор' ім. С.Д. Руднєвої '.

Яку роль в танці грає музика? Важливу! Ось один з піонерів американського танцю модерн Мерс Каннінгем готовий з цим посперечатися. Він робить танцювальні номери без музики. Музичний твір пишеться окремо. І чують його танцюристи перший раз разом з глядачами - під час прем'єри. Мало того, декорації теж створюються у відриві від постановки. Але мало хто з нас зважиться на такий екстремальний експеримент. Втім, мало хто погодиться, що в танці музика - це головне. А може дарма?

Це питання починаєш сприймати всерйоз, коли стикаєшся з імпровізацією. Що ми робимо, коли доводиться імпровізувати. Як правило, судорожно згадуємо і повторюємо завчені рухи і заздалегідь заготовлені зв'язки. І тут вже не до того, що в музиці є свої переходи, настрою і емоційний підтекст.

Як 'правильно' почути музику, зрозуміти її, як виразити в танцювальному русі музичний твір. За порадою ми відправимося в Центр музично-пластичного розвитку 'Гептахор' ім. С.Д. Руднєвої. Педагоги центру слідують майже столітньої традиції музичного руху, що виник під впливом легендарної танцівниці Айседори Дункан. Пропонуємо тобі кілька цінних рекомендацій від педагогів студії Петра Андрєєва, практикуючого музичний рух більше 10 років, і Ірини Сироткіної - кандидата психологічних наук.

З чого почати перш за все, слухати музику. Музику треба навчитися сприймати не як тло, як ми звикли. Концентруйся на музичному уривку, переймися до нього повагою. Коли ми починаємо рухатися, то намагаємося потрапити в ритм. Часто, навіть мимоволі, починаємо притупувати ногою, пріщелківать пальцями. Але як висловити в русі мелодію або перехід від 'Forte' до 'Piano' (Тихіше-Голосніше) Навіть професійним музикантам не завжди вдається почути, а, головне, передати всі тонкощі і нюанси музичної композиції. Що нам заважає.

По-перше, відсутність концентрації. А простіше кажучи - неуважність. Звичайно, непросто абстрагуватися від усього, що відбувається навколо, від усіх думок і переживань. Позбутися від 'емоційних шумів' допоможуть східні практики роботи зі свідомістю. Наприклад тай-чи, спробуй уявити порожнечу - чистий білий аркуш. Такий стан допоможе впоратися не тільки з переповнюють тебе емоціями, а й з 'руховими шумами'. Тобто зі стереотипними рухами.

Петро Андрєєв: 'Звичайно, коли ви починаєте імпровізувати, то відразу згадуєте свої улюблені рухи, тоесть ті, які краще виходять. Можливо, в цей момент рухаєтеся ви дуже навіть добре. Але це має мало відношення до музики '.

Як боротися з 'руховими шумами'. Тут немає нічого нового - знайомі всім техніки релаксації. Основну увагу слід приділити диханню, воно повинно відповідати музиці. Адже в музиці теж є свої вдихи і видихи. Це не метафора. Щоб було простіше зрозуміти, візьми для початку повільну композицію. Знайди в ній початок вдиху і видиху. Для більшості буде вірно на чотири рахунки вдих (на чотири чверті), на чотири - видих. Дуже хороша практика. Якщо навчишся 'дихати разом з музикою', дихання не буде збиватися і залишиться рівним навіть після інтенсивної розминки.

У кожної музичної композиції є власна інтонація. Вона дуже схожа на інтонацію людського голосу. Марш - це заклик, а в ліричної мелодії може бути печаль, роздуми. Тут немає нічого складного. Для цього не потрібно музичної освіти. Щоб краще відчути інтонаційні акценти, пропій мелодію про себе. Придумай собі образ. Він обов'язково повинен бути абстрактним, пов'язаним з почуттям, яке викликає музика.

Варіанти уявити себе якимось тваринам або казковим персонажем не проходять, тоді спробуй висловити захоплення, натхнення, тугу, поклоніння, благання. Саме так, як чуєш їх в музиці. Музику треба сприймати як ціле. Її не можна розбивати на окремі шматочки. У ній уже закладені руху - їх треба не вигадувати, а знаходити.