Перші танці людини

Tags :

Ніхто ніколи не дізнається, в якому році людина вперше простяг руки до неба, зробив поворот і кілька простих степов. Ніхто ніколи не дізнається, в якому році людина почала танцювати.

Однак можна назвати не рік, а тисячоліття.

Птахи і бджоли, ці ексгібіціоністи, танцювали по-своєму задовго до того, як почав танцювати чоловік. Танцювали і деякі ссавці, залучаючи пару безсловесної поезією руху. Люди в той час були новачками в танці, але танці як засіб самовираження, швидше за все, розвивалися на зорі культурної еволюції людства; можливо, не пізніше, ніж за часів, коли розвивалися мова і мова. До того часу, коли люди навчилися малювати на стінах печер, ліпити глиняні фігурки і прикрашати свої тіла татуюваннями, вони вже вміли танцювати.

Археологи не можуть визначити витоки виникнення танцю в доісторичні часи, тому що їм не вистачає прямих свідчень його існування. Максимум, що вони можуть зробити - в пошуках походження танцю відштовхнутися від ритуальних танцювання, що практикувалися товариствами мисливців і збирачів, які збереглися й донині.

Однак один ізраїльський археолог бере на себе сміливість стверджувати, що він пролив світло на туманну картину існування танцю в доісторичні часи - якщо не в період його виникнення, то, щонайменше, на важливому перехідному етапі в розвитку людської культури.

Вивчивши більше 400 зразків малюнків і гравіювань на гончарних виробах з 140 розкопок на Балканах і Середньому Сході, професор Джозеф Гарфінкель з Єрусалимського Єврейського університету виявив свідчення того, що люди танцювали вже 9000-5000 років тому. Ці свідчення збігаються за часом і місцем створення з тими часами й місцями, коли і де мисливці і збирачі диких плодів вперше заснували села і перетворилися на скотарів і землеробів.

Джозеф Гарфінкель

Звичайно, щоб виявити на цих зображеннях ознаки того, що у майбутньому перетвориться в балет Великого театру, хореографію Фреда Астера і Джини Роджерс, доводиться підключити до справи фантазію. Деякі зображення демонструють тільки тоненькі фігурки з трикутними головами або взагалі з відсутністю голів, а також найпростіші сцени, які, очевидно, і є в розумінні ізраїльського вченого танцями. На інших же зображеннях видно людські фігури, закарбовані в русі, зазвичай із зігнутими ногами і руками. Деякі сцени зображують людей, що вишикувалися в ряд або взялися за руки в хороводі, що наводить на думки про сучасних народних танцях або навіть кордебалеті Бродвею.

Превалювання сцен із зображенням танців в ранньому мистецтві стародавнього Середнього Сходу, на думку професора Гарфінкеля, підкреслює важливість танцю в дописемних землеробських суспільствах.

«У додержавні суспільствах танцювання було засобом соціального спілкування» - стверджує професор Гарфінкель. «Воно служило свого роду громадським ритуалом. Коли приходив час сівби або збору урожаю, всі збиралися і танцювали, а на наступний день йшли працювати ».

З появою і розвитком держав і винаходом письма приблизно 5000 років тому сцени із зображенням танцю практично зникли з гончарних виробів. Швидше за все, люди продовжували танцювати, однак, за словами професора Гарфінкеля, мотив танцювання втратив свою суспільну значимість.

У своїй недавній книзі про танець в ранній період існування землеробства професор Гарфінкель пише: «У часи до появи шкіл та писемності громадські ритуали з залученням в танець були основними механізмами утворення, передачі знання від одного покоління до іншого. Тривалість зображення танцю як основного художнього мотиву, поряд з присутністю цього мотиву в різних регіонах світу від західного Пакистану до басейну Дунаю свідчать про те, що танець був одним з найпотужніших символів на протязі еволюції людських суспільств ».

Книга Гарфінкеля

Хоча професор Дарфінкель займався збором і вивченням свідчень танцю протягом восьми років, його погляд на танець в ранній період історії людства незвичайний для багатьох істориків мистецтва і археологів. Рання версія припущення про феномен танцю в стародавні часи була викладена Дарфінкелем в 1998 році в статті 'Кембриджського ахеологіческого журналу'. Деякі вчені вважають, що запропонована Дарфінкелем зв'язок між танцем і соціальної комунікацією в дописемних товариства здається резонною і багатообіцяючою, незважаючи на те, що вона ще не доведена.

«Я вважаю, Дарфінкель на правильному шляху» - говорить професор Кент В. Фленнері, археолог з Університету Мічигану, який спеціалізується на проблемах ранніх землеробських товариств.

Професор Ендрю М.Т. Мур, археолог і декан одного з гуманітарних факультетів Технологічного Інституту Рочестера, вважає гіпотезу Дарфінкеля цікавою і гідною подальшого дослідження. Однак він застерігає наукове співтовариство від її поспішного прийняття.

«Я скептично ставлюся до будь-якій спробі описати соціальну поведінку за допомогою зображень на гончарних виробах» - заявляє професор Мур, який займається розкопками в Сирії. «Ці сцени вкрай складно інтерпретувати. У відсутність письмових свідчень ми повинні виносити судження про те, що робили і про що думали люди, з граничною обережністю ».

Обидва вчених погоджуються, що танець з'явився задовго до перших гончарних виробів, і що, ймовірно, мав суспільні функції, відмінні від простої функції розваги.

Професор Фленнері намагається пояснити, чому ритуали, в тому числі танцювальні, могли мати особливу важливість у перехідних або проміжних суспільствах (термін Фленнері).

За версією професора Фленнері, за багато тисячоліть до того, як влаштуватися на постійних місцях проживання, люди вели кочовий спосіб життя, пересуваючись нечисленними групами, що нагадують великі сім'ї. Більше 10000 років тому деякі з них оселилися на Середньому Сході у постійних таборах і зайнялися землеробством, створивши сільські спільноти чисельністю близько 200 чоловік кожне, в яких були представлені по декілька сімей.

Фленнері припустив, що ці люди, ймовірно, «придумали вигаданого спільного предка в цілях інтеграції спільноти». Як зазначив науковець, ця практика спостерігалася в селах індіанців пуебло на південно-заході Америки. Жителі цих сіл вважали, що всі вони походять від одного божественного прабатька, наприклад, Великого Койота або Великого Орла, і тому мають один перед одним кровні зобов'язання. Їх ритуали і танці, найчастіше дуже складні, відбивали їх вірування.

«Без ідеї лідерства ритуальної системі проблематично об'єднати людей» - вважає Фленнері.

Однак Гарфінкель не згоден з тим, що в ранніх землеробських суспільствах ритуальне танцювання виступало механізмом, за допомогою якого співтовариство зобов'язувало своїх учасників виконувати ту чи іншу роботу. В умовах дикої природи мисливці і збирачі могли майже відразу ж забезпечити себе їжею. Сільське господарство же, навпаки, створило «економіку відстроченого винагороди».

«До збору урожаю було необхідно виконати безліч справ: очищення землі, сівба, охорона полів» - відзначає професор Гарфінкель. «Таким чином, перші працівники землеробства зіткнулися з революцією свідомості, яка стверджувала існування зв'язку між вкладенням коштів і часу в роботу і її кінцевим результатом».

Ця нова економіка повинна була бути усвідомлена і прийнята. Фестивалі та церемонії, що включають в себе танцювання, призначалися для того, щоб пробудити надприродні сили, присутність яких гарантувало багатий урожай за умови, що трудитися будуть всі. Це пояснює той факт, що майже на всіх досліджуваних ним зображеннях, як стверджує Гарфінкель, присутні групи танцюючих людей.

Професор Фленнері вважає, що Гарфінкель не помиляється, пов'язуючи зникнення зображень танцю на глиняних виробах з розвитком цивілізацій, керованих королями, яке почалося приблизно з третього тисячоліття до нашої ери з шумерів Месопотамії, де сьогодні розташовується південна частина Іраку, і небагато час опісля продовжилося в Єгипті .

«Реальна влада, люди, які робили накази, що підлягають виконанню, вимести ритуальне танцювання і взяла на себе функцію інтеграції спільноти» - стверджує Фленнері.

З часом мистецтво стало відображати нову офіційну реальність, зображати короля і його воїнів і працівників замість танцюристів. Фленнері пропонує аналогію в сучасності. У Радянському Союзі Перше травня святкувалося з розмахом, з офіційним парадом військових на Червоній Площі, і сцени цього свята часто зустрічаються в кінофільмах тієї епохи, в той час як в безвісних селах практикувалися селянські танці, які не були відображені в проурядовій мистецтві.

Професор Гарфінкель виявив перші зразки мотиву танцю в мистецтві на Середньому Сході на двох розкопках поселень, вік яких складає не менше 9000 років.

На стінах кам'яного резервуара, знайденого в Нева Корі на південному сході Туреччини, висічені три людські фігури, що стоять в ряд з широко розставленими ногами і з руками, зігнутими в ліктях і піднятими вгору. Центральна фігура, по всій видимості, зображує жінку, оскільки вона дрібніша, ніж дві фігури по краях. Доктор Гарфінкель стверджує, що танцювання представників обох статей відразу зустрічається на стародавніх зображеннях лише в одиничних випадках і в основному в археологічних джерелах раннього Єгипту.

У Йорданії на невеликий розкопці в Дхувейла знайдені висічені на скелі фігури чотирьох людей, що тримаються за руки. У цих людей подовжені шиї і голови, які здаються нелюдськими. Гарфінкель вважає, що висічені на скелі люди носять маски, свідоцтва існування яких виявляються на інших розкопках.

На джерелах, що датуються більш пізнім часом, мотив танцю частіше присутній на керамічних виробах - як правило, на посуді. Гарфінкель підкреслює, що танець зображується як важливе суспільне заняття. Акцент завжди робиться на ряду або хороводі однакових фігур, що рухаються в одному напрямку, що свідчить про установку «група важливіше індивіда».

«Таким чином, танець є заняттям, за допомогою якого суспільство прищеплює свої членам колективну дисципліну» - робить висновок Гарфінкель.

Ймовірно, що танець частіше виконувався на відкритому повітрі; на деяких зображеннях, де присутні архітектура, танець танцюється поза яких би то не було будівель. І оскільки більшість танцюючих фігур являють собою силуети, контури, можливо, що танець виконувався вночі. Професор Гарфінкель висловлює здивування тим, що на зображеннях відсутні музичні інструменти.

У своїй книзі вчений визнає, що не на кожне питання про ранньому танцювання можна отримати відповідь. «Можна зробити тільки грубий начерк» - пише він.

Також він вказує на те, що танцювальні зображення на гончарних виробах робилися самими гончарами для спільноти, в якому вони жили. Таким чином, ці зображення повинні були мати конкретне поточне значення. Оскільки вони дають інформацію про те, що мало місце бути всередині спільноти, Гарфінкель вважає, що «резонно вважати ці зображення танцю доказами його існування в ранні часи».

Археолог Мур зазначає, що, можливо, настав час винести нову інтерпретацію на загальний суд вчених. Хоча Мур знаходить припущення «інтригуючим», він вважає, що вчені будуть обговорювати всілякі «за» і «проти» протягом декількох років, поки хто-небудь з них не виступить з подальшими доказами істинності чи брехливості гіпотези професора Гарфінкеля.

Така звичайна практика в дослідженнях давнину, в прагненні відтворити глибоке минуле з декількох каменів і черепків, на деяких з яких можуть бути висічені люди, танцюючі в темноті впродовж свого життя в землеробському суспільстві, повною важкої праці.

Кандидат у народні депутати Вадим Столар прагне довести всім, що у владі можуть бути зміни на краще. Саме такі зміни забезпечать краще життя жителям нашої країни. Тому цей кандидат повинен бути у владі.