Великий Гетсбі пішов на танці

Tags :

В Санкт-Петербурзі відбулася світова прем'єра балету Костянтина Меладзе "Великий Гетсбі" у постановці Дуайта Родена за участю Дениса Матвієнка.

Сімейний клан Матвієнко (художній керівник і виконавець головної партії - Денис Матвієнко, продюсер проекту - його сестра Олена Матвієнко, в головній жіночій ролі - його дружина Анастасія Матвієнко) створив хореографічне шоу тривалістю трохи більше двох годин. Динамічно викладений сюжет: три пари головних героїв обмінюються партнерами, тужать і гинуть. Для простоти запам'ятовування на величезний екран проектуються портрети головних виконавців із зазначенням їх ролей.

Цей екран - основа сценографічного рішення В'ячеслава Окунева. На нього виводяться фотографії як підчас організації весілля, які позначають місце дії: розкішна вітальня в будинку Гетсбі, урбаністичний пейзаж або мчаться шосе, немов побачене з лобового вікна автомобіля. Любовна атмосфера моделюється за допомогою зоряного неба, місяця, романтичного профілю пана Матвієнка і світлого лику пані Матвієнко з картинно розгорнутими волоссям. Карти, гроші і револьвери, що з'являються на екрані, натякають на темні справи головного героя.

Хореограф Дуайт Роден, засновник і беззмінний керівник американської трупи Complexions, постановник вистав для Cirque du Soleil і танців до голлівудських фільмів, не грузить глядачів надлишкової філософічністю. Пан Роден врахував всі танцювальні побажання учасників інтернаціонального проекту: любовні дуети набиті класичними обведеннями і високими підтримками, мов паперовий пакет овочами з супермаркету. В пристрасних діалогах - передбачувано відчайдушна жестикуляція ногами у високих батманів і різкі падіння на підлогу.

Запалюють хвацькі кордебалетні танці на підборах під хвилюючий джаз: мир чистогану і дивних фінансових афер вийшов вельми привабливим. В сольних монологах виконавці головних партій скручуються не гірше описаних Фіцджеральдом "закривавлених рушників на підлозі ванної", в цих емоційних спіралях вся міць безпросвітного пластичного відчаю. Не обійшлося без циркових елементів: в першому акті на бронзових люстрах три танцівника виконали відмінний акробатичний етюд - не інакше як зображували "близькість великих і легких грошей, дражливих їх апетит".

У другому акті авторами балету було обіцяно "повна відсутність етичних обмежень", проте ні оргії, ні мало-мальськи танцювального розпусти глядачі не дочекалися. Лише у фіналі на одній з люстр ліниво повисіла роздягнений до трусів пан Матвієнко, символізуючи "підвищену чутливість до всіх обіцянкам життя".

Про виконавців першого в історії балету на сюжет "Великого Гетсбі" сказати особливо нічого. Бігав по життєвому колі прекрасний танцівник Олександр Сергєєв (Нік Каррауей). Анастасія Матвієнко в ролі грайливою Дейзі Б'юкенен капризно тупала ніжками, але допускала ерундовое технічні ляпи в партерних обведення.

Максим Зюзін (Том Б'юкенен) аж ніяк не "плечистий блондин" з "досить гордовитими манерами" обійшовся без "тужливої погоні за безповоротно втраченої гостротою відчуттів" - танцювальне рішення пропонує лише енергійну ляпас Міртл Уїлсон (Дарина Павленко), яка взагалі з'являється лише у другій дії , щоб істерично помахати руками і чинно-благородно згинути під колесами автомобіля.

Напевно, найцікавіше танцювальне рішення отримав Кліффорд Вілсон в партії малопомітного в романі містера Вулфшіма. Біржовий гравець в романі Фіцджеральда, в балеті Дуайта Родена він постає маленьким Мефістофелем, пластичним уособленням падаючого і зростаючого курсу долара: його танцювальні котирування незмінно високі і викликають найбільш дружні оплески.