Танці вперед ногами: Бенефіс Дениса Матвієнка в Санкт-Петербурзі

Tags :

Танцівник Денис Матвієнко, який побував за свою кар'єру прем'єром шести театрів і завоював чотири гран-прі міжнародних конкурсів, провів в Санкт-Петербурзі ювілейний вечір.

Яка подія послужило приводом для вечора, організатори концерту не уточнювали. Дата народження (1979) і рік випуску з Київського хореографічного училища (1997) на ювілей не тягнули. Лише аналіз персональної статті в «Вікіпедії» дозволив припустити, що святкується 20-річчя творчої діяльності: у віці 17 років, тобто в 1996 році, пан Матвієнко (будучи ще учнем) дебютував на сцені Національної опери України в партії Дезіре. Від улюбленця фортуни і феї Сирени до образу Христа, від академічної класики до щільного співдружності з Едвардом Клюге, хореографом нестандартного пластичного мислення, - такий підсумок творчої еволюції танцівника за два десятки років.

У ювілейному концерті не знайшлося місця ні «Дон Кіхота», ні «Сплячої красуні», ні «Жизелі», цим безпрограшним хітам стандартного творчого вечора балетної зірки першої величини, до яких пан Матвієнко, без сумніву, належить. Два опусу Едварда Клюга ( «RadioandJuliet» і «StabatMater») і концертне відділення склали програму «звітного концерту».
Як Денис Матвієнко станцював в «Великому Гетсбі»
Хореограф Дуайт Роден врахував всі танцювальні побажання учасників інтернаціонального проекту: любовні дуети набиті класичними обведення і високими підтримками, мов паперовий пакет овочами з супермаркету

«RadioandJuliet» на музику Radiohead може вважатися самої радикальної постановкою на творчому шляху пана Матвієнка. Класичний шекспірівський сюжет інтерпретований як обривки сну Джульєтти, сюрреалістичного і алогічного, викликаного, ні, не польотом бджоли навколо граната, але постійно лунають в будинку радіо. Епізоди трагедії налазять один на інший, стикаються і перемішуються, зникають, не отримавши логічного фіналу. Пластична інтенсивність танцювальних висловлювань зашкалює - руки-ноги-корпус-голова виконавців живуть своїм напруженим фізичним життям, в якій немає ні миті спокою. Але на хвору голову, втім, грішити не варто, ногам спокою не дає якраз ясний розум і тверезий розрахунок хореографа Едварда Клюга, який спресовує емоційний світ шекспірівських героїв в густий хореографічний екстракт. Шістдесят хвилин балету пана Клюга здатні прогодувати десяток балетмейстерів-епігонів, які розтягнуть його на цитати, розбавивши власної танцювальної водичкою. Для пана Матвієнка центральна партія цього балету стала, напевно, тією живою водою, в якій він з неприхованою насолодою занурився. Пластична «заумь» здається неймовірно осмисленої, скажений ритм виникає, здається, з запеклого прагнення жити, а образ головного коханця світової драматургії набуває рис цинічного марнотратника життя.

Друге відділення, концертне, за участю друзів (Олександр Сергєєв, Фарух Рузіматов, Віктор Іщук, Ірина Перрен, Марат Шеміунов) і настільки ж дружньої хореографії (від Миколи Андросова до Івана Васильєва) складалося з п'яти номерів, в трьох з яких (фрагменти з балетів «Великий Гетсбі», «Quatro» і «Ssssss») виступив ювіляр. Виконані фрагменти були покликані продемонструвати тему пластичного всемогутності пана Матвієнка, уникнувши при цьому набили оскому подвійних содебасков, Асамблеї, кола жете ан Турнан і інших танцювальних «дуль». З номерів дивертисменту цікавість викликав, мабуть, лише фрагмент балету «Сліпа зв'язок» в хореографії Івана Васильєва, який на перевірку виявився найбанальнішим адажіо, збудованим на великій кількості танцювальних штампів. Єдиною інтригою номера були чорні пов'язки на очах Марата Шеміунова і Ірини Перрен. Цей оригінальний хід проілюстрував уже всім відому в Петербурзі істину: дует Перрен-Шеміунов настільки «зрослися», що танцювати вони можуть із зав'язаними очима без якого-небудь збитку якості.

Петербурзька прем'єра «StabatMater» на музику Джованні Перголезі позиціонувалася як «надзвичайно красивий і ніжний балет», світова прем'єра якого відбулася три роки тому в Мюнхені. Кілька збентежив переклад «StabatMater» (мати скорботна) як «Шлях матері», але залишимо його на совісті оформлювачів програми. І якщо в «RadioandJuliet» пан Клюге бере за основу емоційний ряд трагедії Шекспіра, то в новому опусі намагається проілюструвати життєвий цикл від і до. Спочатку - довгий вступ, коли всі учасники багатозначно, в повній тиші, по черзі піднімаються з банкетки і йдуть на відведені їм місця (п'ять хвилин з півгодинного тайминга). Потім - танець сперматозоїдів, що ганяються за яйцеклітинами, що впроваджуються в них, варіація героїні, яка перебуває в щасливому очікуванні, процесі пологів, ускладнених тим, що плід (пан Матвієнко) виходить ніжками вперед, і подальшим вирощуванням отриманого людини. Навмисна ілюстративність змісту придушила танцювальне висловлювання, яке в новому балеті здається вельми і вельми небагатослівним, особливо в порівнянні з балетом, показаним в першому відділенні. Численні матері дефілювали по подіуму на каблуках, головна Мати намагалася до них прилаштуватися, пана Матвієнка прив'язували скотчем до стовпа і клали в картонну коробку, звідки він у фіналі балету зі спритністю фокусника зникав. Новозавітні паралелі і перетину могли б торкнутися дзвінкі струни глядацької душі, якби не було вони явлені з такою наївною лапідарністю. По крайней мере, бути сперматозоїдом пану Матвієнку ще не доводилося.