Танці перед наступником

Tags :

У Парижі сезон 2014/15 відкрився непростий програмою - балетами Ландера і Форсайта, поставленими в свій час спеціально для трупи Паризької опери.

Відновлюючи "Етюди", "Woundwork 1" і "Pas. / Parts", директор балету Бріжит Лефевр, повноваження якої закінчуються в цьому місяці, натякнула, що з традиціями французької школи треба поводитися обережно і надалі і не надягати Костюм скелета.

Для свого прощання з публікою Бріжит Лефевр, чиє 18-річне правління багато балетомани вважали надмірно радикальним, вибрала зразкову програму: "Етюди" на музику Черні в постановці Харальда Ландера і два опусу Вільяма Форсайта, складені їм в 1999 році для Паризької опери з урахуванням її історичних особливостей.

Втім, і клас-концерт датчанина Ландера лише за інерцією вважають бурнонвілівському - на ділі це суміш всього кращого з трьох балетних методик (датської, російської та французької), причому в Парижі домінує все-таки французька. Адже Ландер майже десять років прослужив балетмейстером-репетитором в Паризькій опері, три сезони очолював її школу (Бріжит Лефевр, до речі, була однією з останніх його учениць) і, переносячи до Франції в 1952 році свої "Етюди", неабияк переробив їх первинний, датський варіант.

За наступні вісім років парижани до блиску відшліфували урок Ландера, станцювавши його сотню раз, - як раз на сотий відбулися урочисті проводи автора. Однак в наступні десятиліття "Етюди" показували нечасто - надто важкий, який виставляє напоказ сильні і слабкі сторони трупи клас задав вимогливий датчанин.

Бріжит Лефевр випробування не побоялася, і, загалом, не дарма: все, що стосується фундаментальних основ школи, її підопічні виконують бездоганно. На першому місці кордебалет: 24 танцівниці і 12 танцівників біля верстата і на середині творять справжні чудеса. Рівність виконання і виучка вражаючі: ракурси корпуса, плечей, голів вивірені до сантиметра, висота ніг ніби отмерена лінійкою, апломб непохитний. І коли дві дюжини відточених стоп, вихоплені з темряви смугою світла, накручують незліченні rond de jambe en l'air або тріпочуть в крихітних battus, здається, що в цих, по суті, утилітарних рухах являє себе сама поезія класичного балету.

Однак урок Ландера вимагає міцності всієї балетної ієрархічної піраміди. У Парижі вразливою виявилася сама вершина - всемогутньої прими і двох бездоганних прем'єрів для "Етюдів" не знайшлося. У етуалі Амадин Абіссон занадто скромний стрибок, стійке, але аж ніяк не вільне обертання, невелика крок, немає отточенности в па-де-бурре, а головне - немає тієї магії сценічного присутності, яка змушує прощати технічні огріхи.

Її партнери ситуацію не виправили. Одрік Безар, правда, чисто відкрутив 32 фуете (у Ландера це витворяє танцівник), проте суто чоловічими подвигами похвалитися не міг: великі стрибки і тури виконував на грані фолу, судорожно здіймаючи Сутулуватість плечі. Благообразний Флоріан Маньєн тріпотів в антраша, як метелик, і лише його зразкові пози в повітрі дозволили створити ілюзію красивих польотів.

Словом, французи здулися до останньої, трюкової, частини класу - там, де росіяни лихачі зазвичай компенсують недоліки початкової освіти. На щастя, у фіналі "Етюдів" танцюють всі: трупа взяла стрункістю і елегантністю, так що підступний урок закінчився потужно і ефектно.

Два балету Форсайта на музику Тома Віллемса - особлива гордість Бріжит Лефевр: це вона в 1999 році умовила успішного і зайнятого хореографа скласти їх спеціально для трупи - на додаток до знаменитого "??In the Middle ..." (1987), з якого почалася міжнародна слава Форсайта і нове життя Паризької опери. На сей раз Форсайт революцій влаштовувати не став: 15-хвилинний "Woundwork 1" - один з найбільш "класичність" його балетів.

Сьогоднішні виконавці цю особливість підкреслили: жіночо-чоловіча четвірка етуалів на чолі з витонченою Орелі Дюпон виконує це неквапливе подвійне адажіо як який-небудь менует при дворі Людовика XV - з іронічною церемонністю і неабиякої урочистістю. В результаті фірмові форсайтовский "виламані" руки, нарочито випнуті попки і легкі судоми, що пробігають по тілах в розпал якогось вишуканого арабеска, здаються не авангардистськими ескападами, а надмірністю епохи рококо.

Другому балету Форсайта ця прискіплива елегантна куртуазность навіть нашкодила. Кожен з півтора дюжин учасників 35-хвилинного задерикуватого перепляс "Pas. / Parts" має шанс заткнути за пояс решти в СмачнОГО соло, грайливому тріо чи напористий дуеті. Проте небагато шансом скористалися: артисти танцювали так, ніби складали іспит з тригонометрії.

Аж ніяк не лідерами виглядали прем'єри трупи, серед яких здорової повнотою виділялася Стефані Ромберг, дама передпенсійного віку. Молодь, ще перебуває в низькому званні "корифеїв" і "сюжетів" --- солісти другого складу і танцівники, - виглядала розкутіше і цікавіше. Особливо Південно Маршан - верткий, як паяц, стрімкий, як стриж, невагомий, як космонавт: своєю безтурботної віртуозністю він нагло втер носа Етуаль.

І хоча точкові досягнення молодиків не склалися в портрет покоління, активну мельтешение недопроявленних талантів дозволяє припустити, що Бріжит Лефевр невипадково пред'явила їх світлу. Своїй прощальній програмою 70-річна директриса, здавалося, натякала 37-річному Бенжаменом Мільпье, що залишає йому вишколену дієздатну трупу, проте стоїть перед проблемою зміни поколінь: найяскравіші етуалі без п'яти хвилин пенсіонери, а рівноцінної заміни їм поки немає. Показуючи товар лицем, Бріжит Лефевр як би кидала наступнику виклик: тепер крок твій.