Танці дервішів в Алмати

Tags :

В Алмати пройшов фестиваль виконавців творчих колективів та окремих виконавців країн - учасниць Організації ісламського співробітництва (ОІВ). Щороку ця організація призначає три столиці ісламського світу. У 2015-му однією з них став Алмати.

ТАНЦІ ЧОЛОВІКІВ в спідницях

На фестивалі учасниць Організації ісламської співробітництва 14 вересня були представлені танцювальні колективи з Азербайджану, Єгипту, Казахстану і Киргизстану.

Ансамбль «Таннура» приїхав зі столиці Єгипту Каїра. В ансамблі - лише чоловіки. Це пов'язано з тим, що в репертуарі - танці філософського плану, які виконують тільки чоловіки. Якщо точніше - танці суфіїв, тобто послідовників класичної філософії в ісламі, яка проповідує аскетизм і підвищену духовність. Основний танець у репертуарі - «Таннура» (зустрічається також написання «Танура»), коли чоловіки обертаються у великих кольорових спідницях. Назва танцю та ансамблю перекладається як «спідниця».
Махмуд Ейсай не тільки директор ансамблю «Таннура», а й директор відділу танцю в міністерстві культури Єгипту. Алмати, 14 вересня 2015 года.Махмуд Ейсай не тільки директор ансамблю «Таннура», а й директор відділу танцю в міністерстві культури Єгипту. Алмати 14 вересня 2015 року.

За допомогою цього танцю дервіші (тобто мусульманські аскети, послідовники суфізму) входили в стан екстазу, трансу. Це досягалося обертанням танцюриста від декількох хвилин до декількох годин. Якщо дивитися на це довго, то в екстаз, транс можуть впасти і деякі глядачі.

Історія цього танцю сходить до 13-го століття. Він є ніби подобою обертання світу і повторює традиційний обхід навколо Кааби в Мецці під час хаджу. «Таннура» - один з найскладніших арабських танців. Необхідно мати добре розвинений вестибулярний апарат, більшу гнучкість, треновану дихальну систему і витривалість.

В Алмати приїхало десять танцюристів. Спочатку вони виконали танець суфіїв «Дервіші». Він пов'язаний з релігійним ритуалом. Потім ансамбль з Єгипту виконав показовий танець у стилі «Таннура». Три танцюриста кружляли в різнокольорових спідницях спочатку по сцені, потім спустилися в зал для глядачів і ходили між рядами, обертаючи над головою спідниці. Під час танцю вони іноді використовували дві спідниці. Єгиптяни на концерті танцювали під народну музику, яку виконували декілька музикантів на бубнах і дудках.

ФОТОГАЛЕРЕЯ: Фестиваль мусульманського танцю

Фестиваль відкрився виступом академічного фольклорно-етнографічного оркестру імені Нургіси Тлендіева «Отрар сази». На передньому плані - дует домбріста Нурк Аширова (Казахстан) і виконавиці на кобиз (комуз) Перізат Ібраєва (Киргизстан). Вони виконали кюй «Тартис».

Танцюристи з Єгипту заслужили найбільше овацій глядачів. Директор ансамблю Махмуд Ейсай розповів Азаттик, що він був створений в 1988 році і фінансується міністерством культури. В ансамблі близько 60 осіб, розділених на три вікові підгрупи.

БУЛО БІЛЬШЕ ТАНЦІВ

Основну частину програми фестивалю учасниць Організації ісламської співробітництва склали танці у їх виконанні. Хоча були й вокальні номери, з якими виступили співаки Ескендір Хасангаліев, Улугбек Ісаков і Ситора Назарова. Також брав участь Академічний фольклорно-етнографічний оркестр імені Нургіси Тлендіева «Отрар Сази».
На фестиваль в Алмати приїхала половина найстарішого Азербайджанського державного ансамблю пісні і танцю імені Фікрета Амірова.На фестиваль в Алмати приїхала половина найстарішого Азербайджанського державного ансамблю пісні і танцю імені Фікрета Амірова.

З Азербайджану приїхала група танцюристів і танцівниць Азербайджанського державного ансамблю пісні і танцю імені Фікрета Амірова. Це найстаріший з усіх танцювальних колективів на цьому фестивалі, так як існує вже 77 років. Вони виступили з трьома танцями. Один з них - виконуваний на весіллях та інших святах танець «Узундара» з легкими, плавними, стриманими рухами. Ще один - життєрадісна кругова танець «Ялла». Ансамбль з Азербайджану раніше кілька разів бував у Казахстані.

Танцювальний ансамбль «Берека» з Бішкека представляв Киргизстан. Це досить молодий колектив, створений десять років тому. Всього в ансамблі близько 300 осіб - і дівчат, і хлопців. Але в Алмати приїхало тільки 15 дівчат.
Танцівниці з бішкекського ансамблю «Берека» в Алмати виконали два народні танца.Танцовщіци з бішкекського ансамблю «Берека» в Алмати виконали два народні танцю.

Акцент в репертуарі, за словами постановниці танців Аунури Кадираліевой, робиться на національних танцях. Але пробують і танці інших народів світу, сучасні танці. Ансамбль вже не перший раз в Алмати і Казахстані. На цей раз з ним приїхала виконавиця на комуз Перізад Ібраєва. Вона виступила в дуеті з казахським домбрістом Нуркеном Аширова.

Танці Казахстану на фестивалі представляв популярний естрадно-танцювальний ансамбль «Гульдер», якому скоро виповниться півстоліття. Дівчата з «Гульдера» виконали казахський народний танець «Арулар Шеру».