Сцена і життя'' бога танцю''

Tags :

Його називають богом танцю і одним з кращих танцівників XX століття.

Він був видатним артистом балету в Росії і побудував фантастичну кар'єру на Заході. 27 січня Михайло Баришніков відзначає ювілей. Йому виповнюється 65 років. Кореспондент радіо "Вести ФМ" Ольга Подолян розповідає про видатного артиста балету.

Михайло Баришніков колись сказав: "Я не прагну танцювати краще за інших, я хочу танцювати краще самого себе". Цю фразу можна інтерпретувати по-різному. Він не хотів ні з ким змагатися. Або - йому просто не було рівних. Баришнікова неодноразово порівнювали з Рудольфа Нурєєва - надто вже схожі біографії. Обидва генії танцю, обидва - з тоді Кіровського, а тепер Маріїнського театру. У них і педагог був один - Олександр Пушкін. Обидва залишилися на Заході і стали неповерненцями.

За кордоном вони конкурували на різних континентах: Нуреев - в Європі, Баришніков - в Америці. Коли Рудольф Нурієв був тяжко хворий, він просив Баришнікова замінити його.

Те, що Михайло Баришніков - геній танцю, побачили відразу, як тільки він вступив в Ленінградське хореографічне училище. З дня його закінчення і до втечі на Захід Баришніков був солістом Маріїнського театру і блищав в провідних партіях. Хореограф Алла Сігалова згадує, як молоді танцівники із завмиранням серця спостерігали за Баришниковим:

"У дворі нашого училища було гуртожиток, в якому він жив, і ми спостерігали, як він ходив у булочну, за кефіром".

Висока зарплата, розкішна квартира, машина. Здавалося, у Баришнікова немає причин втекти з країни. Але вона була - він хотів працювати в різних напрямках танцю з різними хореографами.

Він сказав собі: "Тобі вже 26 років, час безжально", і під час канадських гастролей вирішив залишитися на Заході. Сам артист зізнавався, що втекти було не найскладнішим. Набагато важче було під час того спектаклю танцювати, знаючи, що попереду втечу. Після поклонів і аплодисментів, вирвавшись з щільного кільця шанувальників, він утік шукати машину, яка повинна була розірвати його зв'язок з минулим життям і відвезти в нову.

У 1974 році Баришніков вийшов на сцену "Метрополітен-опера" в складі трупи "Американського театру балету" (АВT). "Жізель" він танцював з Наталією Макарової, колишньої танцівницею Маріїнського театру, яка теж бігла на Захід. Баришнікова викликали на біс 24 рази. Так почалася феєрична кар'єра артиста за кордоном. Він відразу став прем'єром трупи, танцював класичний і сучасний репертуар, ставив сам, ставили для нього і на нього, в тому числі видатний Ролан Петі.

Баришніков танцював на кращих сценах світу, дев'ять років очолював "Американський театр балету", а потім залишив цей важливий пост заради того, щоб танцювати, танцювати модерн. І саме його танець дуже сильно вплинув на долю всього американського балету. Баришніков довів - не тільки в класичному, але і в сучасному танці йому немає рівних, говорить балетний критик Варвара Вязовкіна:

"Сьогодні його будинком є ??Нью-Йорк - місто, яке надає великі можливості, і цими можливостями Баришніков скористався як ніхто інший. Еталонний класичний танцівник, він перестав виступати в класиці і з головою занурився в танець модерн, ставши першокласним виконавцем. Коли, на зразок, закінчився час, відпущений танцівнику, він знову в прекрасній формі, а його сьогоднішні виступи стають суперсобитіямі ".

Генеральний директор Латвійської Національної Опери Андрейс Жагарс відзначає і акторський талант Михайла Баришнікова:

"Баришніков володіє не тільки танцювальним талантом, даними, у нього дивовижна акторська сила, харизма, що дуже важливо".

Важливу роль в кар'єрі Баришнікова зіграло і кіно. Згадаймо картину "Білі ночі", в якій, можна сказати, частково розказана біографія самого артиста, стрічку "Поворотний пункт", за яку він був номінований на премію "Оскар", "Секс у великому місті".

Баришніков також відомий як пристрасний колекціонер і прекрасний фотограф, який не так давно представляв свої роботи в Нью-Йорку. Не залишає Баришніков та танець. Він говорить, що поки перебуває у відмінній формі, щоб продовжувати танцювати.