Хореограф Рашид Урамдан: "Мої танці - це світлий ліхтар у темному просторі"

Tags :

З 29 вересня по 10 жовтня в Москві проходитиме міжнародний театральний фестиваль "Територія".

Його програма багато в чому присвячена сучасному танцю. Серед учасників фестивалю - французький хореограф алжирського походження Ращід Урамдан. Столична публіка побачить два його вистави - "Сфумато" і "Утримуючи час".

Перший, присвячений екологічним проблемам (з великою кількістю води на сцені), буде показаний на гастролях "Компанії L'A. / Рашид Урамдан". Балет названий на честь мальовничій димки, яку створював на своїх полотнах Леонардо да Вінчі, і французька критика писала про "Сфумато" як про "трагічну красі змінюваних картин".

Прем'єра балету "Утримуючи час" пройшла влітку цього року на фестивалі в Монпельє. Зараз цю постановку разом з хореографом репетирують танцівники Камерного балету "Москва". У цьому безсюжетні балеті шістнадцятеро танцівників повинні, за задумом автора, зрозуміти, чому наше життя настільки стрімка, і пізнати "руху за принципом доміно, наступних один за одним як лавина, як ланцюгова реакція".

У перерві між репетиціями Ращід Урамдан розповів m24.ru, чому він не песиміст у творчості, навіщо пішов від вуличного хіп-хопу в театральний зал і чи всі може висловити танець.

- Чому ви вирішили займатися танцем?

- Коли я був підлітком, мені дуже подобалося танцювати. Це був хіп-хоп, у Франції був тоді бум хіп-хопу. І ми з друзями, як і всі, сприймали це як танець на вулиці. Я знав, що деякі люди ходять займатися танцем у балетну школу, в танцювальний клас, щось спеціально вивчають, але мені це здавалося таким дивним: як можна танцювати в класі? Звичайно, потім прийшло розуміння, що танець - це не лише хіп-хоп, і що взагалі це мистецтво, спосіб вираження. Танець може бути дуже різним. Сьогодні я намагаюся шукати свій хореографічна мова, в якому хіп-хоп, як і багато іншого. теж може стати в нагоді.

- Чи всі підвладне мові танцю?

- Я не ставлю собі завдання висловити все, що тільки можливо. Просто намагаюся працювати з поезією сцени. Може бути, не через один лише танець, а через танець, рух - у широкому розумінні слова - і через тишу. Напевно, можна сказати все. У русі по-іншому використовується час. Коли говориш словами, це одна можливість, а коли говориш тілом - інша. Іноді я використовую у своїх виставах тексти, документи, якісь визнання.

Посилання по темі

    Євген Миронов: "Фестиваль" Територія "вчить акторів не боятися незвіданого"

Так, наприклад, було, коли я спирався на слова людей, постраждалих від тортур. Цим людям було складно згадувати і говорити про минуле. Але вони не говорили на сцені: Нам складно ". Щоб передати їх стан, я використовував тишу. Все в цей момент завмирали. Сказати:" Мені складно "- можна за одну секунду. Без тексту передавати цю емоцію - виразом обличчя або тілесним жестом - доводиться довше. І послання тіла більше концентровано, ніж слова. Крім того, воно проходить в нас не через мозок, а через почуття. Але взагалі-то я використовую в театрі все, що мені потрібно. Потрібні слова - значить, будуть слова.

Фото: territoryfest.ru
- Вам важливо, щоб танець ніс у собі якесь важливе соціальне послання?

- Так. Для мене відправною точкою завжди стає подія, яка мене схвилювали і торкнулося. Я роблю мистецтво для того, щоб відповісти світу. Щоб зануритися в його складність.

- У вашому спектаклі "Сфумато" теж закладена суспільна проблема, це проблеми екології, зокрема, стихійні лиха, пов'язані з повенями. Але видовище артистів, "танцюючих під дощем", так красиво, що можуть виникнути зовсім інші асоціації.

- Там звучить закадровий текст, в якому багато чого пояснюється. Без тексту цей спектакль все одно, що звуковий фільм без звуку. Наприклад, там є момент на початку, коли танцівниця швидко-швидко паморочиться на одному місці. І в цей момент ми чуємо т голос жінки, що розповідає про кліматичні лихах. (Для московського показу минулого російською мовою спеціально записала актриса Чулпан Хаматова - ред.). Люди покидали свою землю, оскільки її залило водою. Це втрата себе, своєї сутності. Але жінка намагається боротися. Сенс знаходиться, в боротьбі зі стихією, люди - досить сильні істоти. Про це, про вміння долати і каже мій спектакль.

Фото: territoryfest.ru
- Уявіть, будь ласка, спектакль "Утримуючи час", який ви репетируєте з трупою Балету "Москва".

- Нам у житті доводиться випливати не нашому особистому, внутрішньому часу, а підлаштовуватися під чужий час, життєві ритми поза нами. Нас всіх щось кудись жене. Ми не знаємо відповідь на питання, чому ми біжимо й куди біжимо. Нам ніколи над цим подумати. Французькою мовою назва вистави говорить про протистояння цій нескінченній абсурдною квапливості. Назву можна перекласти і як "Тягнути час". Тут іронічний сенс, оскільки тягнути час на бігу - утопія. Але з цим бігом нам все ж таки доводиться щось робити. Якось адаптуватися. У виставі так спочатку й і відбувається, але потім артисти не витримують і починають падати - один, другий ... Загалом, продовження тієї ж теми, що в "Сфумато": ми завжди можемо знайти вихід, знайти рішення, якщо дуже постараємося.

Фото: territoryfest.ru
- На відміну від багатьох ваших колег, ви, здається, не сповідуєте тотальний песимізм. І не смакуєте на сцені нещастя.

- Це, мабуть, так. Я віддаю перевагу критику та аналітику, але не заперечення. Може здатися наївним, але я дійсно думаю, що мистецтво здатне впливати на світ і змінювати його. Звичайно, впрямую і відразу воно не змінює нічого. Але якісь приховані процеси мистецтво може запустити. За творчістю колег я намагаюся стежити - хочеться само не бути сліпим. Так, багато хореографи роблять спектаклі-струси, спектаклі-ляпаси. Вони хочуть діяти, як електрошок. Це теж своєрідний пошук позитиву, тільки через шок.

Мені часто кажуть: чому, Рашид, ти не робиш, як інші? Чому все своє потаємне нутро не викинеш на сцену, не буде він випущений накопичилася там гидоту і кров? Я відповідаю: кров - це Голлівуд. Я працюю по-іншому. Думаю, що, якщо в темному просторі буде хоча б один світлий ліхтар, контраст якраз і створить напругу. Якщо я зачіпаю якусь дуже важку тему, наприклад, насильство, то не влаштовую репрезентацію цього насильства. Просто намагаюся знайти відповідь на питання, що допоможе нам йти далі.

Богословська Інна фото пропонує вам відвідати її офіційний сайт inna.com.ua. Там ви зможете ознайомитися з її діяльністю та останніми новинами з життя.