Групові танці зближують людей і знижують чутливість до болю

Tags :

Науковий факт: спільні групові танці викликають у людей симпатію один до одного і знижують больову чутливість

Не секрет, що людина, яка займається танцями, відчуває себе бадьоріше, оптимістичніше і більш здоровим. Недавнє дослідження показало, що цей ефект багаторазово посилюється, якщо ми танцюємо не поодинці, а в групі, виконуючи одночасні синхронні рухи. Оздоровчий ефект такого проведення часу настільки виражений, що у людини навіть знижується чутливість до болю.

З найдавніших часів танець мав велике значення для суспільства і був значущою частиною культурної еволюції людини. Допомогою танців первісні люди спілкувалися, передавали традиції та вірування з покоління в покоління. Особливу увагу історики звертають на популярність синхронних групових танців.

Під час спілкування та фізичної діяльності в організмі людини - головному мозку, гіпоталамусі, ендокринних залозах і навіть підшлунковій залозі - посилюється вироблення особливої ??групи нейропептидів. До них зокрема відносяться широко відомі ендорфіни.

Ці "гормони задоволення" активно виділяються в тому числі під час занять танцями. Експерти з Університету Оксфорда знали, що енергійність виконання групового танцю, а також спільність рухів групи незалежним чином впливають на підвищення рівня "гормонів задоволення" в крові. Учені вирішили перевірити, чи можна посилити позитивну дію ендорфінів, якщо поєднати в одному експерименті як ефект синхронності, так і ефект посилення фізичного навантаження.

Дослідники, що працюють на чолі з Бронвін Тарр (Bronwyn Tarr), попросили взяти участь у дослідженні 264 учня однієї з середніх шкіл Бразилії. Країна ця славиться на весь світ своїми танцювальними школами. Серед них учасників експерименту було 164 дівчини і 100 юнаків віком 13-17 років.

Молоді люди були розділені на групи по три людини і у випадковому порядку отримали одну з чотирьох завдань: виконати енергійний синхронний танець, енергійний і частково синхронний танець, синхронний танець з меншою фізичним навантаженням або частково синхронний танець з невеликим навантаженням. Учасникам всіх команд було запропоновано виконувати рухи під одну і ту ж музику протягом 10 хвилин. При цьому підлітки з "енергійних" груп розучували танець стоячи і з участю всього тіла, а члени інших команд перебували в сидячій позі і виконували рухи руками, в тому числі синхронно жестикулювали.

Після занять вчені перевірили всіх молодих людей на чутливість до болю. Робилося це за допомогою традиційного тонометра. Дослідники накачували повітряну манжету на плечі кожного студента (аж до максимально можливого значення тиску повітря 300 мм рт. Ст.) І просили учасників експерименту повідомити про появу дискомфорту. Як виявилося, дівчата і молоді люди, які виконували енергійний танець з великим фізичним навантаженням і точної синхронізацією рухів, починали відчувати біль у плечі пізніше, ніж інші.

Одночасно з цим школярам було запропоновано відповісти на ряд запитань і пройти серію психологічних тестувань для оцінки їх ставлення до оточуючих. Підлітки відзначали спільність характерів та інтересів з їх партнерами по експерименту, почуття довіри, висловлювали симпатію і готовність надавати допомогу учасникам колективу після енергійних групових танців з чіткою синхронністю рухів. Відповіді хлопців у групах з фізично простими роз'єднаними телодвижениями були менш позитивними.

Автори роботи припустили, що об'єднання активної фізичної роботи в учасників групи підвищує їх соціальні почуття один до одного. Тобто енергійний груповий танець з синхронними рухами людей - найкращий і при цьому корисний для самопочуття спосіб зблизити людей.

До речі, раніше вчені встановили, що навіть розгойдування в кріслі, ходіння "в ногу" і виконання інших одночасних рухів тіла стирає у людей підсвідому кордон між поняттями "я" і "ми".

Результати нинішнього дослідження були опубліковані в журналі Biology Letters.