Від блюзу до хард-року і далі без зупинок.

Tags :

Рок виник від блюзу. Прописна істина.

Всі молоді музиканти люблять говорити цю фразу при зручному випадку, не упускаючи шанс блиснути своєю ерудицією. Ця фраза стала заклинанням вже років, отак, сорок. Однак не всі, відверто кажучи, розуміють, що саме мається на увазі. Давайте спробуємо розібратися.

Что такое "блюз"?. Цьому слову складно дати визначення. Ні, не так - цьому слову неможливо дати визначення! Блюз - це життя. Блюз - це плач. Блюз - це голі почуття. Любов, віра і надія в одному простому слові - блюз. Але давайте спершу звернемося до формальних визначень:

Вікіпедія: Блюз (англ. blues від blue devils) - жанр музики, який отримав широке поширення в 20-х роках XX століття. Є одним з досягнень афроамериканської культури. Склався з таких етнічних музичних напрямків афроамериканського суспільства, як «робоча пісня» (англ. work song), «спірічуелс» (англ. spirituals) і холери (англ. Holler).
Блюзова гамма і блюзова фразування

Як випливає з наведеного визначення, блюз грали на початку 20-го століття (і грають до сих пір), не надто музично освічені громадяни США з темним кольором шкіри. Прийнято вважати, що блюз стався від співів рабів-негрів, привезених в Америку з Африки ще до часів громадянської війни (не нашої, звичайно). Життя у рабів, треба чесно визнати, була досить простацька і не солодка. Мабуть звідси і відбулася простота блюзової гами. Основою блюзової гами є мінорна пентатоніка, яка складається не з семи нот, як класичний європейський мінорний звукоряд, а всього з п'яти.
Розширена блюзова гамма

Основою блюзової гами є описана вище мінорна пентатоніка, але не все так просто. Якщо американський негр-раб скаржиться на свою важку життя і настрій у нього паршиве (а це його, треба думати, звичайний стан), то мінорна гама - в самий раз! Але як бути, якщо (іноді, зрідка, раптом) настрій у негра хороше. Тоді ноти мінорній пентатоники явно не підійдуть.
Блюз жив, блюз живий, блюз буде жити!

Давно відгриміли сімдесяті роки ХХ століття, коли по всьому світу переможним маршем прокрокував хард-рок, і далі на зміну йому прийшов метал, який дав розвиток численним новим напрямкам. Скільки їх - не перелічиш! Інтерес до класичного хард, заснованому на блюзі, на якийсь час сильно знизився.

Однак, як блудний син повертається з часом в батьківський будинок, так і в року в останнім часом намітилася очевидна тенденція до повернення до витоків. На заході з'явилися за останні десять років нові цікаві молоді музиканти, які грають хороший міцний ріффовий хард-рок, і при цьому збирають стадіони: Joe Banomassa, Popa Chubby, Thunder, Davy Knowls. Чудові музиканти! Ніякого тупого «полівалова», але зате скільки драйву і почуття, які емоції! Блюз!

Втім, і у нас на Батьківщині є цікаві і гідні групи, і їх чимало - як і раніше радує армію своїх вірних шанувальників The CrossroadZ і Сергій Воронов. З нових команд можна відзначити, наприклад, «Крила Білого Ведмедя», творчість якої, крім музичної складової, також вигідно відрізняється цікавою лірикою, не позбавленої здорового стьобу.

Але повторюся, це лише приклади. Є багато музикантів, які грають хард-рок в його класичному розумінні, і, найголовніше, є слухачі, яким це щиро цікаво. Серед них більшість - молодь, і це тим більше відрадно. Загалом, ходите по клубам, панове! Насолоджуйтесь, відпочивайте, спілкуйтеся і ... слухайте блюз!